Nowa seria: Biblioteka Klasyki Historiografii
Data dodania: 2013-08-24

We wrześniu ukaże się pierwszy tom w nowej serii Biblioteka Klasyki Historiografii - książka Władysława Konopczyńskiego Polska a Turcja 1683-1792 - warta szczególnej uwagi w 330 rocznicę bitwy pod Wiedniem, która bynajmniej nie zakończyła dziejów stosunków polsko-tureckich w I RP, choć na ogół o tym, co przez następne dekady aż do upadku Rzeczypospolitej się w nich działo (a działo się bardzo wiele) nie pamięta się bądź wręcz nie wie. W serii BKH ukażą się także inne klasyczne monografie prof. W. Konopczyńskiego (m.in. o stosunkach polsko-szwedzkich), a także prace innych wybitnych historyków.

***
Polska a Turcja 1683-1792
: misje dyplomatyczne, zakulisowe intrygi, akcje militarne – wydarzenia, które zaważyły na losach nie tylko Polski i Turcji, ale i całej Europy, w mistrzowskiej analizie prof. Władysława Konopczyńskiego (1880-1952), jednego z najwybitniejszych badaczy polskiej historii. Ukazuje on niesłusznie zapomniany – nawet przez wielu zawodowych historyków – fragment dziejów I RP, gdy część elit pogrążonej w kryzysie wewnętrznym i coraz bardziej ulegającej zewnętrznej presji Rzeczypospolitej uznała, że dla jej wzmocnienia a może wręcz ocalenia należy porozumieć się z dotychczasowym wielkim wrogiem. Co zwolennikom współdziałania z Turcją udało się osiągnąć a w czym ponieśli klęskę, kim byli ich wewnętrzni oponenci i dlaczego próbowali pokrzyżować ich zamiary, jakie decyzje podejmowano w Stambule i jak próbowano wcielać je w życie, jak na polsko-tureckie plany i działania reagowały Rosja, Prusy i Austria, jakie stanowisko względem nich zajmowały Francja, Anglia i Szwecja, co w obliczu tego wszystkiego robili Tatarzy – to zagadnienia, które trzeba znać, jeśli chce się naprawdę poznać drogę Polski ku upadkowi – i zrozumieć, dlaczego nie udało się go uniknąć.

Książka wydana wraz Muzeum Historii Polski.

Zamówienia (realizowane od 10 września): http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=255, sklepik@omp.org.pl - cena 34 zł wraz z VAT i przesyłką (312 stron, miękka oprawa).