Nowość: "Polityka ambitna"
Data dodania: 2014-04-14

Kazimierz Michał Ujazdowski
Polityka ambitna. Wybór publicystyki 1990-2013

Tom zawiera teksty znane z tomu Batalia o instytucje oraz artykuły wcześniej niepublikowane w formie książkowej.

„Kazimierz Michał Ujazdowski to przykład polityka, jakiego nam w Polsce potrzeba”. – prof. Jadwiga Staniszkis

„Umiejętność kreślenia dalekosiężnych celów, wchodzenia w nie tylko doraźne spory z reprezentantami innych kierunków myślenia, zajmowania się metapolityką, nie jest dziś najbardziej pożądaną cnotą posła, senatora, ministra czy partyjnego działacza. Można zaryzykować twierdzenie, że większość się bez niej obywa. Tym ciekawsze jest spotkanie z politykiem, który się tej zdolności nie wyzbył. Który pielęgnuje ją w sobie we wszystkich możliwych odmianach: od poważnych artykułów w teoretycznych kwartalnikach po polemiczne okruszki na internetowym blogu. I co więcej, który nie tylko dawał wyraz swoim poglądom, ale wyrył istotne piętno na wielu fundamentalnych debatach ostatnich dwudziestu kilku lat III Rzeczpospolitej. Nieraz nie mniej istotne piętno niż ci, którzy publicystyką, komentowaniem rzeczywistości zajmują się jako swoim głównym zawodem. Ten przegląd wybranych tekstów Kazimierza Michała Ujazdowskiego pozwala nam się o tym odkryciu przekonać”. (fragment Wprowadzenia Piotra Zaremby)

***
Spis treści:

Piotr Zaremba, Wprowadzenie . . . . 7

 

Reforma konstytucji albo słabość państwa Na drodze do rewizji ustroju . . . . 15

Fałszywy kompromis, czyli o słabości parlamentarnego projektu konstytucji . . 25

Konserwatyści wobec konstytucji . . . . . . . . . . . 29

Czas na zmianę konstytucji . . . . . 45

IV RP bez konkurencji . . . . . . . . . . 51

Efektywność rządu albo kryzys legislacji . . . . . 57

O prymacie konstytucji i panowaniu nad swoim losem . . . 75

Reforma konstytucji albo słabość państwa . . . 81

Pakiet demokratyczny przeciw monopolowi PO . . . . . . . . . . 87

Tak dla referendum . . . . . . . . . 91

 

Po pierwsze instytucje

Dobry i sprawny rząd . . . . . . . . . . . 97

Prawdziwa batalia o kształt państwa . . . . . . . . . 109

Nie wolno zgodzić się na kompromis . . . . . . . . 115

Sejm w państwie prawników, czyli jak nie wylać dziecka z kąpielą . . . . . . . . . . . 119

Naprawa sądownictwa . . . . . . . . . . 133

Trzecia władza ponad państwem 141

Adwokaci – egoizm bez misji . . . . 147

Prawo do kary . . . . . 153

Bierność wraca . . . . . 159

Prokuratura poza państwem . . . . 165

Nowy despotyzm . . . 169

 

Pamięć i przyszłość

Państwowiec osobliwy . . . . . . . . . . 175

Dziedzictwo Ruchu Młodej Polski 187

Francuskie fascynacje . . . . . . . . . . 199

Kościół, liberałowie i polski kapitalizm . . . . . . 205

Wierność i wolność . 211

Tolerancja to za mało . . . . . . . . . . . 217

Odzyskać pamięć . . . 221

Polityka historyczna i jej wrogowie . . . . . . . . . . 227

Fałszywa droga do pojednania . . . 233

Pamięć i przyszłość . 239

I Sienkiewicz, i Gombrowicz . . . . 243

Miejsce kultury w polskiej polityce zagranicznej . . . . . . . . . 247

Kultura naszą racją stanu . . . . . . . 255

Alfabet pominiętych . . . . . . 261

Polska myśl budująca jedność . . . 267

 

Indeks . . . . . . . .  273

 

280 stron, miękka oprawa, zamówienia: http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=268, sklepik@omp.org.pl, cena wraz z przesyłką i VAT 30 zł. Uwaga - możliwy jest zakup w promocyjnej cenie 40 zł nowej książki Kazimierza Michała Ujazdowskiego wraz z opracowaną przez niego antologią "V Republika Francuska. Idee, konstytucja, interpretacje" - promocja obowiązuje przy zamówieniach wysyłanych na adres sklepik@omp.org.pl.

***
Polecamy także:

Kazimierz Michał Ujazdowski, Geneza i tożsamość Konstytucji V Republiki Francuskiej http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=249
 

„Przenikliwe studium unikalnego przypadku radykalnej zmiany ustrojowej dokonanej z niezwykłym szacunkiem dla monteskiuszowskiego ducha praw. Fascynująca lektura dla badacza doktryn polityczno-prawnych, pouczająca analiza dla konstytucjonalisty, niezastąpiony podręcznik dla polityka reformatora”.
prof. Zbigniew Rau (Uniwersytet Łódzki)

„Książka Kazimierza Michała Ujazdowskiego przekonująco dowodzi, że siła instytucji konstytucyjnych V Republiki leży nie tylko w przyczynieniu się do przezwyciężenia głębokiego kryzysu politycznego wyniszczającego Francję lat pięćdziesiątych XX wieku. Wizja ustrojowa de Gaulle’a i jego współpracowników urzeczywistniła się w trwałym uzdrowieniu mechanizmów funkcjonowania władz publicznych z jednoczesnym wyposażeniem suwerennego Narodu w instrumenty pozwalające na wywieranie wpływu na zasadnicze decyzje państwowe. Co więcej, dzięki elastyczności przyjętych w 1958 r. konstrukcji ustrojowych Francja zachowuje swoją tożsamość konstytucyjną będąc jednocześnie aktywnym architektem jednoczącej się Europy”.
prof. Krzysztof Wójtowicz (Uniwersytet Wrocławski) 

***

Kazimierz Michał Ujazdowski (red.), V Republika Francuska. Idee, konstytucja, interpretacje  - http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=200

 
Antologia tekstów i dokumentów źródłowych

Wybór, wstęp i opracowanie Kazimierz Michał Ujazdowski

„Znakomite opracowanie o intelektualnej historii powstawania i funkcjonowania Konstytucji V Republiki Francuskiej (1958) – wartościowy zbiór wypowiedzi mężów stanu, które towarzyszyły kształtowaniu się idei francuskiego prezydencjalizmu (m. in. Ch. de Gaulle, M. Debré i R. Capitant), a potem procesowi jej opracowywania oraz stosowania (tu zawarto wypowiedzi wszystkich kolejnych prezydentów Francji, a także tzw. raport komisji Balladura, będący podstawą najnowszych zmian konstytucyjnych we Francji). To lektura niezbędna dla wszystkich zainteresowanych ewolucją francuskiego systemu ustrojowego”. 
Profesor Leszek Garlicki, sędzia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

„Do tej pory, w naszej literaturze prawniczej i politologicznej, nie było tego rodzaju opracowania poświęconego V Republice Francuskiej. Prace, publikacje i wystąpienia René Capitanta, Michela Debré, a jeszcze wcześniej Raymonda Carré de Malberga, są rozproszone i słabo znane. Ukazanie się omawianego opracowania ożywi studia nad doktryną związaną z przygotowaniem Konstytucji z 1958 r. oraz nad jej oryginalnymi ideami. Autorowi wyboru i opracowania można pogratulować pasji badawczej, której towarzyszy głębokość analizy”.
Profesor Mirosław Granat, UKSW, sędzia Trybunału Konstytucyjnego

„Dzieło Pana Ujazdowskiego jest historyczno-krytycznym opracowaniem, którego nie może pominąć nikt interesujący się sprawami konstytucyjnymi. To pogłębione studium, opierające się na analizie źródeł i ewolucji instytucji V Republiki Francuskiej, dokonuje obiektywnej oceny intencji jej twórcy, Generała Charlesa de Gaulle’a i wartości projektu konstytucji poddanego pod głosowanie obywateli. Z perspektywy czasu i doświadczeń funkcjonowanie tych instytucji dostosowanych do nowoczesnych warunków demokracji samo w sobie stanowi cenną naukę”. 
Pierre Lefranc, prezes Fundacji Charlesa de Gaulle’a

„Starannie przemyślana, kompleksowa rekonstrukcja interakcji doktryn polityczno-prawnych, konstelacji politycznych i rozwiązań ustrojowych współczesnej Francji. Antologia, która swoim zamysłem koncepcyjnym inspiruje do interdyscyplinarnych badań analityków myśli politycznej, politologów i konstytucjonalistów”.
Profesor Zbigniew Rau, Uniwersytet Łódzki, kierownik Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville'a