Archiwum Autora

Ryszard Legutko

Wpisy Ryszard Legutko:

  Unia fiskalna to zagrożenie

  Ryszard Legutko

  21 grudnia 2011

  Przedstawiamy komentarz prof. Ryszarda Legutki, posła do Parlamentu Europejskiego, w latach 1992-2005 prezesa Ośrodka Myśli Politycznej. Powstał on dla czołowego czeskiego think-tanku Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) – www.cdk.cz, wydawcy pisma “Revue Politika” (http://www.revuepolitika.cz/), z którym OMP współpracuje m.in. w dziedzinie analiz stosunków polsko-czeskich i głównych politycznych, ekonomicznych i kulturowych trendów we współczesnej Europie. Uwagi prof. Legutki to kolejny głos w dyskusji, zapoczątkowanej tekstem Ondřeja Krutílka “Kto się jeszcze dziwi europejskim dysydentom?” (http://www.omp.org.pl/blog/?p=831).

  (więcej…)

  Homoseksualiści wszystkich krajów, łączcie się

  Ryszard Legutko

  16 lipca 2010

  Szeroka w całym świecie zachodnim akcja przyznawania homoseksualistom uprawnień do małżeństwa i adopcji dzieci trwa już na tyle długo i odbywa się w kontekście tak silnie zaznaczonym moralizmem, że powoli tracimy z oczu jej oczywistą szkodliwość oraz absurdalne założenia, na jakich się opiera. (więcej…)

  Czego nas uczą wybory na Wyspach?

  Ryszard Legutko

  18 maja 2010

  Niedawne wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii pokazały, że nawet najtrwalsze przyzwyczajenia nie gwarantują stałości ich obiektu. Na kontynencie panowało powszechne przekonanie, że na Wyspach istnieją tylko dwie partie, stąd system dwupartyjny jest koniecznością. Sukces formacji politycznej trzeciego gracza, Nicka Clegga, stawia nas przed pytaniem o trwałość nowego porządku partyjnego i jego ewentualne konsekwencje dla polityki brytyjskiej. (więcej…)