Po szczycie NATO, fragment tekstu Marka A. Cichockiego, dla stonowania optymizmu

omp

21 listopada 2010

Ton oficjalnych wypowiedzi po szczycie NATO wskazuje na dobre samopoczucie jego głównych aktorów. Można by odnieść wrażenie, że wszyscy osiągnęli co zakładali – administracja Obamy, Rosja, najbardziej wpływowe w Sojuszu państwa “starej Europy”. Równie zadowoleni wydają się przedstawiciele polskiego rządu i prezydent Bronisław Komorowski. Czy rzeczywiście z punktu widzenia interesów Polski sytuacja jest tak korzystna, jak to jest przedstawiane? Jest to kwestia przynajmniej dyskusyjna, a o jednym z budzących wątpliwości jej aspektów wiele mówi fragment tekstu Marka A. Cichockiego “Waszyngton i Berlin a bezpieczeństwo Europy”.

Dla Waszyngtonu, szczególnie pod administracją nowego prezydenta Obamy, dążenia do samodzielności Berlina w polityce międzynarodowej są bardziej dowodem na sukces powojennego projektu nation-building w Niemczech niż powodem do poważnego niepokoju. Europa, szczególnie Europa Środkowo-Wschodnia, jest postrzegana przez Waszyngton jako problem zasadniczo rozwiązany. Nawet jeśli sytuacja w tym regionie świata nie jest idealna (załamanie się procesu rozszerzenia NATO o Ukrainę i Gruzję po 2008 roku czy zastopowanie procesu zbliżenia Turcji do UE pomimo formalnego rozpoczęcia negocjacji), Amerykanie nie postrzegają jej jako niepokojącej z punktu widzenia ich bezpieczeństwa. W dalszym też ciągu aktywność niemiecka w relacjach z Rosją uważana jest za podstawowe osiągnięcie pozimnowojennego porządku w Europie i ważne odciążenie dla polityki amerykańskiej, zaangażowanej przede wszystkim w rejonie Azji Środkowej. Z tej też perspektywy napięcia między Berlinem i Warszawą w okresie 2005-2007 postrzegane były w Ameryce jako irytująca, zbędna komplikacja.

Tekst ukaże się w książce “Polska w grze międzynarodowej. Geopolityka i sprawy wewnętrzne”. W całości można go przeczytać na stronie OMP Stosunki Transatlantyckie – www.usa-ue.pl. Tam będziemy analizować skutki szczytu NATO, zwłaszcza pod kątem polskich interesów.

Tagi: , , ,

Komentarze są niedostępne.