Kultura w Krakowie w latach PRL

Seminarium "Kultura w Krakowie w latach PRL" odbyło się 27 listopada (sobota), w Domu Polonii (Kraków, Rynek Główny 14, sala na parterze).

W części pierwszej spotkania zostały wygłoszone referaty o metodach, jakimi władza peerelowska próbowała kontrolować życie kulturalne Krakowa, oraz o stosunku, jaki do tej władzy i rzeczywistości peerelowskiej miały krakowskie środowiska artystyczne i naukowe (zwłaszcza literaci, poeci i ludzie teatru). W sesji wystąpili Dorota Koczwańska Kalita (Instytut Pamięci Narodowej), dr Henryk Głębocki (Instytut Pamięci Narodowej), Marek Lasota (Instytut Pamięci Narodowej) i prof. Jan Prokop (Akademia Pedagogiczna). Sesję poprowadzi Filip Musiał (Instytut Pamięci Narodowej).


W cześci drugiej odbył się panel, w którym wystąpili prof. Mariola Flis (Uniwersytet Jagielloński), prof. Jerzy Perzanowski (Uniwersytet Jagielloński) i prof. Stanisław Rodziński (Akademia Sztuk Pięknych). Poprowadziła go Hanna Szczerbak (Klub Jagielloński, "Pressje"). Miał on ukazać skutki polityki władz peerelowskich w dziedzinie kultury i prób ograniczania niezależnego życia intelektualnego.


Panel miał także odpowiedzieć na pytania, w jakim stopniu władza komunistyczna zdołała odcisnąć piętno na życiu kulturalnym i umysłowym Krakowa i czy wciąż borykamy się z spuścizną tego okresu.