Jacek Kloczkowski (red.)
Historie trudnych alternatyw. Dylematy polityczne czasów zaborów i II RP

HISTORIE TRUDNYCH ALTERNATYW
Dylematy polityczne czasów zaborów i II RP
***
16. pozycja w serii Polskie Tradycje Intelektualne
***
Historycy i politolodzy z Krakowa, Łodzi, Warszawy i Wrocławia – Tomasz Gąsowski, Rafał Habielski, Krzysztof Kawalec, Jacek Kloczkowski, Maciej Korkuć, Piotr Koryś, Radosław Żurawski vel Grajewski – analizują przełomowe wydarzenia z dziejów Polski XIX i pierwszej połowy XX wieku:
- Czy powstania listopadowe i styczniowe były potrzebne?
- Czy Józef Piłsudski powinien wesprzeć białych w walce z bolszewikami?
- Czy podjęty przez elity po 1918 r. program budowy regionalnego mocarstwa był racjonalny, czy też musiał się skończyć nieuchronną katastrofą?
- Czy błędy gospodarcze Sanacji w czasie Wielkiego Kryzysu pogrążyły II RP?
- Czy Polska powinna wraz z Hitlerem zaatakować ZSRR?
Autorzy tomu ukazują genezę, kulisy i skutki najważniejszych decyzji, które przesądzały o polskich losach w tym czasie. Konfrontują je z alternatywnymi scenariuszami rozwoju wydarzeń, zakładającymi wybór innych kierunków politycznych dla narodu, który przez większość okresu opisywanego w książce pozostawał w niewoli, a tylko przez dwie dekady lat mógł prowadzić swą politykę w oparciu o własne państwo – nim ponownie je utracił. Czy Polacy popełniali wówczas zbyt poważne błędy polityczne, przekreślające nadzieje na szybsze odzyskanie niepodległości a potem na jej zachowanie, czy może przyszło im się zmierzyć z wyzwaniami, którym nie dałoby się skuteczniej sprostać w ówczesnych realiach – oto fundamentalne pytanie, na które poszukują odpowiedzi twórcy tej książki.
***
ISBN 978-83-62628-12-4, 184 strony, miękka okładka
***
Książka stanowi część projektu "Historie do przemyślenia. Punkty
zwrotne dziejów politycznych Polski", współrealizowanego przez Muzeum
Historii Polski (www.muzhp.pl) w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.