Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Autor i Tytuł:

Lord Acton - "W stronę wolności"


Redakcja/Tłumaczenie:

Wybór - Jolanta i Arkady Rzegoccy


Status publikacji:

Wydana


Rok wydania:

2006


Opis:


W stronę wolności jest drugą polską edycją najważniejszych tekstów lorda Actona (1834-1902), jednego z najwybitniejszych myślicieli XIX w., łączącego w swej refleksji o polityce wątki liberalne z zasadami płynącymi z głębokiej wiary katolickiej. Oprócz znanych z tomu Historia wolności (Kraków 1995) szkiców - Historia wolności w czasach starożytnych, Historia wolności w chrześcijaństwie, O narodzie - zawiera także po raz pierwszy tłumaczone na język polski prace O demokracji w Europie, O studiowaniu historii, „Książę” Machiavellego, List lorda Actona do Creightona i Rady dla historyków. Stanowiły one źródło inspiracji dla wielu filozofów i publicystów politycznych XX wieku i wciąż są czytane i komentowane, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nie przypadkiem zatem jest Acton uważany za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli swej epoki: zaproponowana przez niego wizja polityki znalazła wielu kontynuatorów, zwłaszcza wśród chrześcijańskich liberałów i konserwatystów.

Prace angielskiego historyka i polityka ukazują ewolucję, jaką w ciągu wieków przeszła idea wolności, i zawierają oryginalną interpretację tego procesu. Są zarazem doskonałym wprowadzeniem w dzieje filozofii politycznej. W wizji Actona teoretyczne rozważania o tym jednym z kluczowych pojęć łączą się bowiem z analizą praktycznego rozwiązywania dylematów związanych z określaniem granic dla wolności. Wiele emocji budzi wciąż spór o to, jak pogodzić maksymalne poszerzanie wolności człowieka z koniecznością zachowania ładu społecznego i tradycyjnych wartości kulturowych. Rozważania słynnego myśliciela nie tylko pozwalają poznać historię tych kontrowersji, ale mogą także stanowić inspirujący punkt odniesienia dla współczesnych dyskusji.

Autorzy wyboru:
Jolanta Rzegocka, wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, mediewista, filolog. Przygotowuje do druku książkę Religious Drama and Performance in Early Modern Krakow.

Arkady Rzegocki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i WSB-NLU w Nowym Sączu, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej, redaktor naczelny pisma Klubu Jagiellońskiego ‑ Pressje, autor pierwszej w Polsce monografii myśli politycznej lorda Actona Wolność i sumienie (Kraków 2004).

Zamówienia w sklepiku OMP w promocyjnej cenie 25 zł. (wraz z przesyłką). Można je składać w sklepiku lub pocztą elektroniczną (omp@omp.org.pl)

Książka dostępna także w pakiecie „Nowości grudnia” wraz z książkami Jadwigi Staniszkis „Ontologia socjalizmu” i Ryszarda Legutki „Podzwonne dla błazna” w cenie 65 zł.


Okładka:Typ publikacji:

Biblioteka Myśli Politycznej


Drukuj | Wyślij | Hits: 4993 |

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,080895 sekund(y)