Kategoria: Start / OMP poleca Instytut Tomistyczny powstał w 1956 roku w Warszawie z inicjatywy prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przez ponad 40 lat Instytut zajmował się gromadzeniem informacji na temat badań teologicznych prowadzonych w XX wieku i pracami dotyczącymi historii teologii, ze szczególnym uwzględnieniem myśli średniowiecznej. Wyrazem wielowątkowej działalności IT są liczne publikacje.
Obecnie w centrum podejmowanych przez Instytut projektów znajduje się dzieło i myśl św. Tomasza z Akwinu (1224–1274). Chodzi o ich szersze udostępnienie wszystkim, którzy interesują się filozofią i teologią. Szczególnie jako teolog św. Tomasz czeka bowiem wciąż w Polsce na odkrycie... Dodano: 10-Paź-2005 | odsłon: 3512 Zgłoś niedziałający odsyłacz | Szczegóły
Kategoria: Start / OMP poleca Księgarnia Internetowa Poczytaj.pl powstała 5 listopada 2002 roku.
Firma DANTE istnieje od roku 1996. Działa w branży reklamowej i wydawniczej.
Utworzenie poczytaj.pl jest próbą stworzenia serwisu internetowego dla czytelników identyfikujących się z poglądami opozycji antykomunistycznej sprzed roku 1989. Postaramy się by nasza oferta była interesująca dla jak największej grupy osób z tego właśnie środowiska. Dodano: 10-Paź-2005 | odsłon: 3132 Zgłoś niedziałający odsyłacz | Szczegóły
Kategoria: Start / OMP poleca Strona o religii, społeczeństwie, kulturze. Duży wybór publicystyki (m.in. Pawła Milcarka, Wojciecha Wencla, Konrada Szymańskiego, Marka Jurka, Piotra Zaremby), wiadomości, informacje o książkach. Dodano: 10-Paź-2005 | odsłon: 2829 Zgłoś niedziałający odsyłacz | Szczegóły
Kategoria: Start / OMP poleca Idea Europejskiego Seminarium Eksperckiego zrodziła się ze wspólnego udziału w 8-dniowym cyklu wykładów, który odbył się w Krakowie i Brukseli w październiku 2005 roku. Zajęcia z ekspertami poświęcone były funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Po powrocie ze stolicy Belgii postanowiliśmy zawiązać grupę osób, które chcą organizować seminaria dyskusyjne wokół tekstów poświęconych tematyce europejskiej oraz otwarte debaty z udziałem specjalistów i polityków europejskich. Chcielibyśmy, także dzięki Twojej pomocy, poszerzać w przyszłości naszą działalność.
(ze strony ESE) Dodano: 30-Mar-2006 | odsłon: 2793 Zgłoś niedziałający odsyłacz | Szczegóły
Kategoria: Start / Nasi partnerzy Strona Tezeusz jest przedsięwzięciem realnej Wspólnoty Przyjaciół, czyli ludzi, którzy znają się z realu lub spotkali się przez Sieć i są w trakcie poznawania się. Strona internetowa jest zarówno dziełem naszej Wspólnoty, jak i jednym ze sposobów jej tworzenia i integrowania. Tworzymy bardzo zróżnicowane środowisko liczące obecnie 28 osób.
Są wśród nas studenci filozofii, anglistyki, teologii i zarządzania, filozofowie, informatycy, przedsiębiorca internetowy, pedagog, logistyk handlowy, nauczycielka religii i doktorantka teologii, wykładowca historii, historyk-bibliotekarz, bibiotekarka, nauczycielka angielskiego, tłumacze, grafik komputerowy, inżynier i doktorant telekomunikacji, gospodyni domowa, matematyczka, ilustratorka książek, korespondentka radiowa, technik komputerowy, seminarzyści i diakon, kierowniczka rodzinnego domu dziecka, pisarz, urzędniczka. Wiekowa rozpiętość grupy wynosi od 21 do 54 lat.
(ze strony Tezeusza) Dodano: 11-Paź-2005 | odsłon: 2741 Zgłoś niedziałający odsyłacz | Szczegóły
Polityka Stanów Zjednoczonych w Iraku, współpraca europejsko – rosyjska oraz dylematy gruzińskiej demokracji to główne tematy najnowszego numeru Międzynarodowego Przeglądu Politycznego.
Dużo miejsca w najnowszym numerze kwartalnika poświęcone zostało współpracy europejsko – rosyjskiej. Przed UE i Rosją trudne i długie procesy negocjacyjne i ratyfikacyjne zanim nowa umowa mająca zastąpić Umowę o Partnerstwie i Współpracy (PCA) wejdzie w życie. Sami Anduora i Marius Vahl rozważają wzajemne stosunki UE i Rosji po roku 2007. Wśród elementów negocjacyjnych dużo miejsca zajmą zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa energetycznego. Stąd w nowym numerze odnaleźć można wystąpienia osób analizujących wyzwania i potrzeby w dziedzinie energii. Senator Richard G. Lugar opowiada o energetycznych wyzwaniach dla NATO, natomiast europejscy politycy: Javier Solana i Jose Mauel Barroso próbują nakreślić kierunki dla europejskiej polityki energetycznej.
W MPP17 odnajdziemy również teksty wpisujące się w narastającą w ostatnim czasie debatę na temat amerykańskiej obecności w Iraku. Pierwszy raz w całości trafia do rąk polskiego Czytelnika praca Iraq Study Group, czyli tzw. raport Bakera.
Raport ISG odegrał znaczącą rolę w konstruowaniu nowego podejścia przez Biały Dom do działań w Iraku. Czytelnik odnajdzie potwierdzenie w wystąpieniach prezydenta George’a W. Busha. Prezentowany dokument analizuje również Łukasz Warzecha.
Kolejnym zagadnieniem z polityki międzynarodowej opisanym w kwartalniku jest Gruzja oraz jej wewnętrzne i zewnętrzne dylematy demokratyczne. Sytuację Gruzji w kontekście historycznym opisuje Piotr Wdowiak. Natomiast wystąpienie prezydenta Michaiła Saakaszwili przybliża obecne dążenia tego kraju.
W MPP17 znajdziemy teksty odnoszące się do zagadnień gospodarczych. Johnny Munkhammar mówi o wzorcach skandynawskich, Tomasz Grzegorz Grosse porusza powracający coraz częściej ostatnio wątek zarządzania rozwojem gospodarczym w Unii Europejskiej.
Ponadto w ramach Varii możemy przeczytać wywiad z Armenem Aszotianem z Partii Republikańskej w Armenii.
MPP ukazuje się od 2000 roku i jest głównym forum prezentacji dokonań zagranicznych think-tanków oraz wypowiedzi liderów opinii na świecie (www.mpp.org.pl). Wydawcą pisma jest Instytut Sobieskiego. Pismo sprzedawane jest w siecie Empik, Ruch oraz w ramach prenumeraty redakcyjnej.
Kategoria: Start / Nasi partnerzy Fundacja „Instytut Myśli Józefa Tischnera” założona przez Jego
uczniów i przyjaciół stawia sobie za cel ochronę i upowszechnianie
intelektualnego dorobku ks. prof. Józefa Tischnera oraz twórczą
kontynuację najważniejszych wątków Jego filozofii.
W Instytucie powstaje Archiwum gromadzące filozoficzną,
duszpasterską, literacką oraz publicystyczną spuściznę ks. Józefa
Tischnera (zarówno pisaną, jak i zarejestrowaną na taśmach
magnetofonowych i filmowych) a także teksty innych autorów poświęcone
Jego twórczości i nią zainspirowane.
Instytut zamierza stać się centrum studiów nad myślą ks. Józefa
Tischnera, organizując konferencje i seminaria naukowe, jak również
wspierając najzdolniejszych badaczy Jego dorobku.
Instytut pragnie upowszechniać dzieło ks. Józefa Tischnera poprzez
działalność wydawniczą oraz ofertę cyklu wykładów i warsztatów,
skierowaną do różnych środowisk (zwłaszcza do nauczycieli i młodzieży),
które w "duchu Tischnerowskim" będą poruszały najbardziej palące
kwestie etyczne, religijne i społeczne.
(ze strony Instytutu) Dodano: 11-Paź-2005 | odsłon: 2274 Zgłoś niedziałający odsyłacz | Szczegóły
Kategoria: Start / OMP poleca Fundacja Świętego Mikołaja (wcześniej nieformalna Agencja Świętego Mikołaja) od kilku lat organizuje ogólnopolskie kampanie reklamowe na cele społeczne i kulturalne. Do najbardziej znanych należą akcje zachęcające do wsparcia Stowarzyszenia Tęcza, Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci i Polskiej Akcji Humanitarnej (dzieci w Polskich szkołach na Litwie) oraz zorganizowana wraz z Ministerstwem Kultury kampania i wystawa „Bohaterowie naszej wolności”. Fundacja prowadzi również szkolenia, warsztaty i konsultacje z zagadnień reklamy i marketingu społecznego, PR oraz metod zbierania funduszy w instytucjach pozarządowych (m.in. dla Warszawskiego Hospicjum Społecznego, Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym). Fundacja nie zatrudnia żadnych pracowników etatowych. Wszystkie usługi świadczone są bezpłatnie. Dodano: 10-Paź-2005 | odsłon: 2061 Zgłoś niedziałający odsyłacz | Szczegóły
Kategoria: Start / Nasi partnerzy Instytut Tertio Millennio, powstał w 1996 r., jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II, zawarte w Liście Apostolskim Tertio Millennio Adveniente, do przygotowania się na czas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Na początku Instytut działał jako filia Ośrodka Myśli Politycznej, a od 2001 r. już jako samodzielna Fundacja założona przez dominikanina Macieja Ziębę OP.
Zgodnie ze wskazaniami Papieża, czas oczekiwania powinien zostać wykorzystany przede wszystkim do ponownego głębokiego przeżycia wiary, a z drugiej strony do poszukiwania odważnych rozwiązań problemów jakie stawia przed Kościołem wiek XXI. Poszukiwania te mają nie tylko indywidualny, ale również wspólnotowy wymiar, jednak by mogły być realizowane potrzebne są miejsca spotkań i dyskusji. Takim właśnie miejscem chce być Instytut Tertio Millennio.
(ze strony Instytutu) Dodano: 13-Paź-2005 | odsłon: 1828 Zgłoś niedziałający odsyłacz | Szczegóły