Informator OMP z dnia Sobota, Luty 03, 2007
Numer wydania: 23



Informator Ośrodka Myśli Politycznej – 2 lutego 2007

Szanowni Państwo, wczoraj omyłkowo został wysłany poprzedni numer Informatora. Serdecznie przepraszamy za pomyłkę.

- zaproszenie: dyskusja wokół książki prof. Z. Krasnodębskiego „Zmiana Klimatu”
- kurs dla studentów „Realizm polityczny – przypadek polski”
- zaproszenie: seminarium o idei modernizacji
- 1 % podatku dla OMP – trzecia edycja

***
Ośrodek Myśli Politycznej i Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zapraszają na dyskusję „POLSKA – KIESZONKOWE MOCARSTWO? DYLEMATY POLSKIEJ POLITYKI ZAGRANICZNEJ” z udziałem prof. Andrzeja Bryka, dr Leszka Jesienia i prof. Zdzisława Krasnodębskiego, autora książki "Zmiana klimatu", poświęconej relacjom polsko-niemieckim, polityce UE, stosunkom polsko-żydowskim i miejscu Polski w Europie.
Wtorek, 6 lutego, godz. 18.30, Dom Polonii (Rynek Główny 14, Kraków).

***

„Realizm polityczny – przypadek polski”
Kurs Ośrodka Myśli Politycznej na Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera

Tematyka
- Konfederacja Barska i Targowica: lekcje realizmu czy idealizmu politycznego?
- spór o tradycję insurekcyjną XIX w. (stanowiska konserwatystów, liberałów, narodowych demokratów, rewolucjonistów)
- tradycja polskiego romantyzmu – antypody realizmu politycznego?
- pierwiastki realizmu i idealizmu w wizjach odzyskania niepodległości przez Polskę Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego
- polityka Becka – studium realizmu czy „tendencje samobójcze narodu polskiego”?
- Powstanie Warszawskie a realizm polityczny
- Stefan Kisielewski – liberalny realizm polityczny?
- intelektualiści a komunizm w powojennej Polsce: dzieje hańby czy triumf realizmu?
- walka zbrojna z władzą komunistyczną po 1944 r. – szlak bohaterstwa czy zbrodni?
- realizm w refleksji politycznej środowiska paryskiej „Kultury” i ośrodka londyńskiego emigracji
- kardynał Stefan Wyszyński wobec komunistów - idealizm zasad, realizm polityki?
- cienie i blaski realizmu politycznego środowiska „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku” w PRL
- Mirosław Dzielski – koncepcja realizmu „uwłaszczeniowego”
- realizm i idealizm w czasach pierwszej „Solidarności”
- Okrągły Stół i jego konsekwencje: realizm czy zdrada?

Termin - Czwartki, 16.00-17.30
Miejsce – Wyższa Szkoła Europejska, ul. Westerplatte w Krakowie
Formuła - cykl wykładów i dyskusji, prowadzonych przez wykładowców z różnych ośrodków uniwersyteckich i instytucji badawczych (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Uniwersytetu Warszawskiego)
Zaliczenie - na podstawie frekwencji i pracy pisemnej opartej o podaną literaturę (tekst wielkości 6-10 znormalizowanych stron; tematy będą podane w czasie jednych z pierwszych zajęć)

Literatura (przykładowa)
Patriotyzm Polaków. Studia z historii idei, Kraków 2006
Z dziejów polskiego patriotyzmu, Kraków 2007
Dariusz Gawin, Blask i gorycz wolności, Kraków 2006
Stanisław Koźmian, Bezkarność, Kraków 2001
Michał Bobrzyński, Zasady i kompromisy, Kraków 2001
Paweł Popiel, Choroba wieku, Kraków 2000
Wybrane teksty źródłowe ze strony www.omp.org.pl

Zapisy: omp@omp.org.pl (do 20 lutego, prosimy o wpisanie w tytule listu REALIZM) – liczba miejsc ograniczona (wraz z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia, zostanie wysłana data pierwszego wykładu)

***
Ośrodek Myśli Politycznej i Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera zapraszają na seminarium Polskie drogi do nowoczesności. Idea modernizacji w polskiej myśli politycznej, prowadzone przez Wojciecha Arndta.

W czasie 10 spotkań w lutym, marcu, kwietniu i maju uczestnicy będą dyskutować o najważniejszych i najbardziej kontrowersyjnych koncepcjach modernizacji, formułowanych przez polskich myślicieli od XV do XX w., m.in. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, Romana Dmowskiego, Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Mirosława Dzielskiego, Stanisława Brzozowskiego i innych. Analizowane będą ich źródła ideowe, założenia i skutki prób ich realizacji. Dyskutowane będą także modernizacyjne założenia doniosłych aktów politycznych np. Konstytucji Trzeciego Maja i Manifestu PKWN. Tłem będzie historia Polski i koncepcje modernizacyjne odgrywające doniosłą role w innych krajach europejskich.

Termin spotkań: środa, 8.00-19.30, ul. Westerplatte 11, Kraków (gmach WSE)

Zapisy (do 20 lutego, prosimy podać imię/nazwisko, uczelnię i kierunek studiów): omp@omp.org.pl. Wraz z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia, przysłana zostanie informacja o terminie pierwszego seminarium.

Warunkiem zaliczenia seminarium będzie lektura tekstów źródłowych, uczestnictwo w dyskusjach i napisanie pracy pisemnej.

Liczba miejsc ograniczona!
Zapraszamy.


***
1 % podatku dla Ośrodka Myśli Politycznej – organizacji pożytku publicznego: www.omp.org.pl/podatek.htm
Prosimy o wsparcie naszej działalności
Od grudnia 2004 Ośrodek Myśli Politycznej (nr KRS 0000076016) jest organizacją pożytku publicznego. Od 15 lat - poprzez publikacje, konferencje oraz działalność naukową i dydaktyczną - propagujemy zasady polityki uprawianej w duchu poszanowania wolności indywidualnej, szacunku dla religii i polskiej tradycji kulturowej. W tym czasie zorganizowaliśmy ponad 30 konferencji naukowych, 14 szkół zimowych i letnich, 20 cyklów wykładów i semiariów dla studentów, nauczycieli i uczniów szkół średnich, w których wzięło udział kilka tysięcy uczestników. Wydaliśmy także ponad 80 książek. Ośrodek podejmuje tematy trudne, niepopularne, a niezwykle ważne dla debaty publicznej w Polsce i edukacji obywatelskiej. Uzyskanie przez OMP statusu organizacji pożytku publicznego daje możliwość wsparcia naszej działalności 1% Państwa podatku. Poniżej przedstawiamy sposób dokonania wpłaty i jej rozliczenia z urzędami podatkowymi.
Liczymy na Państwa wsparcie i hojność.
Lista organizacji pożytku publicznego jest dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości
KROK 1
Jak przekazać 1 % podatku?
• Należy obliczyć ile wynosi 1% należnego podatku.
• Przy wypełnianiu odpowiedniego formularza PIT (PIT-36 lub PIT-37) i ustalaniu wysokości należnego podatku za rok 2004 trzeba wpisać kwotę 1% podatku w odpowiednią rubrykę formularza PIT (PIT-36 lub PIT-37). W części zatytułowanej "Obliczenia zobowiązania podatkowego" znajduje się rubryka "Kwota zmniejszenia z tytułu wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego - na podstawie art. 27d ustawy"
dla PIT-36 jest to pozycja nr 181,
dla PIT-37 jest to pozycja 111,
Tutaj wpisujemy kwotę obliczonego 1%.
• Od podatku, który należy zapłacić, powinno się odjąć uprzednio obliczoną kwotę. Należy pamiętać również o tym, że wysokość wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego może przekraczać kwotę stanowiącą 1% płaconego przez Państwa podatku, lecz podatek ten można pomniejszyć jedynie o 1% należnego podatku. (Uwaga! Przy obliczaniu 1% z podatku, w formularzu PIT wpisujemy kwotę pomniejszenia pomijając grosze).
KROK 2
Obliczoną kwotę należy wpłacić przelewem na konto:
Ośrodek Myśli Politycznej
ul. Lubelska 29, 30-003 Kraków
Nr rachunku: BPH 69 10600076 0000320000473793
z dopiskiem: wpłata na rzecz organizacji pożytku publicznego
Pokwitowanie wpłaty należy zachować w przypadku wezwania przez Urząd Skarbowy przez okres 5 lat.

KROK 3
Termin
Wpłaty należy dokonać w okresie pomiędzy 1 stycznia a 30 kwietnia każdego roku.
(Uwaga! Wpłata musi nastąpić przed wysłaniem formularza do Urzędu Skarbowego).

KROK 4
Wysłanie formularza
Aby dopełnić formalności, wysyłamy wypełniony formularz do Urzędu Skarbowego, który ma obowiązek zwrócić wydany 1% w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia formularza.


***
„Patriotyzm Polaków. Studia z historii idei”
Pierwsza książka w nowej serii Ośrodka Myśli Politycznej „Polskie tradycje intelektualne”.
Patriotyzm w Pierwszej Rzeczypospolitej… Wizje patriotyzmu konserwatystów, liberałów, narodowych demokratów i piłsudczyków… „Patriotyczna” propaganda komunistów… Patriotyzm powojennej emigracji i opozycji w PRL… Patriotyzm a modernizacja… Patriotyzm a realizm i idealizm w polityce… Patriotyzm a gospodarka… Patriotyzm w polskiej literaturze…
Wśród autorów Rafał Matyja, Andrzej Nowak, Bogdan Szlachta, Dariusz Gawin, Jolanta Choińska-Mika, Andrzej Chojnowski, Piotr Koryś, Arkady Rzegocki, Jan Dzięgielewski, Paweł Skibiński, Włodzimierz Bernacki, Maciej Korkuć, Janusz Ekes, Rafał Habielski, Aleksander Kopiński, Krzysztof Kawalec.

„Polski patriotyzm widziany w krzywym zwierciadle jest spektaklem pełnym pustych gestów i nieznośnie egzaltowanym. Jego zdeklarowani przeciwnicy dostrzegają w nim z kolei ziejące nienawiścią szowinistyczne monstrum. Nawet wielu spośród tych, którzy mówią o nim z sympatią, traktuje go z pewnym pobłażaniem przede wszystkim jako poryw serca. Tymczasem skomplikowane losy Polski sprawiły, że patriotyzm stał się szkołą praktycznego myślenia o polityce. Wszak szczery patriota musiał sobie stawiać pytanie, jak najlepiej służyć ojczyźnie. Rozważał więc lub przyjmował za innymi jej idee ogólne, ale w obliczu wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych szukał również konkretnych odpowiedzi jak im sprostać.
Analizując, czym był polski patriotyzm, jak go definiowali myśliciele różnych epok i w jakich konkretnych programach i przedsięwzięciach się przejawiał, dokonujemy zatem zarazem przeglądu kluczowych stanowisk polskiej myśli politycznej. Pomijając bowiem tych nielicznych jej twórców, którzy przyjmowali w swych rozważaniach perspektywę interesu wyłącznie jednostki czy też wybranej klasy społecznej, polscy myśliciele polityczni zgodnie szukali odpowiedzi na pytanie: jak najlepiej zadbać o dobro Polski”. (ze Wstępu Jacka Kloczkowskiego)



Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP