Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Nasi autorzy:



Rafał Matyja



Rafał Matyja (1967), politolog, adiunkt na Wydziale Studiów Politycznych WSB-NLU w Nowym Sączu. Twórca programu studiów politologicznych na tej uczelni i prodziekan ds. programowych (2003-2007). Publicysta "Dziennika. Polska-Europa-Świat". Publikuje także na łamach "Europy", "Nowego Państwa" i "Rzeczypospolitej". Redaktor naczelny "Kwartalnika Konserwatywnego" (1997-2000). W latach 2004-2005 doradca wicemarszałka Sejmu Kazimierza M. Ujazdowskiego. W lipcu 2007 r. Ośrodek Myśli Politycznej wydał monografię Rafała Matyi „Państwowość PRL w polskiej refleksji politycznej lat 1956-1980”. Jesienią ukaże się kolejna jego książka: „Państwo czyli kłopot”, poświęcona ideom i praktyce politycznej III i IV RP.



 
Książki Rafała Matyi w seriach Ośrodka Myśli Politycznej:

 

 


 

Rafał Matyja ukazuje stanowiska najważniejszych polskich myślicieli politycznych okresu PRL, od nieprzejednanych przeciwników komunizmu po autorów, którzy zdecydowali się na kolaborację z systemem. W książce przedstawione są dyskusje sprowokowane wydarzeniami w kraju (np. Październik 1956, Marzec 1968, Grudzień 1970) i rozważania o bardziej ogólnym charakterze dotyczące natury rządów komunistycznych w Polsce, stopnia uzależnienia PRL od Związku Sowieckiego, perspektyw odzyskania suwerenności. „Państwowość PRL w polskiej refleksji politycznej lat 1956-1980” to ważny głos w dyskusji o polskiej myśli politycznej 2. poł. XX w. i nieocenione źródło wiedzy na jej temat.


„Pytanie „czym był PRL” stawiano sobie – zwłaszcza w ostatnich latach, po jego upadku – bardzo często. Spór o państwowość PRL jest dziś istotnym elementem debaty publicznej w Polsce. Często próbuje się oddzielić w nim materię „czysto historyczną” od „politycznej”, tak jakby uznawano, że w jednym sporze chodzi przede wszystkim o prawdę, a w drugim wyłącznie o „przekonanie” kogoś do swoich racji. Wydaje się, tymczasem, że bardziej zasadne jest dostrzeżenie, że w obu sporach – bez względu na metody ich toczenia i poziom dyskusji – powinno chodzić o prawdę, istotną w równym stopniu dla rozwoju nauki, jak i dla funkcjonowania wspólnoty Politycznej”. (fragment Epilogu)
 


Teksty Rafała Matyi w książkach Ośrodka Myśli Politycznej: 



Narody i historia



Państwo jako wyzwanie



 




Drukuj | Wyślij | Hits: 14188 |

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,065011 sekund(y)