Informator OMP z dnia czwartek, 06 maja 2010
Numer wydania: 89







Informator Ośrodka Myśli Politycznej, 6 maja 2010


- sondaże OBOP dla OMP: Katyń 1940, Smoleńsk 2010

- filmy z dyskusji „Polska-Rosja: stosunki przeklęte?”

- zapis dyskusji „Dokąd zmierza Ukraina. Krajobraz po wyborach” („Dziennik Polski”)

- nowy tekst na stronie Polskie Tradycje Intelektualne (Włodzimierz Spasowicz)

- nowości OMP na Facebooku

- majowe premiery książkowe: Janusz Ekes „Złota demokracja”, Włodzimierz Spasowicz „Liberalizm i narodowość”


***

Katyń 1940, Smoleńsk 2010 – sondaże OBOP dla OMP

Na stronie http://www.omp.org.pl/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=11&pid=242 prezentujemy wyniki sondaży OBOP zrealizowanych na zamówienie Ośrodka Myśli Politycznej, a przeprowadzonych w dniach 19-20 kwietnia 2010: KATYŃ 1940. POLACY WOBEC TRAGEDII NARODOWEJ oraz POLACY W OBLICZU ŚMIERCI I PO ŚMIERCI OFIAR KATASTROFY POD SMOLEŃSKIEM


***

Filmy z dyskusji „Polska-Rosja: stosunki przeklęte?”

Na stronach www.youtube.com/osrodekmysli oraz www.usa-ue.pl (w dziale Filmy) prezentujemy głosy z dyskusji Ośrodka Myśli Politycznej i Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ poświęconej relacjom polsko-rosyjskim, która odbyła się 27 kwietnia w Krakowie. Wzięli w niej udział prof. Janusz Ekes, europoseł Paweł Kowal, prof. Włodzimierz Marciniak, prof. Andrzej Nowak i prof. Lucjan Suchanek. Debacie przewodniczył dr hab. Arkady Rzegocki (OMP).


***

Zapis dyskusji „Dokąd zmierza Ukraina. Krajobraz po wyborach”

Na stronach „Dziennika Polskiego” - http://www.dziennik.krakow.pl/pl/aktualnosci/opinie/1015442-pomaranczowa-rewolucja-nie-przegrala.html - dostępny jest zapis dyskusji Ośrodka Myśli Politycznej i Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ o sytuacji na Ukrainie, wpływie wyników tamtejszych wyborów prezydenckich na jej politykę zagraniczną i relacje polsko-ukraińskie. Wzięli w niej udział red. Andrzej Brzeziecki („Nowa Europa Wschodnia”), dr Stanisław Górka (Instytut Europeistyki UJ) i europoseł Paweł Kowal. Filmy z ich wystąpieniami są umieszczone na stronach www.youtube.com/osrodekmysli i www.usa-ue.pl (dział filmy).


***

Nowość na stronie Polskie Tradycje Intelektualne  

- Włodzimierz Spasowicz (1829-1906) „Co znaczy narodowość?” - http://www.polskietradycje.pl/article.php?artykul=350


***

OMP na Facebooku - nowości

Na stronie http://www.facebook.com/pages/Osrodek-Mysli-Politycznej/339998143889 można przeczytać komentarze i felietony członków i współpracowników OMP, dotyczące rożnych zagadnień politycznych (szeroko rozumianych). Będziemy regularnie je tam umieszczać. W tej chwili dostępne są teksty:

- Filip Musiał „Parada zwycięstwa komunizmu”

- Jacek Kloczkowski „Miedwiediew na prezydenta?”

- Jacek Kloczkowski „Teorie spiskowe czy uzasadnione wątpliwości?”

Ponadto na stronie OMP na Facebooku umieszczamy ciekawostki i dygresje z cyklu „Marginesy polityczne” oraz różne informacje o naszej działalności. Zapraszamy do dołączenia do grona naszych „facebookowych” bywalców i prosimy o polecanie tej strony potencjalnym zainteresowanym.


***

Premiera w Bibliotece Myśli Politycznej – Janusz Ekes „Złota demokracja”

Studium polityki polskiej, ukazujące jej dzieje od czasów piastowskich po upadek I Rzeczypospolitej w XVIII wieku. To erudycyjna opowieść o miejscu Polski w ówczesnej Europie i jej realiach wewnętrznych, odpowiadająca na fundamentalne pytania o źródła siły państwa w okresie jego największej potęgi i przyczyny jego klęsk, prowadzących w konsekwencji do rozbiorów. Autor kreśli barwny obraz politycznych rozgrywek, analizując złożone mechanizmy nimi rządzące – m.in. dworskie intrygi, misterne negocjacje dyplomatyczne, zawiązywanie i zrywanie sojuszów, ambicje poszczególnych polityków decydujące dla losów narodów i państw, interesy gospodarcze, motywacje ideowe i religijne. Obala przy tym wiele stereotypów utrwalonych w dominującym w literaturze i świadomości historycznej Polaków obrazie I Rzeczypospolitej. Zwraca uwagę na kwestie niedoceniane, a dla zrozumienia jej dziejów nieodzowne, jak choćby konsekwentna i prowadzona z rozmachem przez stulecia polityka bałtycka i środkowoeuropejska I RP. W takim ujęciu dzieje polityczne państwa polskiego od X po XVIII wiek są niczym najbardziej wyrafinowany, pełen zwrotów akcji, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony polityczny thriller – a to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Zamówienia (realizowane od 12 maja) – sklepik@omp.org.pl. Cena promocyjna wraz z przesyłką 30 zł (460 stron, miękka oprawa)


***

Premiera w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – Włodzimierz Spasowicz „Liberalizm i narodowość. Wybór pism”

Wybór pism znanego myśliciela czasów zaborów, zwolennika ugody z Rosją, propagatora idei liberalnych, wybitnego krytyka literackiego, który w swoich dziełach rysował szeroką panoramę myśli europejskiej swoich czasów. W tomie zawarte są teksty poświęcone m.in. polityce polskiej w drugiej połowie XIX wieku (m.in. studium polityki Aleksandra Wielopolskiego), idei narodu i głównym prądom ideowym przełomu XIX i XX wieku. Autorem wstępu jest prof. Dariusz Szpoper (Uniwersytet Gdański)

Zamówienia (realizowane od 24 maja) – sklepik@omp.org.pl. Cena promocyjna wraz z przesyłką 30 zł (368 stron, twarda oprawa)


*** 

Wsparcie Ośrodka Myśli Politycznej: http://www.omp.org.pl/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=7&pid=20


***

Strony autorów OMP

* Marek A. Cichocki * Dariusz Gawin * Dariusz Karłowicz * Jacek Kloczkowski * Zdzisław Krasnodębski * Miłowit Kuniński * Ryszard Legutko

* Rafał Matyja * Czesław Porębski * Bogdan Szlachta






Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP