Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Ośrodek Myśli Politycznej
Kazimierz Michał Ujazdowski - "Batalia o instytucje":


Kazimierz Michał Ujazdowski - "Batalia o instytucje"

SKU towaru: UJBAT
Nazwa towaru: Kazimierz Michał Ujazdowski - "Batalia o instytucje"
Koszt towaru: PLN  25,00 (0% VAT = PLN  0,00)
Opis:

Książka o polskiej polityce, ustroju państwa, pamięci historycznej i tożsamości narodowej, analizowanych z pozycji konserwatywnych. Autor nawiązuje do tradycji polskiego konserwatyzmu, ale szuka dla niego nowoczesnej formuły, odpowiadającej wyzwaniom stojącym przed współczesną Polską.
(miękka oprawa, 192 strony).

„Jestem przekonany, że Polsce potrzebna jest polityka, która odrzuca oportunizm i nastawia się na batalię o trwałe zmiany ustrojowe. Polityka, która nie godzi się ze słabą konstytucją, anachronizmem administracji i sądownictwa, biurokratycznymi ograniczeniami przedsiębiorczości, minimalizmem polskiej polityki zagranicznej, czy też marginalizowaniem odpowiedzialności państwa za kulturę i dziedzictwo narodowe. Projekt polityki ambitnej jest świadomy, że Polska przeżywa okres koniunktury po raz pierwszy w naszej historii od przeszło trzystu lat, ale w przeciwieństwie do rzeczników minimalizmu, nie chce biernie asystować w tym procesie. Przeciwnie, polityka czynna chce stworzyć dla wysiłku i energii Polaków solidne ramy instytucjonalne, począwszy od dobrej konstytucji, poprzez sprawne sądownictwo i administrację, aż po trwałą ochronę praw rodziny i budowę instytucji promujących polskie doświadczenie historyczne. Teksty zamieszczone w niniejszym tomie poświecone są tym właśnie zagadnieniom”. (Ze Wstępu)

Kazimierz Michał Ujazdowski (1964), doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, polityk. Pochodzi z rodziny o długich tradycjach prawniczych i politycznych, jego dziadek -Kazimierz Cyprian Ujazdowski - był obrońcą w procesie brzeskim. W latach osiemdziesiątych związany z opozycyjnym Ruchem Młodej Polski. Poseł na Sejm I, III, IV, V i VI kadencji, od jedenastu lat piastuje mandat z Wrocławia. W latach 2004-2005 był wicemarszałkiem Sejmu. Dwukrotnie sprawował funkcję ministra kultury i dziedzictwa narodowego w rządach AWS i PiS ( 2000-2001 i 2006-2007). Przywrócił wówczas odpowiedzialność państwa za ochronę zabytków, współtworzył politykę historyczną, m.in. wprowadził program edukacyjny „Patriotyzm jutra”, powołał do życia Muzeum Historii Polski i stworzył podstawy Muzeum Ziem Zachodnich. W ramach walki przeciwko kłamstwu o „polskich obozach śmierci” doprowadził do zmiany przez UNESCO nazwy obozu w Auchstwitz. W pracy naukowej i publicystycznej zajmuje się myślą konserwatywną i zagadnieniami konstytucyjnymi. Wydał m.in. Równi i równiejsi. Rzecz o związkach zawodowych w Polsce (Warszawa 1993, wraz z Rafałem Matyją), Prawicę dla wszystkich (Warszawa 1995), Żywotność konserwatyzmu. Idee polityczne Adolfa Bocheńskiego (Warszawa 2004). W latach dziewięćdziesiątych był redaktorem „Kwartalnika Konserwatywnego”. W roku 2008 założył wraz z Rafałem Matyją i Rafałem Dutkiewiczem Portal Polska XXI i Ruch Obywatelski Polska XXI. Żona Lidia jest polonistką, mają dwóch synów, Kazimierza i Aleksandra, oraz córeczkę Anię.

Dodaj Dodaj do mojego spisu
Sponsorowany przez Ośrodek Myśli Politycznej
Powered by pncommerce, 0.92.3

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,087936 sekund(y)