Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Polityka dla dorosłych – audycje OMP w Radiu Kraków
By: adminomp (adminomp) 2010.08.28

W jesiennej ramówce Radia Kraków (www.radiokrakow.pl) pojawi się audycja przygotowana przez OMP. Poprowadzi ją red. Dobrosław Rodziewicz. Czym będą nasze programy? Poważnymi dyskusjami na ważne tematy. Bez troski o polityczny marketing i baczenia na PR, z lekceważeniem wymogów modnych komercyjnych talk-shows. O polityce zwykle bez polityków i dyżurnych autorytetów. Antyreklama? Naszym zdaniem wręcz przeciwnie.

Audycje po emisji – w poniedziałki, po wiadomościach o 20.00 – będą dostępne także w Internecie. Słuchanie „na żywo” Radia Kraków umożliwia jego strona internetowa.

Pierwsza audycja już 30 sierpnia, a poświęcona będzie Solidarności. O jej roli w polskiej historii dyskutować będą dr Krzysztof Gurba, dr Maciej Korkuć, dr Filip Musiał i red. Dobrosław Rodziewicz.

Solidarność: mit, który przeminął, czy fundament polskiej polityczności?

Czy w trzydzieści lat po wydarzeniach 1980/1981 i ponad dwóch dekadach, jakie dzielą nas od 1989 r., wciąż warto powoływać się na dziedzictwo Solidarności; czy w ogóle można o nim mówić, zważywszy na wielkie zróżnicowanie tego ruchu i późniejsze jego podziały; czy próby jednoznacznego zdefiniowania owego dziedzictwa są polityczną manipulacją na użytek bieżących rozgrywek partyjnych; czy grozi nam przesadna idealizacja dorobku Solidarności, a może przeciwnie – jego nieuzasadniona deprecjacja; czy idee dawnej Solidarności są nazbyt archaiczne w realiach determinowanych przez postępującą komercjalizację kolejnych dziedzin życia i prymat zasad politycznego marketingu i demokracji medialnej; czy szybka dekompozycja obozu Solidarnościowego nie była najlepszą rzeczą, jaka mogła się stać dla rozwoju polskiej demokracji po 1989 r., wiodąc do jej spluralizowania i tym samym uczynienia realną a nie fasadową; a może owa dekompozycja nie odbyła się w należycie demokratyczny sposób, preferując jedne środowiska, innym znacznie utrudniając zaistnienie na scenie politycznej; czy dziedzictwo Solidarności – jakkolwiek je opiszemy – może zainteresować i zainspirować młodych ludzi i być mitem założycielskim wolnej Polski i fundamentem jej polityczności…

Kolejne tematy to m.in. polska wspólnota polityczna po Smoleńsku, czy Polska jest skazana na dwupartyjność, czy polskie szkoły przyczynią się do rozwoju narodowego a może rozkładu, czy seksualność stanie się główną bronią polityczną…

Zapraszamy do słuchania.


Drukuj | Wyślij | Hits: 777 |

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,064830 sekund(y)