Nowości książkowe
Data dodania: 2021-12-31

Polecamy nowe książki OMP

Grégor Puppinck Degeneracja praw człowieka

„Prawa człowieka stały się w XX wieku uniwersalną filozofią, wyrażającą pewną koncepcję człowieka. Niniejsza książka analizuje transformację tej koncepcji człowieka poprzez pryzmat jego praw. W tym celu porównuje pierwotny zamiar twórców Powszechnej deklaracji praw człowieka […] z jej zmieniającą się interpretacją, dokonaną od tego czasu przez instancje międzynarodowe. […] książka ta opisuje przejście od praw człowieka z 1948 roku poprzez prawa jednostki ostatnich dwudziestu lat aż po obecnie formułowane prawa transhumanistyczne. Ewolucja ta odzwierciedla zmianę stosunku człowieka do natury. Podczas gdy prawa człowieka w swej pierwotnej wersji z 1948 roku były prawami naturalnymi, afirmacja indywidualizmu zrodziła nowe prawa nienaturalne, takie jak prawo do eutanazji czy aborcji, prowadzące z kolei do wytworzenia praw transhumanistycznych, które mają gwarantować dziś możliwość przekroczenia natury, czego wyrazem są eugenika, prawo do dziecka czy do zmiany płci. Zmiana ta świadczy o głębokiej transformacji pojęcia godności ludzkiej, która prowadzi do zredukowania jej do samej tylko indywidualnej woli jednostki w opozycji do ciała, przy założeniu, że wszelka negacja natury i jej uwarunkowań oznacza wyzwolenie i postęp. Wreszcie książka ta pokazuje, w jaki sposób obecne prawa człowieka towarzyszą transhumanizmowi i jak wpływają na wypaczenie demokracji przedstawicielskiej”.
(z Przedmowy)

Grégor Puppinck jest doktorem prawa, ekspertem pracującym na forum organizacji międzynarodowych i na rzecz służb dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Jest autorem wielu artykułów i książek z zakresu praw człowieka, m.in. La Famille, les droits de l’homme et la vie éternelle (L’Homme Nouveau, 2015, wyróżniona Prix Humanisme Chrétien 2016, opublikowana także w językach portugalskim i włoskim), Droit et prévention de l’avortement en Europe (LEH éditions, 2016) i Objection de conscience et droits de l’homme, essai d’analyse systématique (CNRS Editions, 2016, opublikowana również w języku angielskim).
http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=454

***

Arthur Moeller van den Bruck,
Trzecie imperium

Pierwsze polskie wydanie głośnej książki Arthura Moellera van den Brucka Das dritte Reich (1923), będącej jednym z najważniejszych manifestów tzw. rewolucji konserwatywnej w Niemczech. To ostra krytyka liberalizmu, komunizmu i ładu politycznego Europy, jaki został zaprojektowany przez zwycięzców I wojny światowej. To również historiozoficzna, dokonana na szerokim tle prądów kulturowych Europy analiza dziejów Niemiec i próba wskazania innej dla nich drogi niż ta obrana w Republice Weimarskiej – ale i innej niż ta, na którą wkroczyły one w latach 30. XX w.

„Konserwatyzm jest poglądem zakładającym zakorzenienie. Istnieje element wieczny w naszej naturze, który wciąż się regeneruje i do którego powracać musi wszelki rozwój, zwłaszcza przerwany lub skierowany na boczny tor. Ludzie wciąż oglądają się za tym elementem wieczności, gdy ulegli pokusie działania wbrew sobie, rozpoznając następnie bezradnie, co uczynili”.

 „Liberalizm jest na Zachodzie demagogiczną oczywistością politycznego programu. Liberalni są radykałowie, jak i klerykałowie, socjaliści, jak i rojaliści we Francji. Liberalni są wigowie i torysi w Anglii. Liberalne są obydwie partie amerykańskie. Różnica polega jedynie na tym, że prostaczkowie w tych wszystkich partiach są liberalni w dobrej wierze, ludzie dwuznaczni natomiast żywią jak najgorszą wolę. Ale zalety bycia liberalnym nie chce pozbawiać się żadna partia – choćby z pojęciem wolności łączyła realnie wszelkie zniewolenie, wszelką nietolerancję, wszelkie pogwałcenie inaczej myślących”.

 „W przeciwieństwie do wszelkiego konserwatyzmu, który zawsze buduje na silnych stronach człowieka, liberalizm wykorzystuje jego słabości. Próbuje zgłębić tajemnicę triku, w jaki sposób słabość można przekształcić w siłę”.

 „Niemcy ogarnęło obłędne wyobrażenie, jakby trzeba było wprowadzić u nas wszystkie idee ludzi Zachodu, jakbyśmy musieli naśladować wszystkie instytucje Zachodu, zanim staniemy się godni i warci, aby na zasadzie równorzędności uczestniczyć w cywilizowanych dziejach i aby nas przyjęto w krąg zliberalizowanych narodów”.

Przekład z niemieckiego: Wojciech Kunicki

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=435