Informator Ośrodka Myśli Politycznej, 2 czerwca 2010
- blog OMP – www.omp.org.pl/blog
- konferencja „Wyzwania geopolityczne we współczesnych stosunkach międzynarodowych a polskie interesy” – Kraków, 11 czerwca
- dyskusja wokół książki Roberta Kuraszkiewicza, Polityka nowoczesnego patriotyzmu – Kraków, 8 czerwca
***
Zapraszamy na blog OMP – www.omp.org.pl/blog
Prezentujemy na nim komentarze i felietony ekspertów i współpracowników OMP dotyczące rożnych zagadnień politycznych (szeroko rozumianych, krajowych i zagranicznych), informacje o naszych przedsięwzięciach, wypisy z klasyków polskiej myśli, ciekawostki dotyczące polityki i filozofii politycznej. Już teraz polecamy:
- Kenneth Minogue, The British Election 2010 (wybitny politolog z London School of Economics komentuje dla OMP sytuację polityczną w Anglii po wyborach, tekst w języku angielskim)
- Zoltan Balazs, Hungarian elections with a Polish touch(węgierski politolog analizuje dla OMP konsekwencje wyborów na Węgrzech, tekst w języku angielskim)
- z cyklu Turystyka ideowa – felieton Śladami Pawła Popiela
- Al Gore nie był pierwszy – ultramontański ekologizm: uwagi Hieronima Kajsiewicza z 1871 r., sporządzone po jego podróży po Ameryce, w której dostrzegł złe skutki niedbania o przyrodę
- komentarz prof. Ryszarda Legutki, Czego nas uczą wybory na Wyspach?
- felieton Jacka Kloczkowskiego, Rozważania ideowe: o prawdziwym i fałszywym konserwatyzmie a także o IV RP
Już wkrótce nowe tematy i nowi autorzy.
***
Konferencja OMP: „Wyzwania geopolityczne we współczesnych stosunkach międzynarodowych a polskie interesy” – Kraków, 11 czerwca
11.00-12.30
Przyszłość Unii Europejskiej a polskie interesy – idee i wyzwania polityczne
Przewodniczący sesji: prof. Miłowit Kuniński
Głosy wprowadzające do dyskusji:
- prof. Ryszard Legutko
- dr Paweł Ukielski
- dr Artur Wołek
12.45-14.00
Sytuacja międzynarodowa a polityka bezpieczeństwa RP
Przewodniczący sesji: dr hab. Arkady Rzegocki
Głosy wprowadzające do dyskusji:
- dr Marek A. Cichocki
- dr Piotr Naimski
- dr Przemysław Żurawski vel Grajewski
14.30-15.45
Miejsce Europy Wschodniej w polityce zagranicznej Unii Europejskiej – polska perspektywa
Przewodniczący sesji: dr Stanisław Górka
Głosy wprowadzające do dyskusji:
- europoseł Paweł Kowal
- prof. Włodzimierz Marciniak
- prof. Andrzej Nowak
16.00-17.30
Geopolityka a sprawy wewnętrzne
Głosy wprowadzające do dyskusji:
- dr hab. Aleksander Surdej
- red. Łukasz Warzecha
- dr Tomasz Żukowski
Zainteresowanych udziałem prosimy o przesyłanie zgłoszeń (do 4 czerwca) zawierających imię, nazwisko i reprezentowaną instytucję (uczelnię, urząd, organizację itp.). Listy w tej sprawie należy wysyłać na adres - omp@omp.org.pl. Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy zastrzegają sobie prawo nieprzyjęcia zgłoszenia po ich zapełnieniu. Szczegóły logistyczne zostaną podane po 4 czerwca.
***
Dyskusja wokół książki Roberta Kuraszkiewicza „Polityka nowoczesnego patriotyzmu”
Spotkanie odbędzie się 8 czerwca (wtorek, 18.00) w Imbirze przy ul. św. Tomasza 35 w Krakowie. O różnych aspektach i wymiarach polskiego patriotyzmu i jego roli w inspirowaniu bądź spowalnianiu procesu budowania nowoczesnego państwa i kreowaniu efektywnej polityki dyskutować będą m.in. Autor książki oraz Wojciech Kolarski, Arkady Rzegocki, Kazimierz Michał Ujazdowski i Krzysztof Wołodźko. Spotkanie organizują Klub Debaty Politycznej, Ośrodek Myśli Politycznej i „Pressje”. Zapraszamy!
Książkę można zakupić w zaprzyjaźnionej z OMP księgarni Poczytaj.pl
***
Czerwcowa premiera: A kto chce być wolny…
XIII tom wydany w serii Ośrodka Myśli Politycznej i Instytutu Pamięci Narodowej „Z archiwów bezpieki. Nieznane karty PRL”, pod redakcją Filipa Musiała i Jarosława Szarka.
A kto chce być wolny… to książka o oporze wobec władzy komunistycznej, podjętym przez środowiska niepodległościowe w PRL i sposobach, jakimi komuniści próbowali ten opór zdławić. Autorzy tomu przedstawiają losy często zapomnianych dziś bohaterów walki o wolność, obalając zarazem wiele stereotypów dotyczących pracy peerelowskiego aparatu represji i działalności ówczesnej opozycji. Artykuły przedstawiają bezkompromisową wersję historii, politycznie niepoprawną i daleką od ideologii „grubej kreski”.
Zamówienia (realizowane od 21 czerwca) – sklepik@omp.org.pl. Cena wraz z przesyłką 30 zł (192 strony, miękka oprawa).
***
Przypominamy, że jesteśmy również na Twiterze – www.twitter.com/OMPkrakow i Youtube - www.youtube.com/osrodekmysli. Pojawiliśmy się także na Blipie – omp.blip.pl
***
Nowość w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – Włodzimierz Spasowicz „Liberalizm i narodowość. Wybór pism”
Wybór pism znanego myśliciela czasów zaborów, zwolennika ugody z Rosją, propagatora idei liberalnych, wybitnego krytyka literackiego, który w swoich dziełach rysował szeroką panoramę myśli europejskiej swoich czasów. W tomie zawarte są teksty poświęcone m.in. polityce polskiej w drugiej połowie XIX wieku (m.in. studium polityki Aleksandra Wielopolskiego), idei narodu i głównym prądom ideowym przełomu XIX i XX wieku. Autorem wstępu jest prof. Dariusz Szpoper (Uniwersytet Gdański)
Zamówienia (realizowane od 1 czerwca) – sklepik@omp.org.pl. Cena promocyjna wraz z przesyłką 30 zł (368 stron, twarda oprawa)
***
Wsparcie Ośrodka Myśli Politycznej: http://www.omp.org.pl/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=7&pid=20
***
Strony autorów OMP
* Marek A. Cichocki * Dariusz Gawin * Dariusz Karłowicz * Jacek Kloczkowski * Zdzisław Krasnodębski * Miłowit Kuniński * Ryszard Legutko
* Rafał Matyja * Czesław Porębski * Bogdan Szlachta