Informator OMP z dnia piątek, 03 lipca 2009
Numer wydania: 68Informator Ośrodka Myśli Politycznej, 2 lipca 2009


***

- nowe teksty na stronie www.omp.org.pl (Włodzimierz Bolecki o antykomunizmie Józefa Mackiewicza, Dariusz Gawin o Gombrowiczu, Arkady Rzegocki o racji stanu)

- nowe stowarzyszenie i dyskusja o racji stanu w Poznaniu

- Bronisław Wildstein poleca „Upadek idei postępu” – materiał z portalu www.netbird.pl  

- OMP poleca książkę „Marian Zdziechowski 1861-1938”


***

Nowe teksty na stronie www.omp.org.pl

- Włodzimierz Bolecki, Antykomunizm Józefa Mackiewicza

- Dariusz Gawin, Gombrowicz jako prawodawca

- Arkady Rzegocki, Najważniejsze definicje i główne obszary znaczeniowe racji stanu


***

Nowe stowarzyszenie i dyskusja o racji stanu w Poznaniu

4 lipca o godz. 12, w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu odbędzie się spotkanie tamtejszych środowisk naukowych i opiniotwórczych. Rozpocznie się ono wystąpieniem członka zarządu OMP dr Arkadego Rzegockiego (Wydział Prawa i Administracji UJ) i dyskusją na temat: „Czy idea racji stanu ma szansę ostać się w systemie liberalno-demokratycznym?” Po debacie odbędzie się zebranie organizacyjne stowarzyszenia, które tworzą poznańscy uczeni i studenci. Ma ono współpracować z OMP w badaniu i popularyzowaniu różnych aspektów myśli politycznej. Wszyscy zainteresowani problematyką dyskusji i działalnością w nowej inicjatywie są zaproszeni do udziału.


***

Rekomendacje książkowe Bronisława Wildsteina w portalu www.netbird.pl

- http://kultura.netbird.pl/a/1051/13383,1 – wśród polecanych książek „Upadek idei postępu” Zdzisława Krasnodębskiego (OMP 2009)


***

OMP poleca:

„Marian Zdziechowski 1861-1938. W 70 rocznicę śmierci” – praca zbiorowa pod redakcją Jana Skoczyńskiego i Artura Wrońskiego (Księgarnia Akademicka, 2009, www.akademicka.pl) zawiera teksty polskich i litewskich uczonych ukazujące główne wątki i kontekst myśli wielkiego polskiego myśliciela. W 2009 r. OMP wyda w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej jedną z najciekawszych jego prac „Od Petersburga do Leningradu” ze wstępem Jana Skoczyńskiego.


***

Lipcowa premiera w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – Władysław KONOPCZYŃSKI, O wartość naszej spuścizny dziejowej

Wybór pism wybitnego historyka, ukazujący jego refleksję na temat polskich dziejów i tradycji politycznej, a także rzeczywistości II RP. W tomie znajduje się m.in. niepublikowana dotąd praca Polska w dobie pierwszego rozbioru, a także słynne szkice Bar i Maj, Z dziejów naszej partyjności oraz Rząd i Sejm w dawnej Rzeczypospolitej.

496 stron, twarda oprawa, cena wraz z przesyłką – 35 zł. Zamówienia: sklepik@omp.org.pl


***

Lipcowa premiera w Bibliotece Myśli Politycznej – Jan Holzer, Stanislav Balík, Postkomunistyczne reżimy niedemokratyczne

Pionierskie opracowanie czeskich politologów z Uniwersytetu Masaryka w Brnie - Jana Holzera i Stanislava Balíka - ukazujące jak nauki polityczne poradziły sobie z badaniem reżimów niedemokratycznych i ich transformacją ku demokracji. Analizując najważniejsze koncepcje politologiczne na ten temat, autorzy obalają zarazem wiele stereotypów związanych z dominującą w dyskusjach politycznych i naukowych wizją demokratyzacji krajów postkomunistycznych.

Książka wydana we współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu.

240 stron, miękka oprawa, promocyjna cena wraz z przesyłką – 30 zł. Zamówienia: sklepik@omp.org.pl


***

Strony autorów OMP

Marek A. Cichocki

Dariusz Gawin

Dariusz Karłowicz

Jacek Kloczkowski

Zdzisław Krasnodębski

Miłowit Kuniński

Ryszard Legutko

Rafał Matyja

Czesław Porębski

Bogdan Szlachta


Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP