Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Autor i Tytuł:

Ryszard Legutko - "Raj przywrócony"


Redakcja/Tłumaczenie:


Status publikacji:

Wydana


Rok wydania:

2005


Opis:


Raj przywrócony - politycznie niepoprawne eseje o liberalizmie, feminizmie, homoseksualistach, demokracji, prawach człowieka, celibacie, wojnie cywilizacji, intelektualistach...

"W Polsce niepodległej zawiedli się wszyscy ci, którzy sądzili, że wprowadzenie demokracji doprowadzi do uszlachetnienia przestrzeni życia zbiorowego. Polskie doświadczenie potwierdziło bowiem to, co uważni czytelnicy książek wiedzieli już od dawna: demokracja jest ustrojem brzydkim. Przemiany zrodziły wielkie rozczarowanie: język - zdegradowany w okresie komunistycznym - uległ w demokracji innym formom degradacji; podobnym procesom uległa wyobraźnia zbiorowa i indywidualna. Zewsząd atakują nas gusty i preferencje zwykłego człowieka, a ów człowiek - sądząc po jego gustach i preferencjach - jest bytem mało interesującym. Niektórzy przedstawiciele elity popadli z tego powodu w rozpacz, inni szukają kazuistycznych uzasadnień, by w tym człowieku widzieć mądrość i klasę, której on nie posiada, a jeszcze inni wzdychają za demokracją zrealizowaną i dojrzałą, w której - nie wiadomo dlaczego - ów nieinteresujący typ ulegnie czarownemu przekształceniu.
Ale cudowna transformacja chyba nie nastąpi. Obserwując inne demokracje można być pełnym obaw. Trzeba się liczyć z prawdopodobieństwem, iż człowiek demokratyczny - mimo licznych słabości i wad - nabierze coraz większej pewności siebie. Cnota pokory jeszcze długo nie będzie jego cnotą".
Fragment tekstu Demokratyczna brzydota


Ryszard Legutko - profesor filozofii, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego (Instytut Filozofii) i Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, prezes Ośrodka Myśli Politycznej, autor książek Platona krytyka demokracji (1990), Spory o kapitalizm (1994), Tolerancja. Rzecz o surowym państwie, prawie natury, miłości i sumieniu (1997, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej), przekładów dialogów Platona wraz z komentarzem naukowym Fedon (1995), Eutyfron (1998), Obrona Sokratesa (2003), wyborów esejów i felietonów Bez gniewu i uprzedzenia (1989, Nagroda PEN Clubu), Nie lubię tolerancji (1993), Etyka absolutna i społeczeństwo otwarte (1994, Nagroda im. Andrzeja Kijowskiego), Frywolny Prometeusz (1995), I kto tu jest ciemniakiem (1996), Czasy wielkiej imitacji (1998), Złośliwe demony (1999), O czasach chytrych i prawdach pozornych (1999), Society as a Departament Store (wydanie amerykańskie, 2002).

Wydawca: Ośrodek Myśli Politycznej
Współwydawca: Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera

45. książka wydana w serii Biblioteka Myśli Politycznej

ISBN 83-60125-05-8


Okładka:



Typ publikacji:

Biblioteka Myśli Politycznej


Drukuj | Wyślij | Hits: 8475 |

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,065303 sekund(y)