Informator OMP z dnia piątek, 01 października 2010
Numer wydania: 96Informator Ośrodka Myśli Politycznej, 1 października 2010


- zaproszenie na konferencję „Polska czyli…?”, Kraków, 15 X 2010

- październikowe nowości książkowe: Henryk Rzewuski „Wędrówki umysłowe” i Przemysław Żurawski vel Grajewski „Geopolityka-siła-wola”

- nowe teksty na stronie – www.polskietradycje.pl (teksty o. Jacka Salija OP i Włodzimierza Bernackiego, klasyczne rozprawy Michała Bobrzyńskiego i Władysława Leopolda Jaworskiego)

- Polityka dla dorosłych – audycje OMP w Radiu Kraków

- Stosunki transatlantyckie – www.usa-ue.pl – strona tematyczna OMP


***

Nowa strona OMP

Już niebawem zaprezentujemy nową stroną internetową OMP – www.omp.org.pl. Zmieni się wygląd serwisu, pojawią nowe funkcje i teksty. Z uwagi na prowadzone prace na dotychczasowej stronie pojawia się mniej nowości, ale rychło zaoferujemy je w dużej dawce.


***

Konferencja „Polska czyli…? Idee wspólnoty politycznej i tożsamości narodowej w polskiej tradycji intelektualnej" – zaproszenie – Kraków, 15 X 2010

Konferencja OMP ma pogłębić i spopularyzować wiedzę o tym, jak w ciągu wieków ewoluowało rozumienie tego, czym jest polska wspólnota polityczna i polska tożsamość narodowa, jak je definiowali myśliciele różnych epok, jakie kontrowersje towarzyszyły ich koncepcjom, a także, jak owe koncepcje były wcielane w życie i jaką miały recepcję społeczną.

Zgłoszenia na konferencję (udział bezpłatny) są przyjmowane do 10 października (omp@omp.org.pl, tytuł wiadomości Polska czyli). Zwrotnie podamy dane logistyczne. Liczba miejsc jest ograniczona, organizatorzy zapewniają sobie zatem możliwość zamknięcia listy uczestników po przekroczeniu limitu (decyduje wtedy kolejność zgłoszeń).

Współorganizatorem konferencji jest Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Konferencja odbywa się dzięki wsparciu Muzeum Historii Polski, udzielonego w ramach programu Patriotyzm Jutra Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.10.00-19.00Sesja I

Wspólna tożsamość a różnorodność Rzeczpospolitej

Referaty wprowadzające:

- prof. Włodzimierz Bernacki

- dr Dorota Pietrzyk-Reeves

- prof. Krzysztof Koehler

- Jan Filip StaniłkoSesja II

Narodziny tożsamości narodowej

Referaty wprowadzające:

- prof. Andrzej Waśko

- prof. Radosław Żurawski vel Grajewski

- prof. Tomasz GąsowskiSesja III

Referaty wprowadzające:

Polskość w kleszczach dwóch totalitaryzmów

- Remigiusz Witkowski

- Jadwiga Emilewicz

- dr Bartosz KwiecińskiSesja IV

Współczesne kłopoty z tożsamością…

Referaty wprowadzające:

- dr Przemysław Żurawski vel Grajewski

- prof. Janusz Ekes

- dr hab. Arkady Rzegocki

- Bartłomiej Radziejewski


***

Premiera w Bibliotece Myśli Politycznej – Przemysław Żurawski vel Grajewski „Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem” – 15 X 2010

"Geopolityka – siła – wola" – analiza położenia międzynarodowego Rzeczpospolitej i polskiej polityki zagranicznej, jej współczesnych dylematów i historycznych korzeni. To książka o relacjach z Rosją i znaczeniu Ukrainy, o toczącej się w UE grze interesów i miejscu w niej Polski, o sojuszu z USA i kondycji polskiej armii, o naukach płynących z doświadczeń I/II RP i błędach popełnianych w III RP, o politologicznych dylematach i politycznych decyzjach.

„Europa od roku 1709 – tzn. od zwycięstwa Rosjan nad połączonymi siłami szwedzko-zaporoskimi pod Połtawą, przyzwyczajona jest do tego, że między Rosją a Niemcami nie ma samodzielnego ośrodka woli politycznej, z którym należy się liczyć. II Rzeczpospolita wymuszała skutecznie zmianę tego przyzwyczajenia, ale trwała zbyt krótko, a 50 lat, jakie upłynęły pomiędzy jej upadkiem a odrodzeniem się niepodległości Polski w 1989 r., zdołało zatrzeć w pamięci zachodnioeuropejskiej klasy politycznej podmiotowość Warszawy, zaznaczaną wyraźnie w latach 1918-1939. W tej sytuacji 13 lat procesu akcesyjnego (1991-2004), kiedy to Rzeczpospolita występowała w roli petenta i państwa przyjmującego prawo, w którego ustanawianiu nie miała udziału, utrwaliło jedynie owo niekorzystne dla nas przyzwyczajenie. Tym większe i boleśniejsze było zaskoczenie naszych zachodnioeuropejskich partnerów, gdy po 2004 r. okazało się, że Polska potrafi samodzielnie podejmować decyzje wpływające na sytuację w regionie i na świecie oraz ma swoje interesy, których aktywnie broni nawet wbrew najpotężniejszym państwom europejskim.” (fragment książki)

Książkę można już zamawiać (sklepik@omp.org.pl - cena 35 zł wraz z przesyłką, 400 stron, miękka oprawa)


***

Premiera w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – Henryk Rzewuski „Wędrówki umysłowe. Mieszaniny obyczajowe” – 15 X 2010

Tom z dwiema książkami, należącymi do najbardziej prowokujących dzieł w dziejach polskiej myśli, które jej autora - słynnego dziewiętnastowiecznego pisarza i publicystę - uczyniły obiektem niewybrednych ataków i zajadłych polemik. Przedstawia on konserwatywną wizję polityki i kultury, która do dziś inspiruje swym rozmachem i erudycją.

Książkę można już zamawiać (sklepik@omp.org.pl - cena 40 zł wraz z przesyłką, 816 stron, twarda oprawa)


***

Nowe teksty na stronie Polskie Tradycje Intelektualne - www.polskietradycje.pl

Eseje i opracowania:

- o. Jacek Salij OP, Mentalność niewolnicza jako problem narodowy

- Włodzimierz Bernacki, Wątki liberalne w literaturze polskiej drugiej połowy XIX wieku

Teksty źródłowe:

- Mirosław Bobrzyński, Stanisław Zaborowski. Studium z historii literatury politycznej XVI stulecia

- Władysław Leopold Jaworski, Ze studiów nad faszyzmem


***

W każdy poniedziałek o 20.05 na antenie Radia Kraków (i na stronie internetowej www.radiokrakow.pl) audycja OMP „Polityka dla dorosłych” – poważne rozmowy na ważne tematy, bez sztuczek PR-owskich i dbania o polityczny marketing. W najbliższy poniedziałek – 4 października – prof. Andrzej Nowak i red. Andrzej Brzeziecki wraz z red. Dobrosławem Rodziewiczem będą dyskutować o relacjach polsko-rosyjskich.


***

Zapraszamy na stronę www.usa-ue.pl

Na stronie Stosunki transatlantyckie prezentujemy wiadomości, artykuły, komentarze, omówienia tekstów z prasy i stron internetowych – wszystko o – szeroko rozumianych – relacjach między głównymi podmiotami gry na arenie międzynarodowej, w której bierze udział także Polska (lub której skutki Polski dotyczą).


***

OMP na Youtube www.youtube.com/osrodekmysli

OMP na Twitterze www.twitter.com/OMPkrakow

OMP na Facebooku www.facebook.com/pages/Osrodek-Mysli-Politycznej/339998143889

Blog OMP – www.omp.org.pl/blog

Polskie Tradycje Intelektualne – www.polskietradycje.pl


*** 

Wsparcie Ośrodka Myśli Politycznej: http://www.omp.org.pl/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=7&pid=20


***

Strony autorów OMP

* Marek A. Cichocki * Dariusz Gawin * Dariusz Karłowicz * Jacek Kloczkowski * Zdzisław Krasnodębski * Miłowit Kuniński * Ryszard Legutko * Rafał Matyja * Czesław Porębski * Bogdan Szlachta


Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP