Informator OMP z dnia wtorek, 25 maja 2010
Numer wydania: 90Informator Ośrodka Myśli Politycznej, 25 maja 2010


- czerwcowa premiera: A kto chce być wolny

- dyskusja wokół książki Roberta Kuraszkiewicza, Polityka nowoczesnego patriotyzmu – Kraków, 8 czerwca

- nowości OMP na Facebooku


***

Czerwcowa premiera: A kto chce być wolny…

XIII tom wydany w serii Ośrodka Myśli Politycznej i Instytutu Pamięci Narodowej „Z archiwów bezpieki. Nieznane karty PRL”, pod redakcją Filipa Musiała i Jarosława Szarka.

A kto chce być wolny… to książka o oporze wobec władzy komunistycznej, podjętym przez środowiska niepodległościowe w PRL i sposobach, jakimi komuniści próbowali ten opór zdławić. Autorzy tomu przedstawiają losy często zapomnianych dziś bohaterów walki o wolność, obalając zarazem wiele stereotypów dotyczących pracy peerelowskiego aparatu represji i działalności ówczesnej opozycji. Artykuły przedstawiają bezkompromisową wersję historii, politycznie niepoprawną i daleką od ideologii „grubej kreski”.

Zamówienia (realizowane od 21 czerwca) – sklepik@omp.org.pl. Cena wraz z przesyłką 30 zł (192 strony, miękka oprawa).


***

Dyskusja wokół książki Roberta Kuraszkiewicza „Polityka nowoczesnego patriotyzmu”

Spotkanie odbędzie się 8 czerwca (wtorek, 18.00) w Imbirze przy ul. św. Tomasza 35 w Krakowie. O różnych aspektach i wymiarach polskiego patriotyzmu i jego roli w inspirowaniu bądź spowalnianiu procesu budowania nowoczesnego państwa i kreowaniu efektywnej polityki dyskutować będą m.in. Autor książki oraz Wojciech Kolarski, Arkady Rzegocki, Kazimierz Michał Ujazdowski i Krzysztof Wołodźko. Spotkanie organizują Klub Debaty Politycznej, Ośrodek Myśli Politycznej i „Pressje”. Zapraszamy!

Książkę można zakupić w zaprzyjaźnionej z OMP księgarni Poczytaj.pl


***

Nowości OMP na Facebooku – http://www.facebook.com/pages/Osrodek-Mysli-Politycznej/339998143889

Zapraszamy do lektury m.in.:

- rozważań Jacka Kloczkowskiego o prawdziwym i fałszywym konserwatyzmie w kontekście sporu o IV RP

- fragmentów pochodzącego z 1871 r., zaskakująco proekologicznego wywodu konserwatysty, ultramontanina, krytyka rewolucji Hieronima Kajsiewicza, który nader źle ocenił to, co Amerykanie czynią z przyrodą 

***

Przypominamy, że jesteśmy również na Twiterze – www.twitter.com/OMPkrakow i Youtube - www.youtube.com/osrodekmysli

***

Premiera w Bibliotece Myśli Politycznej – Janusz Ekes „Złota demokracja”

Studium polityki polskiej, ukazujące jej dzieje od czasów piastowskich po upadek I Rzeczypospolitej w XVIII wieku. To erudycyjna opowieść o miejscu Polski w ówczesnej Europie i jej realiach wewnętrznych, odpowiadająca na fundamentalne pytania o źródła siły państwa w okresie jego największej potęgi i przyczyny jego klęsk, prowadzących w konsekwencji do rozbiorów. Autor kreśli barwny obraz politycznych rozgrywek, analizując złożone mechanizmy nimi rządzące – m.in. dworskie intrygi, misterne negocjacje dyplomatyczne, zawiązywanie i zrywanie sojuszów, ambicje poszczególnych polityków decydujące dla losów narodów i państw, interesy gospodarcze, motywacje ideowe i religijne. Obala przy tym wiele stereotypów utrwalonych w dominującym w literaturze i świadomości historycznej Polaków obrazie I Rzeczypospolitej. Zwraca uwagę na kwestie niedoceniane, a dla zrozumienia jej dziejów nieodzowne, jak choćby konsekwentna i prowadzona z rozmachem przez stulecia polityka bałtycka i środkowoeuropejska I RP. W takim ujęciu dzieje polityczne państwa polskiego od X po XVIII wiek są niczym najbardziej wyrafinowany, pełen zwrotów akcji, trzymający w napięciu od pierwszej do ostatniej strony polityczny thriller – a to wszystko wydarzyło się naprawdę.

Zamówienia – sklepik@omp.org.pl. Cena promocyjna wraz z przesyłką 30 zł (460 stron, miękka oprawa)


***

Premiera w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – Włodzimierz Spasowicz „Liberalizm i narodowość. Wybór pism”

Wybór pism znanego myśliciela czasów zaborów, zwolennika ugody z Rosją, propagatora idei liberalnych, wybitnego krytyka literackiego, który w swoich dziełach rysował szeroką panoramę myśli europejskiej swoich czasów. W tomie zawarte są teksty poświęcone m.in. polityce polskiej w drugiej połowie XIX wieku (m.in. studium polityki Aleksandra Wielopolskiego), idei narodu i głównym prądom ideowym przełomu XIX i XX wieku. Autorem wstępu jest prof. Dariusz Szpoper (Uniwersytet Gdański)

Zamówienia (realizowane od 1 czerwca) – sklepik@omp.org.pl. Cena promocyjna wraz z przesyłką 30 zł (368 stron, twarda oprawa)


*** 

Wsparcie Ośrodka Myśli Politycznej: http://www.omp.org.pl/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=7&pid=20


***

Strony autorów OMP

* Marek A. Cichocki * Dariusz Gawin * Dariusz Karłowicz * Jacek Kloczkowski * Zdzisław Krasnodębski * Miłowit Kuniński * Ryszard Legutko

* Rafał Matyja * Czesław Porębski * Bogdan Szlachta


Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP