Informator OMP z dnia Poniedziałek, Wrzesień 11, 2006
Numer wydania: 13



Informator Ośrodka Myśli Politycznej - 11 września 2006

- nowy cykl wykładów OMP - "Idea patriotyzmu w polskiej myśli politycznej: dylematy teoretyczne i praktyczne rozstrzygnięcia:
- konferencja naukowa "Patriotyzm Polaków"
- książki Dariusza Gawina i Dariusza Karłowicza wśród dzieł nominowanych do nagrody J. Mackiewicza
- nowe teksty na stronie WWW.omp.org.pl - Jerzy Braun i Karol Ludwik Koniński

***
Cykl wykładów: Idea patriotyzmu w polskiej myśli politycznej: dylematy teoretyczne i praktyczne rozstrzygnięcia

Kurs organizowany przez Ośrodek Myśli Politycznej
Termin: czwartki, 16.00-17.30 (pierwsze spotkanie - 12 października)
Miejsce: Wyższa Szkoła Europejska im. Ks. J. Tischnera, ul. Westerplatte, Kraków.
Czas trwania: październik 2006 - styczeń 2007

Wykładowcy: czołowi badacze polskiej myśli politycznej - pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera, m.in. prof. Rafał Habielski, prof. Andrzej Chojnowski, prof. Janusz Ekes, prof. Krzysztof Kawalec, prof. Bogdan Szlachta, dr hab. Włodzimierz Bernacki, dr Jarosław Gowin, prof. Andrzej Nowak, dr hab. Andrzej Waśko, dr Arkady Rzegocki.

Tematyka: kurs ukaże różne koncepcje patriotyzmu formułowane przez czołowych polskich myślicieli politycznych i główne stronnictwa polityczne od czasów Pierwszej Rzeczpospolitej aż po PRL. Będą one skonfrontowane z ich stanowiskami dotyczącymi najważniejszych zagadnień filozofii politycznej (m.in. źródła i natura wspólnoty politycznej; koncepcje władzy; prawa i obowiązki obywatelskie; naród a społeczeństwo; nacjonalizm a uniwersalizm; patriotyzm a racja stanu; patriotyzm a gospodarka) i sferą praktycznej polityki (np. stosunek do zaborców w XIX w.; polska tradycja insurekcyjna; stosunek do państwa po 1945 r.). Takie ujęcie pozwoli zaprezentować ewolucję rozumienia idei patriotyzmu w kolejnych epokach i uwypuklić różnice w jej pojmowaniu przez przedstawicieli różnych nurtów polskiej myśli (konserwatystów, liberałów, endeków, socjalistów), także w odniesieniu do współczesnych dyskusji.

Warunki zaliczenia: frekwencja (dopuszczalne są dwie nieobecności) i lektura tekstów źródłowych. W kursie można uczestniczyć także w charakterze wolnego słuchacza.

Zapisy (liczba miejsc ograniczona) - list elektroniczny wysłany na adres omp@omp.org.pl (wystarczy podać imię i nazwisko oraz kierunek i rok studiów; w tytule wiadomości prosimy wpisać: Patriotyzm - kurs). Zgłoszenia są przyjmowane do 9 października. O wpisaniu na listę decyduje kolejność zgłoszeń.

Kurs stanowi część projektu "Patriotyzm Polaków" - www.omp.org.pl/patriotyzm - realizowanego przez OMP w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm jutra" Narodowego Centrum Kultury ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***
Konferencja "Patriotyzm Polaków"

13 i 14 października 2006 r. odbędzie się w Krakowie organizowana przez Ośrodek Myśli Politycznej przy współpracy Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera konferencja poświęcona idei patriotyzmu w polskiej myśli politycznej. Kolejne sesje będą poświęcone różnym koncepcjom patriotyzmu formułowanym przez myślicieli konserwatywnych i liberalnych, endeków i socjalistów, od czasów Pierwszej Rzeczpospolitej aż po 2. poł. XX wieku. Zostaną one ukazane na tle sporów o pożądany kształt polityki polskiej w różnych epokach i w odniesieniu do głównych dyskusji z zakresu filozofii politycznej (m.in. na temat natury wspólnoty politycznej, źródeł i zasięgu władzy, praw i obowiązków obywatelskich, miejsca państwa i narodu na arenie międzynarodowej itp.). Referaty wygłoszą czołowi badacze polskiej myśli politycznej, m.in. prof. Rafał Habielski, prof. Andrzej Chojnowski, prof. Janusz Ekes, prof. Krzysztof Kawalec, prof. Bogdan Szlachta, dr hab. Włodzimierz Bernacki, dr Piotr Koryś, prof. Andrzej Nowak, prof. Jolanta Choińska-Mika, dr hab. Andrzej Waśko, dr Arkady Rzegocki, prof. Ryszard Terlecki, dr Rafał Matyja, dr hab. Krzysztof Koehler.
Zapisy (liczba miejsc ograniczona) - list elektroniczny wysłany na adres omp@omp.org.pl (wystarczy podać imię i nazwisko; w tytule wiadomości prosimy wpisać: Patriotyzm - konferencja). Zgłoszenia są przyjmowane do 2 października. O wpisaniu na listę decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w konferencji jest bezpłatny.
Konferencja stanowi część projektu "Patriotyzm Polaków" - www.omp.org.pl/patriotyzm - realizowanego przez OMP w ramach programu operacyjnego "Patriotyzm jutra" Narodowego Centrum Kultury ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***
Z przyjemnością informujemy, że współwydane przez Ośrodek Myśli Politycznej książki Dariusza Gawina (www.omp.org.pl/gawin) "Polska, wieczny romans" i Dariusza Karłowicza (www.omp.org.pl/karlowicz) "Sokrates i inni święci" zostały nominowane do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza.

***
W dziale Klasycy Myśli Politycznej prezentujemy teksty wybitnych myślicieli - Jerzego Brauna (http://www.omp.org.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=560) i Karola Ludwika Konińskiego (http://www.omp.org.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=558) - których dorobek jest niestety obecnie słabo znany, mimo jego dużej wagi dla polskiego życia intelektualnego w XX w.

Karol Ludwik Koniński (1891-1943), krakowski krytyk literacki, prozaik i publicysta, związany z nurtem narodowym i katolickim. Autor szkiców literackich, opowiadań (Straszny czwartek w domu pastora 1939), dzienników filozoficznych (Nox atra 1961, Ex labyrintho 1962) i publicystyki Politycznej, publikowanej m.in. na łamach "Głosu Narodu" i "Trybunie Narodu". Krótkie omówienie myśli Konińskiego zawarte jest w tekście Macieja Urbanowskiego "Krakowscy twórcy literatury pięknej wobec problemów społecznych i politycznych w II RP" - http://www.omp.org.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=471

Jerzy Braun (1901-1975), wybitny filozof, pisarz, scenarzysta i publicysta. Walczył jako ochotnik w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny był prezesem chrześcijańskiej Unii, jednej z najważniejszych i największych organizacji konspiracyjnych Polski podziemnej. Żołnierz Powstania Warszawskiego. W marcu 1945 r. stanął na czele Rady Jedności Narodowej, a od czerwca tego roku pełnił funkcję ostatniego Delegata Rządu RP na Kraj. W latach 1948-56 więziony przez komunistów, poddany brutalnym torturom, skazany na karę śmierci zamienioną na dożywocie. Po uwolnieniu brał udział w życiu umysłowym środowisk katolickich, współpracując m.in. z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Ostatnie lata życia spędził w Rzymie. Krótkie omówienie myśli Brauna zawarte jest w tekście Macieja Urbanowskiego "Krakowscy twórcy literatury pięknej wobec problemów społecznych i politycznych w II RP" - http://www.omp.org.pl/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=471

***
Nowy numer "Teologii Politycznej" - już w sprzedaży

Z przyjemnością informujemy, że ukazał się 3. numer "Teologii Politycznej". Jego sprzedaż rozpoczyna się na początku września - m.in. za pośrednictwem salonów Empik, księgarni internetowej WWW.poczytaj.pl i strony WWW.omp.org.pl. Cena egzemplarza wynosi 34 zł.





Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP