Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Bronisław Wildstein - Recenzja książki Marka Cichockiego "Porwanie Europy"
.: Data publikacji 29-Wrz-2005 :: Odsłon: 4485 :: Recenzja :: Drukuj aktualną stronę :: Drukuj wszystko:.


(Rzeczpospolita, 17 maja 2004)


Niewielka objętościowo książka historyka idei i politologa, Marka Cichockiego "Porwana Europa" jest pierwszą pozycją w języku polskim, która głęboko, w szerokim kontekście kulturalnym i politycznym przedstawia stan jednoczącej się Europy i szansę, jaką stwarza ona dla Polski. Cichocki uważa, że przystąpienia do UE otwiera przed nami "możliwość odrodzenia się Polski jako prawdziwego politycznego i kulturalnego bytu". Wykorzystanie jej nie jest jednak łatwe, gdyż status Europy dziś to bardziej problem niż rozwiązanie. Temu problemowi poświęcona jest praca Cichockiego.

"... wciąż ktoś pragnie mówić w imieniu Europy, uosabiać jej dobro, czuć się jej prawowitym przedstawicielem i właścicielem". Ostatnim przejawem owej "logiki kidnapingu" jest projekt konstytucji UE, którego niejawnym celem jest zagwarantowania sobie przez francusko-niemiecki tandem "pakietu kontrolnego" w jednoczącej się Europie. Jest to zamysł i postawa niezwykle niebezpieczna, gdyż "tak jak kiedyś w latach 50-tych polityka Francji i Niemiec dała początek integracji europejskiej, tak dzisiaj polityka Francji i Niemiec może doprowadzić do jej końca".

"Porwana Europa" daje gruntowną analizę prac konwentu, który zakończył się zaskakującym dla większości, a przygotowanym przez dobrze zorganizowaną grupę, dokumentem konstytucyjnym. Cichocki pokazuje, jak pod szyldem walki o tolerancję mniejszość narzuca większości ideologicznie motywowane zapisy.
Najbardziej uderzające jest pominięcie, wbrew historycznej prawdzie i zdrowemu rozsądkowi, dziedzictwa chrześcijańskiego w tworzeniu się europejskiej wspólnoty. Warto przy tym pamiętać, że również duża większość mieszkańców "starej Europy" - 57 prac. uważa się za wierzących, a tylko 14 proc. za ateistów. Po rozszerzeniu UE dane te zmienią się jeszcze na korzyść wierzących.

Ogromną wartością książki Cichockiego jest demaskacja, przeprowadzona z wielką erudycją, fałszu stereotypów podtrzymywanych w Polsce przez opiniotwórcze elity. Okazuje się, na przykład, że wiedza Polaków na temat zachodnich sąsiadów jest bez porównania większa niż owych sąsiadów na temat naszego kraju, a przecież to wiedza określa nasze postawy i wybory polityczne.

.: Powrót do działu Recenzje :: Powrót do spisu działów :.

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,107393 sekund(y)