Informator OMP z dnia poniedziałek, 28 lipca 2008
Numer wydania: 50

Informator Ośrodka Myśli Politycznej – 28 lipca 2008

***

- nowość w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – Zygmunt Balicki „Parlamentaryzm. Wybór pism”

- nowy teksty na stronie www.omp.org.pl: Marek A. Cichocki, Dariusz Gawin, Henryk Głębocki, Jacek Kloczkowski, Filip Musiał o ideach politycznych i historii PRL

- OMP poleca: strona Teologii Politycznej***

Nowość w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej

„Parlamentaryzm” – wybór pism Zygmunta Balickiego już w sprzedaży
Nakładem Ośrodka Myśli Politycznej ukazał się kolejny tom w serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej. W opracowanym przez Piotra Korysia (Uniwersytet Warszawski) wyborze pism Zygmunta Balickiego (1858-1916) znalazły się główne prace czołowego myśliciela schyłku XIX i początku XX wieku, współtwórcy i jednego z głównych ideologów narodowej demokracji, wśród nich w całości „Parlamentaryzm” - jego najważniejsza książka poświęcona teorii i praktyce politycznej, równie istotne studia „Demokratyzm i liberalizm”, „Uwagi krytyczne nad socjalizmem współczesnym”, „Egoizm narodowy wobec etyki”, a także ważne dla rozwoju polskiej myśli politycznej artykuły „Dwa patriotyzmy”, „Przeobrażenie metod walki”, „Niepodległość wewnętrzna” i wiele innych.

Książka jest dostępna w sklepiku OMP, w promocyjnej cenie 30 zł (wraz z przesyłką). Zamówienia można wysyłać także na adres: sklepik@omp.org.pl. Książka ma 592 strony i jest wydana w twardej oprawie. Można ją nabyć także w pakiecie Klasyk (za 150 zł nabywca otrzymuje 9 tomów wydanych w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej).

W przygotowaniu są kolejne tomy w serii, m.in. klasyczna praca Aleksandra Rembowskiego „Konfederacja i rokosz”, wybór pism Hieronima Kajsiewicza „O duchu rewolucyjnym” i wybór pism Leszka Gembarzewskiego „Monarchia narodowa”.***

Nowe teksty na stronie www.omp.org.pl- Marek A. Cichocki (Teologia polityczna), Ziemia obiecana – powieść o polskiej transformacji (szkic o nowym odczytaniu jednego z najważniejszych polskich dzieł literackich; tekst z książki „Władza i pamięć”)

- Marek A. Cichocki (Teologia polityczna), Sen o potędze (szkic o polskiej tradycji intelektualnej; tekst z książki „Władza i pamięć”)

- Dariusz Gawin (IFiS PAN), Rewolucja czy konstytucjonalizm (szkic o jednym z kluczowych dylematów filozofii politycznej; tekst z książki „Granice demokracji liberalnej”)

- Henryk Głębocki (IPN), Jak zamordowano Pyjasa (kulisy jednej z największych zbrodni PRL; tekst z książki „Przeciw czerwonej dyktaturze”)

- Jacek Kloczkowski (OMP), Demokracja na zakręcie (komentarz do dyskusji wokół weta irlandzkiego i przyszłości demokracji w UE)

- Filip Musiał (IPN), Szpiedzy w archiwum (szkic z historii krakowskiej opozycji w PRL; tekst z książki „Przeciw czerwonej dyktaturze”)

- Filip Musiał (IPN), Proces pokazowy (szkic o metodach działania peerelowskiego aparatu represji; tekst z książki „Przeciw czerwonej dyktaturze”)


***

OMP poleca

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Teologii Politycznej – www.teologiapolityczna.pl – ukazującej dorobek jednego z najbardziej prężnych środowisk intelektualnych w Polsce, skupionego wokół Dariusza Karłowicza, Marka A. Cichockiego i Dariusza Gawina.


***

Strona o polskich tradycjach intelektualnych: www.polskietradycje.pl (teksty i biogramy klasyków polskiej myśli politycznej XV-XX w.)


***

Strony autorów OMP

Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP