Jedna z najgłośniejszych prac wybitnego angielskiego filozofa i publicysty. To pełna odniesień do sztuki i literatury, filozoficzna opowieść o ludzkiej seksualności, jej przejawach w kulturze i związanych z nią obyczajowych i politycznych kontrowersjach.
Przekład: Tomasz Kuniński, tytuł oryginału: SEXUAL DESIRE. A MORAL PHILOSOPHY OF THE EROTIC
„Książka ta stanowi próbę ujęcia pożądania seksualnego jako zjawiska charakterystycznego wyłącznie dla ludzi. Choć została napisana z punktu widzenia filozofii analitycznej, jej cel ma szersze znaczenie kulturowe, a jest nim przedstawienie całościowej odpowiedzi na libertariańską moralność, która zdobyła dominującą pozycję w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i panuje po dziś dzień. Moralność ta, odpowiedzialna za zniszczenie norm seksualnego zachowania w takiej formie, w jakiej pojmowały je poprzednie pokolenia, stworzyła nowy rodzaj społeczeństwa. Charakteryzuje się ono tym, że coraz więcej dzieci rodzi się z nieprawego łoża lub jest zabijana przed narodzeniem; małżeństwa zawierane są coraz rzadziej, a rozwody stały się bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek przedtem; homoseksualizm został uznany za normę, a pedofilii, choć ciągle ogólnie potępianej, sprzyja się ukradkiem. Społeczeństwo to ma obsesję na punkcie seksu, ale jednocześnie go zbanalizowało, redukując do przyjemnego doznania, które jednostka może osiągnąć w dowolny sposób.”.
(fragment wprowadzenia do wydania polskiego)
„W coraz mniejszym stopniu dostrzegamy prawdziwą moc seksualnej namiętności, w której dwoje ludzi całkowicie oddaje się sobie nawzajem i staje się jednym. Nowa moralność seksualna nie tylko zachwiała społeczeństwem i zagroziła jego reprodukcji, ale podważyła jeden z naszych najbardziej inspirujących ideałów, dzięki któremu w poprzednich pokoleniach niezliczona liczba jednostek nadawała sens swojemu życiu. Zastanawiając się nad tymi zdumiewającymi stratami, zdecydowałem się napisać tę książkę jako wyraz uznania dla doświadczenia, które moje pokolenie, dążąc do niego i osiągając je jedynie w niewykształconej i nietrwałej formie, w końcu odrzuciło”.
(Z przedmowy do polskiego wydania)
„W toku mojej argumentacji chciałbym wykazać, dlaczego pożądanie seksualne było tak często uznawane za tajemnicze lub za paradoksalne. Pokażę także, że w poglądach tych można znaleźć coś więcej, niż jedynie ziarnko prawdy. Przedstawię również filozoficzne uzasadnienie moralności seksualnej i udowodnię, że rozważań moralnych nie można oddzielić od samego aktu seksualnego, nie pozbawiając go przy tym jego szczególnego charakteru”.
(Z rozdziału I)
Roger Scruton, filozof, pisarz, kompozytor, publicysta, wydawca, profesor estetyki w Birkbeck College Uniwersytetu Londyńskiego (1971-1991) i filozofii w Uniwersytecie Bostońskim 1992-1994, wykładał m.in. w Princeton, Stanford, Louvain, Witwatersrand (S. Africa), Oslo, Bordeaux i Cambridge. Opublikował m.in.: The Meaning of Conservatism (1980, polskie wydanie Czym jest konserwatyzm?), A Short History of Modern Philosophy (1982), A Dictionary of Political Thought (1982), Kant (1983), Thinkers of the New Left (1986, polskie wydanie Intelektualiści nowej lewicy), Spinoza (1987), The Classical Vernacular: architectural principles in an age of nihilism (1995), Animal Rights and Wrongs (1996), An Intelligent Person's Guide to Philosophy (1996; polskie wydanie Przewodnik po filozofii dla inteligentnych), An Intelligent Person's Guide to Modern Culture (1998), powieści: Fortnight's Anger (1981), Francesca (1991), opery: The Minister (prawykonanie 1994).
Zamówienia: sklepik@omp.org.pl. Cena wraz z przesyłką: 50 zł (sugerowana cena w księgarniach – 59 zł). 488 stron, miękka oprawa, format 165x240.