Informator OMP z dnia czwartek, 28 sierpnia 2008
Numer wydania: 51

Informator Ośrodka Myśli Politycznej – 28 sierpnia 2008

***
- nowość w serii „Polskie Tradycje Intelektualne” – „Patriotyzm i zdrada”
- wkrótce w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – „W stronę autorytaryzmu”
- nowy teksty na stronie www.omp.org.pl: Rafał Matyja, Jacek Kloczkowski, Błażej Sajduk o realizmie politycznym, postpolityce i stosunkach polsko-niemieckich

***
Nowość w serii Polskie Tradycje Intelektualne

„Patriotyzm i zdrada. Granice realizmu i idealizmu w polityce i myśli polskiej”
Pod redakcją Jacka Kloczkowskiego i Michała Szułdrzyńskiego

Książka o realizmie i idealizmie w teorii i praktyce polskiej polityki, ukazująca najważniejsze koncepcje polityczne od XVI do XX w., a wśród nich stanowiska m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Mackiewicza, Henryka Rzewuskiego, Stanisława Cata-Mackiewicza, „Stańczyków”, dowódców Powstania Warszawskiego, publicystów paryskiej „Kultury” i londyńskich „Wiadomości” oraz przywódców „Solidarności” w latach 80.

„Punktem wyjścia dla odrodzenia tradycji realistycznej musi być nie tyle afirmacja jej dwudziestowiecznych dokonań, ile krytyczna rewizja podstawowych przesłanek analizy międzynarodowej w nowym stuleciu i dokonanie wysiłku ponownego opisania międzynarodowego położenia Polski. Tradycja realistyczna jest bowiem bogata nie tylko głębią swych historycznych analiz, ale także doświadczeniem błędów, porażek i słabości”.
Rafał Matyja

„Wszędzie tam, gdzie politycy skłonni byli na serio doszukiwać się „konieczności historycznej”, „geopolityki”, praw historycznych etc., Józef Mackiewicz widział skrajny brak realizmu. Realne były dla niego przede wszystkim wolność i prawda. Wszystko, co je ograniczało i deformowało, choćby należało do najbardziej realnych faktów życia politycznego, w ostatecznym rachunku było dla niego nierealne”.
Włodzimierz Bolecki

„11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Od tego momentu rozpoczął się spór, kto był jej ojcem, czyje starania były skuteczniejsze a zasługi większe. Wtedy też zaczęto – porównując działania obu wielkich przywódców: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego – klasyfikować je jako realistyczne bądź idealistyczne/romantyczne. Bardzo powierzchowny, zewnętrzny ich ogląd uprawniał być może do takich ocen. Jednak rzeczywisty ich wymiar nie mieścił się ani w jednym ani w drugim schemacie”.
Tomasz Gąsowski

240 stron, miękka oprawa
Cenna - 25 zł (wraz z przesyłką). Zamówienia: sklepik@omp.org.pl lub w sklepiku.

Do zakupienia również pakiet REALIZM, w którym książka „Patriotyzm i zdrada” wraz z tomem „Realizm polityczny. Przypadek polski” kosztuje 20 zł (cały pakiet – 40 zł wraz z przesyłką).
Proponujemy także zakup wszystkich sześciu wydanych dotąd w serii tomów za 120 zł (wraz z przesyłką). Oprócz „Patriotyzm i zdrada” i „Realizm polityczny. Przypadek polski” pakiet PTI obejmuje książki „Wolność i jej granice”, „Drogi do nowoczesności”, „Patriotyzm Polaków” i „Z dziejów polskiego patriotyzmu”.

***
Wkrótce w Bibliotece Klasyki Polskiej Myśli Politycznej

„W stronę autorytaryzmu. Nacjonalizm integralny Związku Młodych Narodowców 1934-1939” (wyboru dokonał i wstępem opatrzył Maciej Marszał, Uniwersytet Wrocławski)

Już we wrześniu zaprezentujemy kolejny tom w serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej, z tekstami jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych środowisk politycznych i ideowych II RP, związanego początkowo z endecją, następnie zbliżającego się do obozu sanacyjnego. W wyborze znajdują się artykuły i fragmenty książek m.in. Zdzisława Stahla, Jerzego Drobnika i Klaudiusza Hrabyka.

Książkę można już zamawiać – w cenie 30 zł za egzemplarz wraz z przesyłką (560 stron, twarda oprawa). Realizacja zamówień – we wrześniu.

***
Nowe teksty na stronie www.omp.org.pl

* Rafał Matyja (WSB-Nowy Sącz), Realizm polityczny lat osiemdziesiątych (tekst z książki „Patriotyzm i zdrada. Granice realizmu i idealizmu w polityce i myśli polskiej”, red. Jacek Kloczkowski, Michał Szułdrzyński)
* Jacek Kloczkowski (OMP), Konserwatyści a realizm polityczny w XIX wieku. Przypadek konserwatyzmu krakowskiego (tekst z książki „Patriotyzm i zdrada. Granice realizmu i idealizmu w polityce i myśli polskiej”, red. Jacek Kloczkowski, Michał Szułdrzyński)
* Błażej Sajduk (WSE im. ks. J. Tischnera), Klucz, nie wytrych. O książce A. Heywooda pt. „Klucz do politologii”
* Błażej Sajduk, Polityka postpolityki, postpolityka w polityce
* Błażej Sajduk, Skazani na współpracę? (o stosunkach polsko-niemieckich)

***
Strona o polskich tradycjach intelektualnych: www.polskietradycje.pl
* Teksty i biogramy klasyków polskiej myśli politycznej XV-XX w.

***

Strony autorów OMP

Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP