Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Tytuł:

Dekomunizacja


Status programu:

Realizowany


Opis:


Doświadczenia ostatniej dekady pokazują wyraźnie, że budowanie struktur nowego państwa jest w istotny sposób uzależnione od sposobu rozliczenia się z totalitarną przeszłością. Zaniechania, których świadkami jesteśmy w Polsce, są nie tylko przyczyną poważnych kryzysów państwa (np. "noc teczek" i obalenie rządu Jana Olszewskiego, "sprawa Olina"), licznych patologii w życiu gospodarczym, ale powodują także ideowy zamęt i odstręczają obywateli od angażowania się w sprawy publiczne.

Dekomunizacja, bo tak przyjęło się określać wszelkie działania zmierzające do zerwania z komunistyczną przeszłością, jest terminem wzbudzającym duże emocje. Przeciwnicy dekomunizacji posądzają jej zwolenników o nienawiść, chęć odwetu, zarzucają im, że grzebaniem w przeszłości próbują zrekompensować swoje polityczne nieudacznictwo. Przedstawiają przy tym dekomunizację jako zabieg, który prowadzi do stosowania odpowiedzialności zbiorowej, łamania praw człowieka, czyli pozostaje w rażącej sprzeczności z duchem europejskiej cywilizacji. Tymczasem wydaje się, że jest dokładnie odwrotnie - nierozliczenie przeszłości to milcząca zgoda na to, że sprawiedliwość i prawda, które stanowią fundament tej cywilizacji, stają się pustymi sloganami. Dlatego przykład denazyfikacji hitlerowskich Niemiec może stanowić wzór europejskiego postępowania w sytuacji odchodzenia od totalitarnego systemu.

Równocześnie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dekomunizacja jest sprawą naprawdę trudną, jest w nią niejako wpisana permanentna sprzeczność. Z jednej strony bowiem, aby działać w imię sprawiedliwości, dekomunizacji nie można przeprowadzić poza prawem, które za swojej istoty powinno być stabilne i maksymalnie niezmienne. Z drugiej strony procedura dekomunizacyjna jest czymś nadzwyczajnym, wymagającym precedensowych rozwiązań i nadzwyczajnych środków. Zgoda na nią może zatem rodzić pokusę manipulowania prawem i grozić tym, że pod pretekstem dekomunizacji załatwiane będą doraźne interesy.

Właśnie te dwa aspekty: przekonanie, że dekomunizacja jest konieczna i równoczesna świadomość, jak trudne jest uczciwe jej przeprowadzenie, dają silny impuls do tego, aby po upływie niemal 10 lat od rozpoczęcia procesu transformacji podjąć ten ciągle nierozwiązany problem.

CELE PROGRAMU


Zasadniczym celem programu jest wykazanie, że rzetelne przeprowadzenie dekomunizacji stanowi konieczny warunek dla stworzenia stabilnego demokratycznego państwa i tym samym osiągnięcia w życiu publicznym takich standardów, jakie obowiązują we współczesnej Europie. Temu głównemu celowi służyć będą następujące działania:

* dyskusja nad doświadczeniami dekomunizacyjnymi krajów postkomunistycznych
* dokonanie diagnozy aktualnej sytuacji w Polsce, usystematyzowanie osiągnięć i zaniechań w materii dekomunizacji
* określenie specyficznych aspektów problemu dekomunizacji w różnych obszarach życia publicznego (sfera życia politycznego, administracja, wojsko, policja, gospodarka, wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo wyższe)
* wypracowanie prawnych i instytucjonalnych mechanizmów zabezpieczających przed wypaczeniem idei dekomunizacji
* ocena szans na przeprowadzenie rzeczywistej dekomunizacji w III Rzeczpospolitej
* przełamywanie fałszywych stereotypów narzucanych przez przeciwników dekomunizacji
* dyskusja etycznych aspektów dekomunizacji
* analiza możliwości zadośćuczynienia ofiarom systemu komunistycznego

ADRESACI PROGRAMU


* elity polityczne III Rzeczpospolitej
* kręgi opiniotwórcze (działacze samorządowi, pracownicy naukowi, działacze organizacji pozarządowych, dziennikarze)
* studenci

Drukuj | Wyślij | Hits: 4282 |

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,064797 sekund(y)