Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Ośrodek Myśli Politycznej
Patriotyzm Polaków. Studia z historii idei:


Patriotyzm Polaków. Studia z historii idei

SKU towaru: PATPOL
Nazwa towaru: Patriotyzm Polaków. Studia z historii idei
Koszt towaru: PLN  25,00 (0% VAT = PLN  0,00)
Opis:

Pierwsza książka w nowej serii Ośrodka Myśli Politycznej „Polskie tradycje intelektualne” Patriotyzm w Pierwszej Rzeczypospolitej… Wizje patriotyzmu konserwatystów, liberałów, narodowych demokratów i piłsudczyków… „Patriotyczna” propaganda komunistów… Patriotyzm powojennej emigracji i opozycji w PRL… Patriotyzm a modernizacja… Patriotyzm a realizm i idealizm w polityce… Patriotyzm a gospodarka…

„Polski patriotyzm widziany w krzywym zwierciadle jest spektaklem pełnym pustych gestów i nieznośnie egzaltowanym. Jego zdeklarowani przeciwnicy dostrzegają w nim z kolei ziejące nienawiścią szowinistyczne monstrum. Nawet wielu spośród tych, którzy mówią o nim z sympatią, traktuje go z pewnym pobłażaniem przede wszystkim jako poryw serca. Tymczasem skomplikowane losy Polski sprawiły, że patriotyzm stał się szkołą praktycznego myślenia o polityce. Wszak szczery patriota musiał sobie stawiać pytanie, jak najlepiej służyć ojczyźnie. Rozważał więc lub przyjmował za innymi jej idee ogólne, ale w obliczu wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych szukał również konkretnych odpowiedzi jak im sprostać.
Analizując, czym był polski patriotyzm, jak go definiowali myśliciele różnych epok i w jakich konkretnych programach i przedsięwzięciach się przejawiał, dokonujemy zatem zarazem przeglądu kluczowych stanowisk polskiej myśli politycznej. Pomijając bowiem tych nielicznych jej twórców, którzy przyjmowali w swych rozważaniach perspektywę interesu wyłącznie jednostki czy też wybranej klasy społecznej, polscy myśliciele polityczni zgodnie szukali odpowiedzi na pytanie: jak najlepiej zadbać o dobro Polski”. (ze Wstępu)

304 strony

Dodaj Dodaj do mojego spisu
Sponsorowany przez Ośrodek Myśli Politycznej
Powered by pncommerce, 0.92.3

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,095374 sekund(y)