Strona główna | Czytelnia | Publikacje | Informator | Zarejestruj się | Zaloguj | Odzyskiwanie hasła | English Version
OMP

Główne Menu

Nasi autorzy

Strony tematyczne

Sklep z książkami OMP

Darowizny na rzecz OMP

Księgarnie z książkami OMP
Lista księgarń - kliknij

Nasi autorzy:Dariusz GawinDariusz Gawin, historyk idei. Publikował m.in. w „Znaku”, „Res Publice Nowej”, „Przeglądzie Politycznym”, „Teologii Politycznej”. Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor wydanych przez OMP książek „Polska, wieczny romans” (2005) i „Blask i gorycz wolności” (2006). W 2006 r. otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego (za książkę „Polska, wieczny romans”).


Książki Dariusza Gawina w seriach Ośrodka Myśli Politycznej:


 
Teksty Dariusza Gawina w książkach Ośrodka Myśli Politycznej:

"Oblicza demokracji"
"Totalitaryzm a zachodnia tradycja"
"W obronie zdrowego rozsądku"


Teksty Dariusza Gawina na stronie Ośrodka Myśli Politycznej:

Opinie o książkach Dariusza Gawina
 
"Polska, wieczny romans"
 
W nowatorski sposób interpretując spory mistrzów polskiej inteligencji – Prusa, Sienkiewicza, Brzozowskiego, Dmowskiego, Żeromskiego, Reymonta, Słonimskiego czy Miłosza – Dariusz Gawin dowodzi, że toczyły się one nie między zwolennikami nowoczesności a nostalgicznymi apologetami przeszłości. W istocie ścierały się ze sobą dwie wizje nowoczesności: lewicowo-liberalna i konserwatywno-liberalna. Książka Gawina to ubrany w kostium historyczny przenikliwy komentarz do dzisiejszych debat nad kształtem polskiej suwerenności, kapitalizmu i demokracji.
Jarosław Gowin
 
Po 1989 rozgorzał na nowo wieczny spór o polskość. Jeszcze raz podjęta została próba znalezienia takiej jej formuły, która byłaby zgodna z „nowoczesnością”. Fakt, że próby te trudno uznać za udane, wynika nie tylko z naiwnych wyobrażeń o cywilizacji nowoczesnej, ale także z braku głębszego namysłu nad dylematami i słabościami polskiej myśli liberalno-lewicowej. Taki namysł, obalający wiele mitów i przypominający wiele zapomnianych spraw i wątków, podejmuje w swych znakomitych, przenikliwych esejach Dariusz Gawin. Ta książka to jeden z najbardziej istotnych głosów w toczącej się polskiej debacie tożsamościowej.
Zdzisław Krasnodębski

"Blask i gorycz wolności

„Dariusz Gawin to jeden z najprzenikliwszych komentatorów polskich spraw. Rzadki dar jasnego przedstawiania cudzych poglądów w połączeniu z samodzielnością myślenia i odwagą formułowania zdecydowanych sądów służy mu tym razem do rekonstrukcji najważniejszych sporów ostatniego 60-lecia: od sporu na temat Powstania Warszawskiego aż po kontrowersje dotyczące polityki historycznej. Ale w tej książce nie chodzi o przeszłość. Z jej kart wyłania się projekt Polski na nowo opartej o fundament republikańskiego patriotyzmu”.
Jarosław Gowin

„Ćwiczenia z historycznej wyobraźni, jakie przeprowadza Gawin, są znakomitym wstępem do refleksji nad współczesnym sensem patriotyzmu. Są nawet czymś więcej: propozycją świadomego udziału we wspólnocie polskich pokoleń, propozycją dla pokolenia rówieśników Autora”.
Andrzej NowakDrukuj | Wyślij | Hits: 26363 |

 
Wygląd strony oparty systemie tematów AutoTheme
Strona wygenerowana w czasie 0,067568 sekund(y)