Informator OMP z dnia piątek, 12 września 2008
Numer wydania: 52

Informator Ośrodka Myśli Politycznej – 12 września 2008

***
- OMP i Klub Jagielloński na Warszawskim Salonie Książki – stoisko i dyskusja Polacy: polityczni marzyciele czy realiści?
- plany wydawnicze OMP na jesień i zimę 2008 – Roger Scruton, Zdzisław Krasnodębski, Rafał Matyja, Julian Klaczko, Aleksander Rembowski i inni

***
Ośrodek Myśli Politycznej i Klub Jagielloński na Warszawskim Salonie Książki – 19-21 września

19-21 września 2008 w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 odbędzie się pierwsza edycja Warszawskiego Salonu Książki. Zapraszamy na wspólne stoisko Ośrodka Myśli Politycznej i Klubu Jagiellońskiego, gdzie będzie można zapoznać się z ofertą wydawniczą OMP i KJ, dostępną w promocyjnych cenach.

W piątek, 19 września, w Sali C, w godzinach 12.00 – 13.30 odbędzie się dyskusja Polacy: polityczni marzyciele czy realiści?. W debacie wezmą udział autorzy książek wydanych przez OMP:
- Dariusz Gawin (Polska, wieczny romans, Granice demokracji liberalnej, Blask i gorycz wolności)
- Rafał Matyja (Państwowość PRL, w przygotowaniu Państwo czyli kłopot)
- Zdzisław Krasnodębski (Drzemka rozsądnych, Zmiana klimatu, w przygotowaniu Upadek idei postępu)
- Arkady Rzegocki (Racja stanu a polska tradycja myślenia o polityce)
Dyskusję poprowadzi Jadwiga Emilewicz (Klub Jagielloński). Spotkanie będzie także okazją do promocji pisma Klubu Jagiellońskiego „Pressje”.

Godziny otwarcia Salonu:
piątek – w godz. 10.00-18.00
sobota - w godz. 10.00-18.00
niedziela - w godz. 10.00-17.00

Wstęp wolny.
Zapraszamy na stoisko 30A.

***
Premiery książek OMP – jesień/zima 2008

1) Seria KANON WSPÓŁCZESNEJ FILOZOFII

Roger SCRUTON, Pożądanie
Jedna z najbardziej kontrowersyjnych książek ostatnich dziesięcioleci, napisana przez wybitnego angielskiego konserwatystę, który daje w niej odpór libertariańskiej filozofii, oskarżanej przez niego o spowodowanie, że „coraz więcej dzieci rodzi się z nieprawego łoża lub jest zabijana przed narodzeniem; małżeństwa zawierane są coraz rzadziej, a rozwody stały się bardziej prawdopodobne niż kiedykolwiek przedtem; homoseksualizm został uznany za normę, a pedofilii, choć ciągle ogólnie potępianej, sprzyja się ukradkiem”.

2) seria BIBLIOTEKA MYŚLI POLITYCZNEJ

Zdzisław KRASNODĘBSKI, Upadek idei postępu
Analiza jednej z kluczowych idei politycznych, filozoficznych i kulturowych ostatnich stuleci, będącej przedmiotem wielu wielkich debat intelektualnych z udziałem najwybitniejszych myślicieli różnych epok.

Rafał MATYJA, Państwo czyli kłopot
Książka o polskiej polityce po 1989 r., ukazująca spór o III i IV Rzeczpospolitą, patologie i słabości życia politycznego i debaty publicznej, oraz wskazująca drogi naprawy państwa i odrodzenia myśli politycznej.

Bogdan SZLACHTA, Szkice o konserwatyzmie
Zbiór tekstów, w których autor ukazuje założenia, dylematy i paradoksy myśli konserwatywnej oraz analizuje stanowiska czołowych polskich i zagranicznych myślicieli tego nurtu.

Kazimierz Michał UJAZDOWSKI, Batalia o instytucje
Książka o polskiej polityce, ustroju państwa, pamięci historycznej i tożsamości narodowej, analizowanych z pozycji konserwatywnych. Autor nawiązuje do tradycji polskiego konserwatyzmu, ale szuka dla niego nowoczesnej formuły, odpowiadającej wyzwaniom stojącym przed współczesną Polską.

Przemysław ŻURAWSKI VEL GRAJEWSKI, Polityka Unii Europejskiej wobec Rosji a interesy Polski 1991-2004
Wszechstronna, przeprowadzona z rozmachem analiza jednego z najważniejszych obszarów polityki międzynarodowej, ukazująca toczącą się na forum publicznym i w zaciszu gabinetów grę dyplomatyczną oraz czynniki przesądzające o stanowiskach jej głównych uczestników, ich słabościach i atutach.

3) Seria BIBLIOTEKA KLASYKI POLSKIEJ MYŚLI POLITYCZNEJ

Hieronim KAJSIEWICZ, O duchu rewolucyjnym
Wybór pism jednego z najbardziej kontrowersyjnych polskich myślicieli XIX wieku, krytyka idei rewolucyjnych i liberalizmu.

Aleksander REMBOWSKI, Konfederacja i rokosz
Poświęcona rozwiązaniom ustrojowym I RP znakomita praca czołowego przedstawiciela warszawskiej szkoły historycznej, stanowiąca polemiczną odpowiedź na wiele tez stawianych przez krakowskich „stańczyków”.

Władysław KONOPCZYŃSKI, O wartość naszej spuścizny dziejowej
Wybór pism wybitnego historyka, ukazujący jego refleksję na temat polskich dziejów i tradycji politycznej, a także rzeczywistości II RP.

Leszek GEMBARZEWSKI, Monarchia narodowa
Wybór pism jednego z najbardziej znanych zwolenników monarchii w Polsce międzywojennej, krytyka egalitarnych tendencji systemów demokratycznych, próbującego dokonać syntezy monarchizmu i nacjonalizmu.

Julian KLACZKO, Dwaj kanclerze. Studia dyplomatyczne
Tom zawiera najważniejsze książki w dorobku jednego z najsłynniejszych w dziewiętnastowiecznej Europie publicystów, wielkiego krytyka ówczesnej polityki niemieckiej i rosyjskiej.

4) Seria POLSKIE TRADYCJE INTELEKTUALNE

Przeklęte miejsce w Europie? Dylematy polskiej geopolityki
Studia z dziejów polskiej refleksji o polityce międzynarodowej, ukazujące najważniejsze koncepcje formułowane przez myślicieli i polityków od czasów I RP po wiek XX.

5) Seria Z ARCHIWÓW BEZPIEKI – NIEZNANE KARTY PRL
- Partia z narodem, naród z Kościołem
- W służbie komunie

***
Nowość w serii Polskie Tradycje Intelektualne

Patriotyzm i zdrada. Granice realizmu i idealizmu w polityce i myśli polskiej
Pod redakcją Jacka Kloczkowskiego i Michała Szułdrzyńskiego

Książka o realizmie i idealizmie w teorii i praktyce polskiej polityki, ukazująca najważniejsze koncepcje polityczne od XVI do XX w., a wśród nich stanowiska m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Mackiewicza, Henryka Rzewuskiego, Stanisława Cata-Mackiewicza, „Stańczyków”, dowódców Powstania Warszawskiego, publicystów paryskiej „Kultury” i londyńskich „Wiadomości” oraz przywódców „Solidarności” w latach 80.

240 stron, miękka oprawa
Cenna - 25 zł (wraz z przesyłką). Zamówienia: sklepik@omp.org.pl , sklepik
***
Strona o polskich tradycjach intelektualnych: www.polskietradycje.pl
* Teksty i biogramy klasyków polskiej myśli politycznej XV-XX w.

***

Strony autorów OMP

Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP