W stronę wolności jest drugą polską edycją najważniejszych tekstów lorda Actona (1834-1902), jednego z najwybitniejszych myślicieli XIX w., łączącego w swej refleksji o polityce wątki liberalne z zasadami płynącymi z głębokiej wiary katolickiej. Oprócz znanych z tomu Historia wolności (Kraków 1995) szkiców - Historia wolności w czasach starożytnych, Historia wolności w chrześcijaństwie, O narodzie - zawiera także po raz pierwszy tłumaczone na język polski prace O demokracji w Europie, O studiowaniu historii, „Książę” Machiavellego, List lorda Actona do Creightona i Rady dla historyków. Stanowiły one źródło inspiracji dla wielu filozofów i publicystów politycznych XX wieku i wciąż są czytane i komentowane, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Nie przypadkiem zatem jest Acton uważany za jednego z najbardziej wpływowych myślicieli swej epoki: zaproponowana przez niego wizja polityki znalazła wielu kontynuatorów, zwłaszcza wśród chrześcijańskich liberałów i konserwatystów.
Prace angielskiego historyka i polityka ukazują ewolucję, jaką w ciągu wieków przeszła idea wolności, i zawierają oryginalną interpretację tego procesu. Są zarazem doskonałym wprowadzeniem w dzieje filozofii politycznej. W wizji Actona teoretyczne rozważania o tym jednym z kluczowych pojęć łączą się bowiem z analizą praktycznego rozwiązywania dylematów związanych z określaniem granic dla wolności. Wiele emocji budzi wciąż spór o to, jak pogodzić maksymalne poszerzanie wolności człowieka z koniecznością zachowania ładu społecznego i tradycyjnych wartości kulturowych. Rozważania słynnego myśliciela nie tylko pozwalają poznać historię tych kontrowersji, ale mogą także stanowić inspirujący punkt odniesienia dla współczesnych dyskusji.
Autorzy wyboru:
Jolanta Rzegocka, wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, mediewista, filolog. Przygotowuje do druku książkę Religious Drama and Performance in Early Modern Krakow.
Arkady Rzegocki, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i WSB-NLU w Nowym Sączu, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej, redaktor naczelny pisma Klubu Jagiellońskiego ‑ Pressje, autor pierwszej w Polsce monografii myśli politycznej lorda Actona Wolność i sumienie (Kraków 2004).
Sponsorowany przez
Ośrodek Myśli Politycznej
Powered by pncommerce, 0.92.3