Informator OMP z dnia sobota, 15 września 2007
Numer wydania: 33



15-lecie Ośrodka Myśli Politycznej

Przeszłość

To już 15 lat… W 1992 roku grupa filozofów, historyków i publicystów związanych ze środowiskami opozycyjnymi lat 80. i Uniwersytetem Jagiellońskim postanowiła powołać instytucję badawczo-edukacyjną, propagującą idee konserwatywne i konserwatywno-liberalne, wyrosłe z tradycji chrześcijańskiej. Powstałe z ich inicjatywy stowarzyszenie postawiło sobie także za cel podejmowanie tematów ważnych dla debaty publicznej, które często bywają pomijane w jej głównym nurcie, względnie przedstawia się je w sposób stereotypowy, bez odpowiedniej analizy naukowej. Wśród problemów poruszanych na konferencjach OMP i analizowanych przez jego ekspertów znalazły się m.in. dekomunizacja, stosunki polsko-ukraińskie, miejsce Polski w Unii Europejskiej i jej przyszłość, polityka Państwa Polskiego wobec Polaków na Wschodzie, kara śmierci, patriotyzm i idea modernizacji. Ważnym elementem działalności Ośrodka stały się także programy badania i popularyzacji tradycji rodzimej myśli politycznej XIX i 1. poł. XX w., prowadzone na niespotykaną w tego typu instytucjach skalę.

Choć konferencje OMP organizowane są głównie w Krakowie, nie brakowało także sesji odbywających się w innych miastach, m.in. Warszawie, Gnieźnie i Kazimierzu nad Wisłą. Ich gośćmi byli m.in. premierzy kilku państw – Polski, Ukrainy, Węgier, Słowacji, Niemiec i Czech. Z ofertą edukacyjną docieraliśmy do szkół z całej Polski. Wśród miast odwiedzanych przez naszych wykładowców są m.in. Wrocław, Wałbrzych, Grudziądz, Toruń, Chełm, Biłgoraj, Lublin, Myślenice, Kraków, Rabka-Zdrój, Olkusz, Ostrołęka, Wyszków, Opole, Gogolin, Kędzierzyn-Koźle, Mielec, Sanok, Rzeszów, Tarnobrzeg, Łomża, Białystok, Skarżysko-Kamienna, Suchedniów, Gdańsk, Chorzów Batory, Częstochowa, Wodzisław Śl., Dąbrowa Górnicza, Racibórz, Częstochowa, Zabrze, Sosnowiec, Gliwice, Kielce, Elbląg, Olsztyn, Konin, Piła, Szczecinek, Nowy Sącz i wiele innych.

Od pierwszego roku istnienia ważnym aspektem działalności OMP było wydawanie książek czołowych polskich i zagranicznych naukowców i publicystów. Zaczęło się od serii Biblioteka Myśli Politycznej, w której ukazało się dotąd 56 książek, wśród nich dzieła Ryszarda Legutki, Zdzisława Krasnodębskiego, Michaela Novaka, Mirosława Dzielskiego, Dariusza Gawina, Rafała Matyi, Marka A. Cichockiego, Czesława Porębskiego, Miłowita Kunińskiego, Dariusza Karłowicza, Lorda Actona, Erica Voegelina i Bogdana Szlachty. Nasze książki otrzymały dwukrotnie Nagrodę im. Andrzeja Kijowskiego, były także nominowane do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Z czasem obok Biblioteki Myśli Politycznej powstały nowe serie – Studia i Analizy, Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej, Polskie Tradycje Intelektualne, Klasyka Myśli Filozoficznej, Z Archiwów Bezpieki – Nieznane Karty PRL, Polskie Tradycje Intelektualne. Odzwierciedlają one szerokie spektrum problemów, którymi zajmują się współpracujący z OMP badacze i publicyści. Ośrodek jest także współtwórcą i wydawcą trzech ważnych pism – „Civitas”, „Teologia Polityczna” i „Nowa Europa”.


Teraźniejszość

Przez 15 lat istnienia Ośrodek zyskał reputację jednej z najprężniejszych polskich instytucji zajmujących się badaniem i popularyzacją myśli politycznej. Chcemy ją potwierdzać także jesienią 2007 r. Już w październiku odbędzie się konferencja „Idea wolności w polskiej myśli politycznej”, zaś w listopadzie sesja „Między patriotyzmem a zdradą. Realizm w polskiej myśli politycznej i polityce”. Obie zgromadzą czołowych polskich historyków i badaczy idei politycznych. W październiku rusza cykl zajęć dla uczniów małopolskich szkół średnich „Alternatywne lekcje historii Polski”. Wtedy zacznie się także trzecia edycja ogólnopolskiej akcji OMP i Muzeum Powstania Warszawskiego „Lekcja o Powstaniu”, w której dotychczasowych edycjach wzięło udział 100 liceów z całego kraju. Jesienne nowości OMP to także kolejne premiery książkowe, m.in. wybory tekstów Dariusza Gawina i Rafała Matyi, dzieła klasyków polskiej myśli politycznej XIX i 1. poł. XX w. m.in. Tadeusza Romanowicza, Józefa Szujskiego, Zygmunta Balickiego, Jana Koźmiana i Antoniego Zygmunta Helcla, oraz książki poświęcone idei wolności w polskiej tradycji politycznej i realizmowi politycznemu. Stale rozbudowane będą także strony internetowe www.omp.org.pl i www.polskietradycje.pl.


Przyszłość

Kolejnym etapem rozwoju OMP będzie stworzenie profesjonalnego „think-tanku”, prowadzącego studia z zakresu polityki polskiej i stosunków międzynarodowych. Tego typu instytucji w Polsce wciąż brakuje. Ośrodek Myśli Politycznej chce zapełnić tą lukę, pozostając wiernym zasadom, które przyświecały mu od początku istnienia – niezależności, apartyjności i nieulegania intelektualnym modom i trendom.

Stale rozbudowywana będzie internetowa oferta OMP, uważana przez nas za kluczową dla popularyzowania efektów naszych prac badawczych, zwłaszcza dotyczących polskich tradycji intelektualnych minionych stuleci. Duży nacisk położony zostanie także na poszerzenie oferty edukacyjnej – zwłaszcza programy adresowane do młodzieży z mniejszych miejscowości. W przygotowaniu znajduje się kilkadziesiąt książek – wśród nich tłumaczenie kontrowersyjnej pracy Rogera Scrutona „Sexual Desire” oraz kolejne tomy pism klasyków polskiej myśli politycznej minionych dwóch stuleci.

W przygotowaniu jest cykl dyskusji poświęconych najważniejszym aspektom polityki międzynarodowej, analizowanych pod kątem polskiej racji stanu oraz kolejne konferencje naukowe traktujące o głównych pojęciach i historii filozofii politycznej i polskiej tradycji intelektualnej.

Liczymy na Państwa udział w naszych przyszłych przedsięwzięciach.


Ośrodek Myśli Politycznej w liczbach
Stan na 15 IX 2007

2 - tyle stron internetowych stworzył OMP
6 - tyle serii książkowych wydaje OMP
14 - tyle szkół letnich i zimowych odbyło się pod auspicjami OMP
25 - tyle cyklów wykładów i seminariów edukacyjnych zorganizował OMP
38 - tyle konferencji i debat publicznych zorganizował OMP
90 - tyle książek wydał dotąd OMP
50 000 – tyle odwiedzin notuje średnio w miesiącu strona www.omp.org.pl (dane za 2007 r.) W ciągu roku nasza strona była wywoływana prawie 9 mln. razy!


Liczymy na Państwa wsparcie 

Ośrodek Myśli Politycznej jest organizacją o charakterze non-profit. Środki pozyskiwane z dotacji oraz darowizn osób prywatnych są przeznaczane na działalność statutową. Licząc, że nasze przedsięwzięcia spotykają się z Państwa zainteresowaniem, prosimy o rozważenie możliwości wsparcia OMP. Dla osób gotowych regularnie zasilać nasze stowarzyszenie utworzyliśmy Klub Przyjaciół i Sponsorów OMP. Z uwagi na status Ośrodka jako organizacji pożytku publicznego, istnieje także możliwość przekazywania na OMP 1 % podatku, do czego serdecznie zachęcamy. Prosimy także o jednorazowe darowizny – również okolicznościowe, związane z 15-leciem istnienia OMP. Każda pomoc jest dla nas bardzo cenna.




Dziękujemy za subskrypcję Informatora.
OMP