Nowa książka Zbigniewa Stawrowskiego
Data dodania: 2014-06-30

Zbigniew Stawrowski
Budowanie na piasku. Szkice o III Rzeczypospolitej

93. pozycja w serii Biblioteka Myśli Politycznej

Dwudziestopięciolecie III Rzeczypospolitej skłania do oceny jej kształtu i podsumowania dorobku. Nie jest to refleksja optymistyczna. Mimo wyjątkowo korzystnej sytuacji międzynarodowej – akcesji do NATO, do Unii Europejskiej i związanego z tym potężnego wsparcia finansowego – nie sposób uwierzyć, że obecne kłopoty to tylko chwilowe trudności, że Polska wciąż rośnie w siłę a ludzie żyją dostatniej. Upadek przemysłu, utrata kontroli nad sektorem bankowym, marnotrawstwo środków unijnych, wszechobecna korupcja, niesprawiedliwy wymiar sprawiedliwości, rozpadająca się służba zdrowia, edukacja dewastowana od przedszkola aż po szkolnictwo wyższe, krach systemu emerytalnego, uzależnienie energetyczne od Rosji, demontaż polskich sił zbrojnych, osłabienie podmiotowości czy wręcz klientelizm w polityce zagranicznej i wreszcie widoczna gołym okiem postępująca degeneracja klasy politycznej – tę listę grzechów i zaniedbań można by dalej poszerzać i ilustrować stosownymi przykładami. Zawarte w tej książce teksty – powstałe między 1989 a 2010 r. – ukazują przyczyny tego stanu rzeczy, tkwiące m.in. w krótkowzroczności elit politycznych, bezrefleksyjnym uleganiu obcym trendom obyczajowo-kulturowych przez część środowisk opiniotwórczych, trywializacji debaty publicznej, niskim poziomie kultury politycznej i rozkładzie moralnych standardów życia politycznego i społecznego. Są one również próbą odpowiedzi na pytanie, jak przezwyciężyć te słabości, by Polska wreszcie stała się dobrze funkcjonującym państwem – państwem wolności i sprawiedliwości, w którym wreszcie będziemy mogli być sobą u siebie.

***
224 strony, miękka oprawa, cena w sklepie OMP: 30 zł wraz z przesyłką i VAT - zamówienia: http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=269
Książkę można także nabyć wraz z dwiema innymi książkami prof. Stawowskiego:
- Wokół idei wspólnoty - to książka o kluczowych pytaniach filozofii politycznej, na które próbowali odpowiedzieć najwięksi myśliciele w dziejach – Platon, Hobbes, Schmitt, Hegel i wielu innych – a które wciąż pozostają aktualne i nadal wpływają na naszą rzeczywistość, często znacznie bardziej niż skłonni bylibyśmy przyznać. 
- Niemoralna demokracja - to książka o największych dylematach filozofii politycznej i ich wpływie na współczesne dyskusje m.in. o demokracji, polityce, aborcji, eutanazji, karze śmierci i chrześcijańskich korzeniach Europy. 
Cena pakietu: 70 zł wraz z VAT i przesyłką (oszczędność 20 zł) - http://omp.org.pl/ksiegarniaPakiety.php lub sklepik@omp.org.pl
Realizacja zamówień: od 14 lipca.
***
Spis treści

Słowo wstępne 
Solidarność a myślenie polityczne 
W obronie referendum 
Stosunek Kościoła do demokracji w Polsce w latach 1989-1993 
Logika państwa a logika Kościoła 
Czy biskup może być prezydentem? 
Kościół po komunizmie raz jeszcze 
Między anarchią a Ewangelią 
Jeszcze nie czas na konstytucję 
Państwo neutralne i jego wrogowie 
Dylematy i rozterki Pierwszego Sekretarza 
O konstytucji inaczej 
Między posttotalitarną demokracją a państwem prawa 
Wizja reform czy recydywa bezprawia? 
Homo sovieticus a odpowiedzialność za komunizm 
Aksjologia i duch konstytucji III Rzeczypospolitej 
Postkonstytucyjne post scriptum 
Czy Polacy stali się bardziej obywatelami po dwudziestu latach transformacji ustrojowej? 
Prześwit dziejów