Archiwum dla ‘Polityka polska - analizy’

Wpisy :

  Scenariusze dla Sojuszu – analiza sytuacji politycznej SLD

  Jacek Kloczkowski

  9 września 2010

  Choć wynik wyborczy Grzegorza Napieralskiego (2 299 870 głosów, 13,68 %) był znacznie lepszy niż pierwotnie mu prognozowano, to nie stworzył on podstaw do zwiększenia znaczenia SLD na scenie partyjnej, mierzonego poparciem społecznym, zwłaszcza że nie odbiegał znacząco od wyników partii w wyborach parlamentarnych 2007 r. (2 122 981 głosów, 13, 15%). Napieralski obronił swoje przywództwo, i to jest główny trwały efekt jego kampanii. Dystans do PO i PiS nie zmniejszył się i trudno sądzić, aby najbliższe miesiące coś w tym względzie zmieniły. (więcej…)

  Zgoda buduje, czyli razem na Tuska? Scenariusze powyborcze

  Jacek Kloczkowski

  4 lipca 2010

  Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich nie zamyka żadnego istotnego etapu w polskiej polityce. Przeciwnie, otwiera ono pole do kolejnych politycznych rozgrywek. Niektóre z nich mogą być bardzo spektakularne i zaskakujące.

  (więcej…)

  Wszyscy ludzie kandydata

  Jacek Kloczkowski

  1 czerwca 2010

  W wyborach prezydenckich największe emocje budzi osobowość kandydatów. Jednym zarzuca się brak charyzmy, innym nadmierny temperament. Padają tradycyjne oskarżenia o nieszczerość, arogancję, dzielenie Polaków. Pojawiają się wszakże głosy, że w takim konkursie charakterów niknie to, co powinno stanowić główną oś sporu – program.

  (więcej…)