Archiwum dla ‘Polityka międzynarodowa - wiadomości’

Wpisy :

  Republikanie wyłaniają kandydata na prezydenta – a inni to komentują

  omp

  23 września 2015

  16 września odbyła się debata Partii Republikańskiej, stanowiąca kolejny etap wyłaniania kandydata GOP na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wzięło w niej udział 11 pretendentów z najwyższymi wynikami w sondażach przedwyborczych. Ich wystąpienia mają duży wpływ na kolejne odsłony rywalizacji wśród Republikanów. Na przykład według Alana Rappeporta z „New York Times”[1], debata “przywiązała ołów do nóg” Donalda Trumpa, który błyskawicznie zaczął spadać w sondażach. Na podium wybili się zaś Carly Fiorina i Ben Carson. Na dyskusji zyskał także Marco Rubio, podczas gdy gubernator Scott Walker spadł na sam dół stawki (efektem tego było jego wycofanie się zaledwie parę dni później). Przedstawiamy przegląd różnych komentarzy na temat przebiegu debaty i jej możliwych konsekwencji dla poszczególnych kandydatów. Tym razem kładziemy nacisk na opinie formułowane przez publicystów odległych poglądami od Republikanów, a także głosy z Wielkiej Brytanii. (więcej…)

  Republikanie na drodze do Białego Domu: przystanek – debata kandydatów na kandydata

  omp

  18 września 2015

  16 września 2015 r. odbyła się druga debata w wyścigu po nominację prezydencką w Partii Republikańskiej. W Prezydenckiej Bibliotece Ronalda Reagana w Simi Valley Kalifornii zgromadziło się jedenastu kandydatów. Moderatorami dyskusji byli Jake Trapper i Dana Bash z CNN oraz Hugh Hewitt z Salem Radio. Miała ona na celu przedstawienie przede wszystkim różnic między poszczególnymi kandydatami i zweryfikowanie ich sondażowych pozycji.

  (więcej…)

  Standardy nie dla wszystkich? – przyczynek do dyskusji o jakości mediów

  omp

  5 listopada 2012

  Parę dni temu “New York Times” entuzjastycznie wsparł Baracka Obamę w wyścigu do Białego Domu. Nikogo to nie dziwi. Liberalna (w amerykańskim znaczeniu) gazeta popiera liberalnego kandydata. Co jednak robi NYT gdy jego dziennikarze zebrali materiały świadczące, że administracja Obamy (a zwłaszcza Pentagon) popełniła błędy, głównie zaniechania, w Afryce Północnej, za sprawą których zabrakło należytej ochrony dla pracujących w Libii dyplomatów amerykańskich, co obnażył atak na Konsulat USA w Bengazi, w którym zginął ambasador J. Christopher Stevens i trzech innych Amerykanów? (więcej…)

  Koncepcja tarczy Komorowskiego-Siemoniaka podważa partnerstwo strategiczne Polski z USA

  omp

  13 sierpnia 2012

  Polska ustami ministra obrony ogłosiła, że zamierza budować wspólny system obrony przeciwrakietowej we współpracy z Francją i Niemcami. Wypowiedź ta następuje po źle odebranej w niektórych zachodnich mediach deklaracji prezydenta Bronisława Komorowskiego, jakoby współpraca z USA w ramach budowy tarczy antyrakietowej na polskim terytorium była błędem[1]. (więcej…)

  Subiektywny przegląd wydarzeń i zjawisk politycznych – odcinek 1

  omp

  28 czerwca 2012

  Sąd Najwyższy w USA podtrzymał tzw. Obamacare stosunkiem głosów 5-4. Decydujący dla werdyktu był głos sędziego Johna Glovera Robertsa, powołanego do SN przez G.W.Busha. W dodatku będącego prezesem Sądu. W układzie sił, w którym na 9 sędziów 2 powołał jeszcze Reagan, 2 Obama 2, Clinton 2, zaś 3 Bush Jr, Republikanie/konserwatyści zdawali się mieć większość. Polegli jednak w bodaj najbardziej istotnej dla nich obecnie sprawie. Nic dziwnego, że wśród nich Roberts nie będzie szczególnie popularny – dla większości z nich przeforsowane przez Obamę prawo to czysty socjalizm (życie w Europie byłoby dla nich szczególnym doświadczeniem…). Demokraci zatem triumfują. Republikanie zapowiadają dalszą walkę.

  (więcej…)

  Sylwia Nowosińska, “Francja po wyborach prezydenckich – początek zmian?”

  omp

  5 czerwca 2012

  22 kwietnia i 6 maja we Francji odbyły się dwie tury wyborów prezydenckich, w wyniku których nastąpiła zmiana na stanowisku głowy państwa. Przed pierwszą turą obserwatorzy francuskiej sceny politycznej zwracali uwagę na dwie istotne rzeczy: znaczenie sondaży i rolę mediów. Prognozy przeprowadzone w okręgach, które dotychczas najlepiej odzwierciedlały krajowe głosowania przewidywały, że zdecydowanie największe szanse przejścia do drugiej tury mieli były prezydent Nicolas Sarkozy i socjalista Francois Hollande. W tym miejscu przywoływano jednak przypadek Jean-Marie Le Pena, lidera silnie konserwatywnego Frontu Narodowego, który w wyborach z 2002 r., wbrew wcześniejszym sondażom, pokonał kandydata socjalistów Lionela Jospina. Dlatego też przed tegorocznymi wyborami nie wykluczano możliwości zaistnienia tego typu sytuacji. Zwracano również uwagę na znaczącą rolę mediów, które w okresie przedwyborczym miały silne tendencje do koncentrowania uwagi na dwóch kandydatach i kreowania ich na przyszłych liderów w kampanii, przy jednoczesnym pomijaniu pozostałych uczestników. (więcej…)

  Heritage Foundation dyscyplinuje Obamę w sprawie Polski

  omp

  26 maja 2011

  Eksperci Heritage Foundation nie mają wątpliwości. Polityka Baracka Obamy w Europie poniosła porażkę, i gdy już jest to jasne dla obecnej administracji, ta powinna postarać się o względy krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej, reprezentującego najbardziej proamerykańską populację na świecie. Okazją do zmiany polityki jest szczyt krajów regionu w Warszawie. (więcej…)

  Zachód przespał rewolucję – opinie z USA

  omp

  17 lutego 2011

  Świat arabski na dobre pogrążył się w bezkrólewiu, którego finał może zmieść status quo na Bliskim Wschodzie. Zachodni przywódcy patrzą z przerażeniem na wydarzenia w stolicach krajów arabskich, a ich bierność z dnia na dzień zmniejsza szansę na rozwój sytuacji korzystny dla Zachodu.

  (więcej…)

  2011: Chiny i USA – współpraca czy rywalizacja?

  omp

  12 stycznia 2011

  Coraz śmielsza polityka Chin na arenie międzynarodowej może niepokoić. Komunistyczny reżim ugruntowany w kraju o jednej z najbardziej liberalnych gospodarek podejmuje coraz agresywniejsze działania, służące do zakwestionowania prymatu USA na świecie. Czy Wujek Joe powinien pozostać tego bierny? Czy Stany Zjednoczone powinny działać? Czy są w stanie zmniejszyć wzrastające międzynarodowe napięcie? Jeśli tak, to w jaki sposób?

  (więcej…)

  Analiza George’a Friedmana dotycząca Polski – potęga bądź odejście w niebyt (streszczenie)

  omp

  7 grudnia 2010

  W analizie obecnego położenia Polski i możliwych jego zmian w przyszłości poczynają dominować dwa bardzo rozbieżne stanowiska. Według jednego jej sytuacja stale się poprawia i już teraz jest satysfakcjonująca. Według drugiego, wciąż jest ona bardzo niepewna, zwłaszcza w długofalowej perspektywie. Interesujące w tym kontekście są rozważania George’a Friedmana zaprezentowane na portalu Stratfor. Ich wartość polega na tym, że próbują one prognozować co może się wydarzyć, zważywszy na ponadczasowe prawidła geopolityczne i podobnie analizowane interesy strategiczne państw, od których polityki zależy bezpieczeństwo RP. Zapraszamy do lektury streszczenia tego opracowania. (więcej…)