Nadchodzi zwykle taki czas dla nawet najbardziej wstecznej instytucji konserwatywnej, kiedy poczyna się ona zastanawiać, czy czasem nie nazbyt ślepo wierzyła w swe dogmaty, czy nie zbyt stanowczo opierała się prądom historii i logice dziejów, czy jej usiłowania zmierzenia się z determinizmem nieubłaganego postępu nie były próżnym wysiłkiem, bo i tak skazana jest na klęskę. W tym duchu rozważania prowadząc, uznaliśmy, że pora najwyższa włączyć się w ten jakże owocny dla dorobku światowej nauki nurt gender studies. Postanowiliśmy, że naszym w nie wkładem będzie drobna dygresyjka o polskich królewnach, które stawały się żonami przyszłych/obecnych cudzoziemskich władców.
Archiwum dla Sierpień, 2012
Wpisy :
Królewny jako towar eksportowy polskiej polityki X-XVIII w.
31 sierpnia 2012Polskie zamki – Dębno
28 sierpnia 2012Na polskich zamkach największe piętno odcisnęli – poza prawowitymi właścicielami – w kolejności chronologicznej: “potop” szwedzki, konfederacja barska (zwłaszcza w Małopolsce), okoliczni mieszkańcy i komuniści. Gdzieś wśród tych czterech “czynników” z reguły skrywa się odpowiedź, dlaczego szereg niegdyś okazałych fortec i rezydencji utraciło swój blask, co jest dość eufemistyczną formułą na ich jakże częsty upadek w zupełną ruinę. (więcej…)
Sen o własnej tarczy? – rozmowa z dr Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim
24 sierpnia 2012Przedstawiamy rozmowę z dr Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim z Uniwersytetu Łódzkiego, autorem wydanych przez Ośrodek Myśli Politycznych książek „Duch pyszny poprzedza upadek”. Rozważania o naturze procesu rozpadu unii i Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem. Komentuje on ostatnie deklaracje prezydenta RP i ministra obrony o “budowie polskiej tarczy antyrakietowej”.
Wojciech Jakóbik, “Zabawa w drukarnię”
13 sierpnia 2012Z konserwatywnego punktu widzenia Europę ogarnęła choroba psychiczna. Analitycy i ekonomiści spierają się co do roli Europejskiego Banku Centralnego w walce z kryzysem. Spór dotyczy jednak tego komu i ile euro ma on wydrukować. To niedorzeczne. Model systemu ekonomicznego, w którym pieniądza stale przybywa na rynku, jest do utrzymania jeżeli wspiera go silne demograficznie społeczeństwo i płynny, żywotny rynek finansowy, a i to ostatecznie kończy się rolowaniem długu, czego przykładem są Stany Zjednoczone.
Koncepcja tarczy Komorowskiego-Siemoniaka podważa partnerstwo strategiczne Polski z USA
13 sierpnia 2012Polska ustami ministra obrony ogłosiła, że zamierza budować wspólny system obrony przeciwrakietowej we współpracy z Francją i Niemcami. Wypowiedź ta następuje po źle odebranej w niektórych zachodnich mediach deklaracji prezydenta Bronisława Komorowskiego, jakoby współpraca z USA w ramach budowy tarczy antyrakietowej na polskim terytorium była błędem[1]. (więcej…)