Archiwum dla Czerwiec, 2011

Wpisy :

  Wojciech Jakóbik, “Nowa geopolityka nie sprzyja naszemu regionowi”

  omp

  30 czerwca 2011

  Amerykanie stracili cierpliwość dla Europy. Nawet gdyby chcieli utrzymywać z nią relacje podobne do tych z przeszłości to przemiany geopolityczne im na to nie pozwalają. Europejczycy także przesuwają wektory swojej polityki zagranicznej.  Fundamentem przemian w relacjach transatlantyckich jest zanik bezpośredniego zagrożenia w postaci bloku sowieckiego u bram Zachodniej Europy. Z punktu widzenia starej Unii i USA sytuacja na kontynencie jest ustabilizowana. Byłe kraje Układu Warszawskiego są teraz w NATO i Unii Europejskiej a Rosja na nowo współpracuje z Niemcami i Francją. Jej owoce to umowa o sprzedaży Moskwie francuskich okrętów desantowych typu Mistral,oraz niedawno rozpoczęta przez Niemców budowa centrum szkolenia bojowego armii rosyjskiej.

  (więcej…)

  Prof. Andrzej Nowak o naturze relacji z obecną władzą w Rosji

  omp

  25 czerwca 2011

  Prof. Andrzej Nowak na dyskusji Ośrodka Myśli Politycznej „III RP – państwo bezinteresowne” (Kraków, 17 VI 2011) dokonał podsumowania stanu relacji Polski z Rosją. Bardzo znamienna jest jego opinia o silnie lansowanej w mediach i popularnej w obozie rządowym tezie, że należy dążyć do dobrych relacji z rządem rosyjskim, a nawet starać się zyskiwać jego uznanie.  Warto słowa prof. Nowaka uczynić punktem wyjścia wszelkich politycznych rozważań na temat możliwości poprawy stosunków z Rosją i skonfrontować je z propagandowymi wynurzeniami o potrzebie tzw. pojednania polsko-rosyjskiego, którego stroną miałyby być obecne elity kremlowskie. (więcej…)

  Europa się nie liczy? – o artykule Richarda N. Haassa z dr Pawłem Ukielskim rozmawia Wojciech Jakóbik

  omp

  22 czerwca 2011

  Richard N. Haass z CFR prezentuje na łamach „Washington Post” opinię, że Europa już się nie liczy w globalnym wyścigu. Przedstawia on silne argumenty popierające tę tezę. Na ich temat z dr Pawłem Ukielskim z Instytutu Studiów Politycznych PAN rozmawia Wojciech Jakóbik. ”Nie tyle kryzys ekonomiczny (choć oczywiście jest ważnym czynnikiem), lecz sytość i przekonanie o bezpieczeństwie powoduje, że Europa de facto dobrowolnie abdykuje z pozycji potęgi, przynajmniej w militarnym aspekcie”.

  (więcej…)

  III RP: państwo bezinteresowne? – sprawozdanie z dyskusji OMP

  omp

  19 czerwca 2011

  17 czerwca obchodzono 20. rocznicę zawarcia „traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Wbrew modnemu w polskiej debacie publicznej nastawieniu: maksimum PR i celebry, minimum meritum, rocznica ta stanowi dobry pretekst do analizy rzeczywistego stanu stosunków Polski z Niemcami. Pokusili się o nią – a także o ocenę jej relacji z Rosją, miejsca w UE oraz jakości polskiej (post)polityki i środowisk opiniotwórczych - uczestnicy kolejnej debaty OMP. (więcej…)

  7 czerwca – od dziś pracujemy na siebie?

  omp

  7 czerwca 2011

  Typowy polski pracownik, zarabiający 33,457 zł (8,479€) pracował do 7 czerwca, aby opłacić swoje podatki. Tak wynika z opracowania przygotowanego przez  Institut Économique Molinari we współpracy z fundacją New Direction. W tym roku dzień wolności podatkowej przypada dla Polski o dwa dni wcześniej niż w 2010 r. (więcej…)