Archiwum dla ‘Wydarzenia polityczne - świat - komentarze’

Wpisy :

  Katalońska łamigłówka – rozmowa z dr Bartoszem Kaczorowskim

  omp

  28 października 2017

  O historycznych stosunkach katalońsko-hiszpańskich, postawie Mariano Rajoya i możliwym rozwoju sytuacji na wschodzie Półwyspu Iberyjskiego rozmawiał z nami dr Bartosz Kaczorowski, adiunkt w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego, zajmujący się badaniem historii Półwyspu Iberyjskiego oraz dyplomacji lat 1939-1945, autor książki Franco i Stalin. Związek Sowiecki w polityce Hiszpanii w okresie drugiej wojny światowej. (więcej…)

  Niemieckie dylematy – rozmowa z prof. Wojciechem Kunickim

  omp

  21 października 2015

  Prof. Wojciech Kunicki jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od niemieckiej kultury. Ośrodek Myśli Politycznej wznowi niebawem jego klasyczną monografię Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera wraz z wyborem innych tekstów poświęconych twórczości  Jüngera. W rozmowie przeprowadzonej przez Mateusza Ciołkowskiego, prof. Kunicki analizuje obecną politykę Niemiec w odniesieniu do kondycji ich kultury i tradycji historycznej.

  (więcej…)

  Ta łajba jeszcze płynie, ale czy wie dokąd?

  omp

  26 maja 2014

  Eurowybory za nami, ale dyskusja co dalej z UE trwa w najlepsze. Może nawet dopiero teraz zacznie się intensyfikować, gdy okazało się, że ‘wielki europejski projekt’ jest bardziej kontestowany niż do niedawna wypadało przyznawać w głównym nurcie – i to tam, gdzie chciano wydawać reszcie Europejczyków certyfikaty europejskości. Jedni są w szoku i z trwogą patrzą w przyszłość, inni z radością przyjmują werdykty wyborcze, wierząc, że ‘jutro’ będzie lepsze – przekrój opinii jest naprawdę duży, a nie brak i takich, że obsada europarlamentu ma niewielkie znaczenie, bo ważne kwestie i tak rozstrzygają się gdzie indziej. Coś w każdym razie jest na rzeczy: upojeni własną propagandą i spragnieni władzy w każdym wymiarze życia w UE, euroentuzjaści tak rozbujali swą ukochaną łajbę, że już sami zaczynają spadać z jej pokładu i ciągną resztę za sobą (w tym sporą część na ów pokład wciągniętą siłą, względnie piszącą się na zupełnie inny rejs niż to się potem okazało).http://www.omp.org.pl/blog/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif

  (więcej…)

  Nasza mroczna europejskość…

  Jacek Kloczkowski

  10 grudnia 2012

  Trudno rozstrzygnąć, czy rozpad UE byłby błogosławieństwem dla większości Europy, czy przekleństwem, czyli co zrodziłoby się po nieuchronnym (to się akurat wydaje pewne) chaosie. Natomiast słysząc euroentuzjastów można się nieźle przerazić. Rozpad Unii przedstawiają w wizjach apokaliptycznych. Gdyby potraktować ich poważnie, wyglądałoby na to, że Europejczycy nie zabijają się znowu masowo, co przez tysiąclecia “sprzed ery UE” czynili z upodobaniem, tylko dlatego, że istnieje Unia. Że tylko mając wymierne korzyści i tylko w ramach tej struktury łaskawie wpuszczają się nawzajem do swoich państw bez zbędnych formalności na granicy. Że tylko w ramach jednego organizmu gospodarczego są w stanie porządnie gospodarować. (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Obama a Polska: wartości i interesy”

  omp

  7 listopada 2012

  Z punktu widzenia aksjologicznego zwycięstwo Baracka Obamy w wyborach prezydenckich to klęska konserwatystów i kolejny sukces środowisk postępowych. Patrząc z punktu widzenia geopolitycznego nie należy spodziewać się szoku w postaci „drugiej Jałty”. Źródła zmiany geopolitycznej sięgają dalej, niż do początku prezydentury pierwszego czarnoskórego mieszkańca Białego Domu. (więcej…)

  Wybory w USA: Media nie zadecydują, ale pomogą

  omp

  5 listopada 2012

  Trwa zażarta walka o głosy wyborców w USA – głównie tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się, na kogo głosować, bądź też mają już upatrzonego kandydata, ale nie są pewni, że pójdą na głosowanie. Ważną rolę odgrywają w tym media. Interesujące są ich decyzje, kogo oficjalnie poprzeć w wyborach – zwłaszcza w kontekście tego, kogo wsparły 4 lata temu i skąd się wywodzą, a więc do jakich wyborców głównie docierają. Wydaje się, że pod tym ostatnim względem nieco więcej powodów do zadowolenia może mieć ostatnio Mitt Romney, choć jak wiele aspektów tegorocznych wyborów w USA jest to dość względna sprawa. (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Madryt a nie Budapeszt”

  omp

  15 października 2011

  Na całym świecie trwają protesty luźno zorganizowanego ruchu „oburzonych”, który narodził się w czasie protestów obywatelskich w Hiszpanii. Wychodzą oni na ulice Nowego Jorku, Hong Kongu i Warszawy. Czy Jarosław Kaczyński wróżący Polsce za kilka lat scenariusz budapesztański pomylił miasta? Czy w Polsce i innych krajach Europy będziemy mieli Madryt?

  (więcej…)

  Kryzys w Grecji – pytania jeszcze bez odpowiedzi

  omp

  25 lipca 2011

  Kryzys gospodarczy i finansowy Grecji – przedstawiany w sposób alarmistyczny przez media, bo przecież ten rodzaj wiadomości lepiej się sprzedaje, o czym wie nie tylko Murdoch i szefowie „The News of the World” – jest zjawiskiem, którego charakter i przyczyny nie są jasne. Ekonomia dzieli z innymi naukami społecznymi istotną wadę: łatwiej na jej gruncie wyjaśniać zdarzenia i procesy, znaczenie gorzej je przewidywać. Mimo to wyjaśnienie przyczyn kryzysu greckiego nie jest proste, a przewidywanie przyszłości gospodarki greckiej, wspomaganej przez UE i ostatnie decyzje Niemiec, a pod ich naciskiem całej strefy euro, jeszcze trudniejsze. (więcej…)

  Aleksander Surdej, “Kryzys strefy euro i gorset dla Grecji”

  omp

  22 lipca 2011

  Trwający kryzys obsługi greckiego zadłużenia jest zarazem kryzysem państwa greckiego i krytycznym stadium w ewolucji strefy euro. Do trwającej operacji podtrzymywania wypłacalności Grecji komunikat z brukselskiego spotkania szefów rządów strefy Euro dodał nowy element. Do tej pory rząd Grecji wspierany był z pieniędzy publicznych. Teraz w tę operację bezpośrednio włączone mają być banki i inne instytucje finansowe. Na czym ta zmiana polega i czy rokuje wygaszeniem ognisk paniki na rynkach obligacji państw strefy euro? (więcej…)

  Kryzys w Afryce, kryzys w strefie euro, kryzys w energetyce – a co my na to? Rozmowa z dr Markiem A. Cichockim

  omp

  24 marca 2011

  “Biorąc na pewno pod uwagę ostatnio napięte relacje pomiędzy premierem Tuskiem, a prezydentem Sarkozy’m, może się tak zdarzyć, że sposób, w jaki Donald Tusk zakomunikował dessinteresment Polski względem akcji w Libii, spotka się z jakimś rewanżem ze strony Pałacu Elizejskiego, z jakąś szorstką obojętnością w sprawach, na których będzie Polsce zależeć”. Z dr Markiem A. Cichockim (“Teologia Polityczna”, redaktor naczelny “Nowej Europy”) rozmawia Wojciech Jakóbik. (więcej…)