O historycznych stosunkach katalońsko-hiszpańskich, postawie Mariano Rajoya i możliwym rozwoju sytuacji na wschodzie Półwyspu Iberyjskiego rozmawiał z nami dr Bartosz Kaczorowski, adiunkt w Katedrze Historii Powszechnej Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego, zajmujący się badaniem historii Półwyspu Iberyjskiego oraz dyplomacji lat 1939-1945, autor książki Franco i Stalin. Związek Sowiecki w polityce Hiszpanii w okresie drugiej wojny światowej. (więcej…)
Archiwum dla ‘Wydarzenia polityczne - świat - komentarze’
Wpisy :
Katalońska łamigłówka – rozmowa z dr Bartoszem Kaczorowskim
28 października 2017Niemieckie dylematy – rozmowa z prof. Wojciechem Kunickim
21 października 2015Prof. Wojciech Kunicki jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od niemieckiej kultury. Ośrodek Myśli Politycznej wznowi niebawem jego klasyczną monografię Rewolucja i regres. Radykalizm wczesnej twórczości Ernsta Jüngera wraz z wyborem innych tekstów poświęconych twórczości Jüngera. W rozmowie przeprowadzonej przez Mateusza Ciołkowskiego, prof. Kunicki analizuje obecną politykę Niemiec w odniesieniu do kondycji ich kultury i tradycji historycznej.
Ta łajba jeszcze płynie, ale czy wie dokąd?
26 maja 2014Eurowybory za nami, ale dyskusja co dalej z UE trwa w najlepsze. Może nawet dopiero teraz zacznie się intensyfikować, gdy okazało się, że ‘wielki europejski projekt’ jest bardziej kontestowany niż do niedawna wypadało przyznawać w głównym nurcie – i to tam, gdzie chciano wydawać reszcie Europejczyków certyfikaty europejskości. Jedni są w szoku i z trwogą patrzą w przyszłość, inni z radością przyjmują werdykty wyborcze, wierząc, że ‘jutro’ będzie lepsze – przekrój opinii jest naprawdę duży, a nie brak i takich, że obsada europarlamentu ma niewielkie znaczenie, bo ważne kwestie i tak rozstrzygają się gdzie indziej. Coś w każdym razie jest na rzeczy: upojeni własną propagandą i spragnieni władzy w każdym wymiarze życia w UE, euroentuzjaści tak rozbujali swą ukochaną łajbę, że już sami zaczynają spadać z jej pokładu i ciągną resztę za sobą (w tym sporą część na ów pokład wciągniętą siłą, względnie piszącą się na zupełnie inny rejs niż to się potem okazało).
Nasza mroczna europejskość…
10 grudnia 2012Trudno rozstrzygnąć, czy rozpad UE byłby błogosławieństwem dla większości Europy, czy przekleństwem, czyli co zrodziłoby się po nieuchronnym (to się akurat wydaje pewne) chaosie. Natomiast słysząc euroentuzjastów można się nieźle przerazić. Rozpad Unii przedstawiają w wizjach apokaliptycznych. Gdyby potraktować ich poważnie, wyglądałoby na to, że Europejczycy nie zabijają się znowu masowo, co przez tysiąclecia “sprzed ery UE” czynili z upodobaniem, tylko dlatego, że istnieje Unia. Że tylko mając wymierne korzyści i tylko w ramach tej struktury łaskawie wpuszczają się nawzajem do swoich państw bez zbędnych formalności na granicy. Że tylko w ramach jednego organizmu gospodarczego są w stanie porządnie gospodarować. (więcej…)
Wojciech Jakóbik, “Madryt a nie Budapeszt”
15 października 2011Na całym świecie trwają protesty luźno zorganizowanego ruchu „oburzonych”, który narodził się w czasie protestów obywatelskich w Hiszpanii. Wychodzą oni na ulice Nowego Jorku, Hong Kongu i Warszawy. Czy Jarosław Kaczyński wróżący Polsce za kilka lat scenariusz budapesztański pomylił miasta? Czy w Polsce i innych krajach Europy będziemy mieli Madryt?
Kryzys w Grecji – pytania jeszcze bez odpowiedzi
25 lipca 2011Kryzys gospodarczy i finansowy Grecji – przedstawiany w sposób alarmistyczny przez media, bo przecież ten rodzaj wiadomości lepiej się sprzedaje, o czym wie nie tylko Murdoch i szefowie „The News of the World” – jest zjawiskiem, którego charakter i przyczyny nie są jasne. Ekonomia dzieli z innymi naukami społecznymi istotną wadę: łatwiej na jej gruncie wyjaśniać zdarzenia i procesy, znaczenie gorzej je przewidywać. Mimo to wyjaśnienie przyczyn kryzysu greckiego nie jest proste, a przewidywanie przyszłości gospodarki greckiej, wspomaganej przez UE i ostatnie decyzje Niemiec, a pod ich naciskiem całej strefy euro, jeszcze trudniejsze. (więcej…)
Aleksander Surdej, “Kryzys strefy euro i gorset dla Grecji”
22 lipca 2011Trwający kryzys obsługi greckiego zadłużenia jest zarazem kryzysem państwa greckiego i krytycznym stadium w ewolucji strefy euro. Do trwającej operacji podtrzymywania wypłacalności Grecji komunikat z brukselskiego spotkania szefów rządów strefy Euro dodał nowy element. Do tej pory rząd Grecji wspierany był z pieniędzy publicznych. Teraz w tę operację bezpośrednio włączone mają być banki i inne instytucje finansowe. Na czym ta zmiana polega i czy rokuje wygaszeniem ognisk paniki na rynkach obligacji państw strefy euro? (więcej…)
Kryzys w Afryce, kryzys w strefie euro, kryzys w energetyce – a co my na to? Rozmowa z dr Markiem A. Cichockim
24 marca 2011“Biorąc na pewno pod uwagę ostatnio napięte relacje pomiędzy premierem Tuskiem, a prezydentem Sarkozy’m, może się tak zdarzyć, że sposób, w jaki Donald Tusk zakomunikował dessinteresment Polski względem akcji w Libii, spotka się z jakimś rewanżem ze strony Pałacu Elizejskiego, z jakąś szorstką obojętnością w sprawach, na których będzie Polsce zależeć”. Z dr Markiem A. Cichockim (“Teologia Polityczna”, redaktor naczelny “Nowej Europy”) rozmawia Wojciech Jakóbik. (więcej…)