Na naszych oczach narodził się i rośnie w siłę nowy typ polityki demokratycznej, rozgrywającej się głównie w mediach elektronicznych, skupionej na kwestiach wizerunkowych i podporządkowanej wymogom marketingowym. Forma bezwzględnie dominuje nad treścią, niezależnie od tego, co dyktuje interes państwa czy po prostu zdrowy rozsądek. Zarazem wciąż wielką rolę – zwłaszcza w stosunkach międzynarodowych – odgrywają tradycyjne motywacje ideologiczne oraz interesy polityczne i biznesowe, wiodące nieuchronnie do różnych konfliktów. Państwa, których klasa polityczna i obywatele skażą się na miałkie intelektualnie pojedynki na wizerunki, wypierające poważną refleksję nad celami polityki narodowej i sposobami ich osiągania, mogą okazać się nieprzygotowane do obrony swoich interesów i szczególnie narażone na wstrząsy wywołane przez różnego rodzaju kryzysy. Niestety, Polska podąża tą drogą.
Archiwum dla Grudzień, 2010
Wpisy :
Czasy grubej przesady – wprowadzenie
15 grudnia 2010Czasy grubej przesady – książka Jacka Kloczkowskiego wkrótce w Bibliotece Myśli Politycznej
9 grudnia 2010Już niebawem ukaże się wybór tekstów wiceprezesa OMP Jacka Kloczkowskiego “Czasy grubej przesady. Szkice o polityce polskiej 2005-2010″. To książka o przejawach i przyczynach degeneracji polskiej polityki i debaty publicznej lat 2005-2010. (więcej…)
Analiza George’a Friedmana dotycząca Polski – potęga bądź odejście w niebyt (streszczenie)
7 grudnia 2010W analizie obecnego położenia Polski i możliwych jego zmian w przyszłości poczynają dominować dwa bardzo rozbieżne stanowiska. Według jednego jej sytuacja stale się poprawia i już teraz jest satysfakcjonująca. Według drugiego, wciąż jest ona bardzo niepewna, zwłaszcza w długofalowej perspektywie. Interesujące w tym kontekście są rozważania George’a Friedmana zaprezentowane na portalu Stratfor. Ich wartość polega na tym, że próbują one prognozować co może się wydarzyć, zważywszy na ponadczasowe prawidła geopolityczne i podobnie analizowane interesy strategiczne państw, od których polityki zależy bezpieczeństwo RP. Zapraszamy do lektury streszczenia tego opracowania. (więcej…)
Czy Rosja ogrywa Zachód? – rozmowa z prof. Włodzimierzem Marciniakiem
2 grudnia 2010Geopolityka po szczycie NATO – z dr. Stanisławem Górką rozmawia Wojciech Jakóbik
1 grudnia 2010Przedstawiamy rozmowę o skutkach szczytu NATO w Lizbonie i sytuacji geopolitycznej w Europie, przeprowadzoną z dr Stanisławem Górką z Instytutu Europeistyki UJ. Więcej informacji o szczycie i stosunkach transatlantyckich przedstawiamy na stronie www.usa-ue.pl.