Paweł Popiel (1807-1892) kojarzony jest przede wszystkim z krakowskim konserwatyzmem. Nie jest może aż tak z nim utożsamiany jak Stańczycy – Józef Szujski, Stanisław Koźmian, Stanisław Tarnowski – ale uprawiał on konserwatywną politykę pod Wawelem na długo nim owi przedstawiciele kolejnej generacji zachowawców wkroczyli w życie publiczne. Współtworzył na przykład słynny dziennik “Czas”, był rajcą miejskim, angażował się w szereg inicjatyw lokalnych.
Archiwum dla Maj, 2010
Wpisy :
Turystyka ideowa – śladami Pawła Popiela
30 maja 2010Konferencja OMP: “Wyzwania geopolityczne we współczesnych stosunkach międzynarodowych a polskie interesy” – 11 czerwca
28 maja 2010Kenneth Minogue komentuje dla OMP sytuację polityczną w Anglii
27 maja 2010Prezentujemy przygotowany dla OMP komentarz Kennetha Minogue’a, wybitnego politologa, emerytowanego profesora London School of Economics and Political Science, o przyczynach i konsekwencjach wyników wyborów w Wielkiej Brytanii.
Zoltan Balazs komentuje dla OMP wyniki wyborów na Węgrzech
27 maja 2010Prezentujemy przygotowany dla OMP komentarz dr Zoltana Balazsa (Central European University, Budapeszt) o wynikach wyborów na Węgrzech i ich skutkach dla węgierskiej polityki zagranicznej (na razie w wersji oryginalnej, wersję polską przedstawimy nieco później). (więcej…)
Pracujemy nad książką o idei władzy w polskiej tradycji politycznej
26 maja 2010Pracujemy nad XI tomem w serii Polskie Tradycje Intelektualne. Tym razem będzie to praca zbiorowa o władzy w polskiej tradycji politycznej, od I RP po wiek XX. Można ją uznać za dopełnienie wydanej w zeszłym roku antologii “Polska czyli anarchia? Polscy myśliciele o władzy politycznej”. (więcej…)
Al Gore nie był pierwszy – ultramontański ekologizm
25 maja 2010Prawicowym miłośnikom przyrody, zmartwionym dominacją ideologiczną lewicy w dziedzinie ekologii (ze wszystkimi jej skutkami), ku pokrzepieniu serc dowód, że także konserwatywni myśliciele szczerze przejmowali się tą problematyką – opowieść ks. Hieronima Kajsiewicza (1812-1873, http://www.polskietradycje.pl/authors.php?author=87), krytyka rewolucji, ultramontana, który tak oto ocenił w 1871 roku to, co ujrzał w Ameryce (może pewne obserwacje, oględnie mówiąc, niekoniecznie odpowiadają współczesnemu stanowi wiedzy, ale nie o wykład naukowy tu chodzi).
Futbol a sprawa polska
24 maja 2010Prezentowany artykuł ukazał się w „Rzeczpospolitej” – 16 czerwca 2008, dzień po porażce Polski z Chorwacją na Euro 2008 – w wielu punktach wydaje się nam jednak aktualny. (więcej…)
Rozważania ideowe: o prawdziwym i fałszywym konserwatyzmie a także o IV RP
21 maja 2010Jednym z głównych kryteriów oceny polityków jest ich rodowód ideowy. Naturalną też tendencją jest przypisywanie danego polityka do określonego nurtu światopoglądowego. Przeważanie ogranicza się to do prostych etykiet: konserwatysta, liberał, socjalista… (więcej…)
Czego nas uczą wybory na Wyspach?
18 maja 2010Niedawne wybory do Izby Gmin w Wielkiej Brytanii pokazały, że nawet najtrwalsze przyzwyczajenia nie gwarantują stałości ich obiektu. Na kontynencie panowało powszechne przekonanie, że na Wyspach istnieją tylko dwie partie, stąd system dwupartyjny jest koniecznością. Sukces formacji politycznej trzeciego gracza, Nicka Clegga, stawia nas przed pytaniem o trwałość nowego porządku partyjnego i jego ewentualne konsekwencje dla polityki brytyjskiej. (więcej…)
Powstaje książka o idei władzy w polskiej tradycji politycznej
18 maja 2010Pracujemy nad XI tomem w serii Polskie Tradycje Intelektualne – (http://www.polskietradycje.pl/booksPTISection.php?section=3). Tym razem będzie to praca zbiorowa o władzy w polskiej tradycji politycznej, od I RP po wiek XX. (więcej…)