Rząd bierze – jak zwykł mawiać premier – “na klatę” reformę emerytalną. Dociekliwy obywatel ma jednak prawo zapytać, co ile lat konieczna jest reforma emerytalna, skoro pamięta jeszcze o tym, że reforma z roku 1999 miała doprowadzić do powstania systemu emerytalnego, który jest zarówno trwały, jak i efektywny, czyli zapewniający przyszłym emerytom wyższe świadczenia. Czy więc reforma sprzed zaledwie kilkunastu lat była błędem? Na czym powinny polegać zmiany w systemie emerytalnym, aby nowy system okazał się i trwały, i elastyczny?
Archiwum dla Marzec, 2012
Wpisy :
Aleksander Surdej, “Pełzająca reforma emerytur”
14 marca 2012W Rosji bez zmian – rozmowa z dr Pawłem Ukielskim
9 marca 2012“Prawdą jest natomiast niewątpliwie, że rosyjskie społeczeństwo jest mało aktywne publicznie. Wynika to z głębokiej tradycji tego kraju i niemożliwa jest tu szybka zmiana. Podporządkowanie się władzy jest na tyle głęboko zakorzenione w rosyjskiej kulturze, że w najbliższym czasie nie jest możliwe zbudowanie silnego społeczeństwa obywatelskiego w zachodnim stylu”. Przedstawiamy rozmowę z dr Pawłem Ukielskim, którą przeprowadził Wojciech Jakóbik.
Jest dobrze! – rozmowa z Gabrielem Bârtaşem
6 marca 20121 marca 2012 roku Ośrodek Myśli Politycznej zorganizował w Krakowie debatę “Jaka Europa Środkowa, w jakiej Unii Europejskiej. Analiza zmian w UE i regionie z perspektywy interesów Rumunii i Polski oraz współpracy tych państw”. Gościem specjalnym był Gabriel Bârtaş z MSZ Rumunii, były ambasador Rumunii w Polsce. Przedstawiamy rozmowę z nim, przeprowadzoną przez Wojciecha Jakóbika.
Wojciech Jakóbik, “Która z potęg rzeczywiście słabnie?”
2 marca 2012Do informacji publicznej dotarły dane ekonomiczne każące podać w wątpliwość mit o nieuchronnej detronizacji USA z pozycji lidera międzynarodowego przez Chiny – przynajmniej jeśli chodzi o ekonomię. Nie pozwalają one dogmatycznie podejść do kwestii rywalizacji obu potęg. (więcej…)