Archiwum dla ‘Ośrodek Myśli Politycznej - wiadomości’

Wpisy :

  Prosyjskość Dmowskiego – kontrowersja o długim terminie ważności

  omp

  11 marca 2016

  Warto przeczytać: Problem prorosyjskości Romana Dmowskiego, tekst prof. Krzysztofa Kawalca, który analizuje jedną z największych kontrowersji związanych z poglądami i działalnością przywódcy endecji. Zagadnienie to zresztą nie jest jedynie historycznym dylematem – część spadkobierców Dmowskiego (jak przynajmniej sami się przedstawiają, bo faktycznie z ich programem i czynami bywa różnie) z interpretacji jego stosunku do Rosji próbuje wyciągnąć wnioski dla obecnych relacji polsko-rosyjskich. Samo w sobie jest to oględnie mówiąc ryzykowne – bowiem czasy jednak się zmieniły. Co mogło być zasadne za życia Dmowskiego (choć to też kwestia do dyskusji), po kilkudziesięciu latach wcale takie być nie musi. Każda konkretna sytuacja polityczna ma swoją specyfikę, sprawiającą, że bezrefleksyjne przykładanie do niej miar z przeszłości wiedzie zwykle na manowce i jest przyczyną wielu poważnych błędów. Do tego dochodzi problem interpretacji tego, co Dmowski pisał o Rosji i co w związku z nią robił – mianowicie czy współcześni politycy i publicyści powołujący się na tradycję endecką, widzący się w roli jej kontynuatorów i adaptatorów, dobrze odczytują dorobek swego mistrza. By wyrobić sobie zdanie na ten temat, warto przeczytać tekst jednego z najwybitniejszych znawców polskiej myśli politycznej pierwszej połowy XX wieku, a szczególnie tradycji endeckiej, autora biografii Dmowskiego i wielu innych prac mu poświęconych (w tym także pisanych dla OMP), prof. Krzysztofa Kawalca. Zapraszamy w tym celu na stronę OMP, a konkretnie tu: http://omp.org.pl/artykul.php?artykul=396. Artykuł można również czytać w wersji papierowej, w pracy zbiorowej Między realizmem a apostazją narodową. Koncepcje prorosyjskie w polskiej myśli politycznej pod redakcją Macieja Zakrzewskiego (http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=292).

  Kwestia bałtycka – po raz pierwszy w całości

  omp

  24 kwietnia 2014

  “Norwegii, jak się okazało, grozi nie bliska Wielka Brytania, ale daleka Rzesza Niemiecka; Duńczykom od dawna grożą Niemcy; Szwedom Rosjanie, ale poniekąd także Niemcy; Finom – Rosja. Wszystko to są ich a zarazem nasi wrogowie. Nic naturalniejszego, jak w takim położeniu podawać rękę sąsiadce wrogów, również zagrożonej Polsce. Zachodzi jednak fatalna okoliczność, która taką pobudkę może zmrozić w zarodku. Polska jedyna bodaj na świecie ma nad sobą nawet po zmartwychwstaniu i po okresie odbudowy, 1919-1939, groźbę zupełnego zniszczenia jako państwo i jako naród. Może się ona utrzymywać przy życiu ciągłym bohaterstwem, ale czy z tak nieszczęśliwie sytuowanym krajem warto łączyć swe losy? I jeżeli zawierać z nią przymierza, to przeciw wszystkim, czy przeciw niektórym tylko nieprzyjaciołom? Czy Polacy wydaliby wojnę Niemcom, gdyby szło Duńczykom o Flensberg, albo wojnę Sowietom, gdyby szło o kawałek tundry lapońskiej? I na odwrót. Czy wiele pomogłaby nam dywersja kilku duńskich dywizji w Holsztynie, albo nawet kilkunastu szwedzkich w Finlandii?”

  (więcej…)

  Internet nie wystarczy do zmiany

  Jacek Kloczkowski

  6 lutego 2012

  W piątek odbyła się w Krakowie ciekawa konferencja o konstytucjonalizmie węgierskim i polskim. Jej uczestnicy kompetentnie analizowali różne zagadnienia związane z filozofią polityki, prawem, ale i bieżącą polityką (jak choćby to, jak UE i różni wrogowie Orbana próbowali i próbują wymusić na nim odstąpienie od niektórych jego zamierzeń). Temat jest na czasie – bo wiadomo, Węgry – i jakże zdawałoby się przykuwający uwagę. Przybyli goście z Budapesztu – zatem można się było wiele dowiedzieć u źródła. Tymczasem, choć informacje o konferencji wędrowały tymi samymi kanałami, które w 90% przypadków dają dobry efekt, tym razem frekwencja okazała się wyjątkowo niska. (więcej…)

  III RP: państwo bezinteresowne? – sprawozdanie z dyskusji OMP

  omp

  19 czerwca 2011

  17 czerwca obchodzono 20. rocznicę zawarcia „traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”. Wbrew modnemu w polskiej debacie publicznej nastawieniu: maksimum PR i celebry, minimum meritum, rocznica ta stanowi dobry pretekst do analizy rzeczywistego stanu stosunków Polski z Niemcami. Pokusili się o nią – a także o ocenę jej relacji z Rosją, miejsca w UE oraz jakości polskiej (post)polityki i środowisk opiniotwórczych - uczestnicy kolejnej debaty OMP. (więcej…)

  Zmierzch UE czy nowy początek? – relacja z dyskusji OMP (23 III 2011)

  omp

  30 marca 2011

  Podczas dyskusji, zorganizowanej przez Ośrodek Myśli Politycznej, zaproszeni eksperci wypowiadali się na temat przyszłości Wspólnoty i możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji. Głównymi tematami poruszonymi w trakcie debaty były niepokoje w Afryce Południowej, a szczególnie wydarzenia w Libii, oraz kryzys gospodarczy i drogi wyjścia z niego przyjmowane przez Europę. (więcej…)

  My – ci od konserwatywnej rekonkwisty, czyli GW swoje…

  Jacek Kloczkowski

  22 marca 2011

  Ciekawy artykuł pojawił się parę dni temu w Gazecie Wyborczej. Dobry? A skąd! Niedorzeczny, jak większość ich publicystyki. Ale ciekawy, bo symptomatyczny. O IPN, ale i o nas, Ośrodku Myśli Politycznej. A że o nas, to na dowód wystarcza już ten cytat: ”konkurencyjny wobec akademickiego projekt historiograficzny konsekwentnie realizowany był jedynie w Małopolsce, przy ideowym wsparciu wzywających do konserwatywnej rekonkwisty środowisk skupionych wokół “Arcanów” i Ośrodka Myśli Politycznej”. (więcej…)

  Już wkrótce nowa książka OMP o polskiej polityce zagranicznej

  omp

  20 listopada 2010

  Szykujemy książkę “Polska w grze międzynarodowej. Geopolityka i sprawy wewnętrzne”. To praca zbiorowa z tekstami m.in. prof. Andrzeja Nowaka, dr Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego i prof. Włodzimierza Marciniaka. Przedstawiamy spis treści, okładkę i fragmenty trzech tekstów. Premiera tomu jest planowana na drugą połowę grudnia. (więcej…)

  Polityka dla dorosłych – audycje OMP w Radiu Kraków

  omp

  8 września 2010

  W jesiennej ramówce Radia Kraków pojawiła się audycja przygotowana przez OMP. Prowadzą ją red. Dobrosław Rodziewicz i red. Tomasz Muller. Czym są nasze programy? Poważnymi dyskusjami na ważne tematy. Bez troski o polityczny marketing i baczenia na PR, z lekceważeniem wymogów modnych komercyjnych talk-shows. O polityce zwykle bez polityków i dyżurnych autorytetów. Antyreklama? Naszym zdaniem wręcz przeciwnie. Zapraszamy w poniedziałki, po wiadomościach o 20.00.

  (więcej…)

  Nowe teksty na stronie Polskie Tradycje Intelektualne (z czasów sprzed nastania ery marketingu politycznego i politycznej poprawności)

  omp

  26 czerwca 2010

  Na stronie Polskie Tradycje Intelektualne http://www.polskietradycje.pl prezentujemy kilkanaście kolejnych tekstów klasyków polskiej myśli politycznej z XIX i pierwszych dekad XX wieku. Dotyczą one rozmaitych spraw – ustroju I RP, socjalizmu (krytycznie! co godzi się podkreślić w obliczu ostatnich kampanijnych dywagacji), kwestii politycznych związanych z życiem partyjnym i odbudowywaniem państwa u zarania II RP, gospodarki narodowej i zagadnień cywilizacyjnych (np. źródeł intelektualnych  nowożytności). (więcej…)

  Jutro będzie niepoprawnie

  omp

  10 czerwca 2010

  Najwyraźniej nie wszyscy sądzą, że zgoda buduje. Względnie są sceptyczni co do jej objawiania się w relacjach międzynarodowych, zwłaszcza tam, gdzie istnieją sprzeczne interesy. Jutro nadarza się dobra okazja, aby posłuchać tego typu niepoprawnych politycznie analiz. Oto bowiem na konferencji Ośrodka Myśli Politycznej wystąpią eksperci, piszący w naszych książkach rzeczy następujące: (więcej…)