Archiwum dla Luty, 2013

Wpisy :

    Wojciech Jakóbik, “Amerykanie wracają do Europy by być bliżej Azji?”

    omp

    22 lutego 2013

    Po długim okresie, w którym pojawiały się komentarze o polityce zwrotu do Azji prezentowanej przez obecną administrację w Waszyngtonie, nastąpiła zmiana. Propozycja stworzenia strefy wolnego handlu przez USA i Unię Europejską skłoniła część obserwatorów do ogłoszenia nowego zwrotu w polityce amerykańskiej – do Europy. Jest to oczywiście uproszczenie. Nikt chyba nie spodziewał się, że Amerykanie planują stawić czoła rosnącym Chinom bez oflankowania ich za pomocą swoich europejskich sojuszników. (więcej…)

    Przyczynek do dyskusji o polskiej tradycji wolnorynkowej

    omp

    18 lutego 2013

    Czy powinniśmy być skonfundowani własną otwartością? Niebawem przedstawimy kolejne tomy z serii Biblioteka Klasyki Polskiej Myśli Politycznej – a wśród nich a to wybór pism syndykalisty Kazimierza Zakrzewskiego, a to wybór pism solidarysty Leopolda Caro, a to wybór pism socjalisty Edwarda Abramowskiego. Całe szczęście, że niedawno opublikowaliśmy anty-etatystę Adama Heydla (polecamy tom pt. “Liberalizm i etatyzm” - http://omp.org.pl/ksiazka.php?idKsiazki=236). Generalnie wolnorynkowa tradycja w polskim myśleniu nie jest zbyt mocno zakorzeniona – co przekłada się na niezbyt dużą reprezentację wiernych jej myślicieli w panteonie klasyków polskiej myśli (a będąc tej tradycji przychylni, chętnie ich przecież przypominamy i popularyzujemy). (więcej…)

    Lekcje z kryzysu

    Jacek Kloczkowski

    8 lutego 2013

    Im dłużej trwa kryzys gospodarczy i polityczny Unii Europejskiej, tym większe pole do popisu mają eksperci z różnych dziedzin, a zwłaszcza politolodzy i ekonomiści, którzy opisują jego przebieg, wskazują przyczyny i prognozują dalszy bieg wypadków, nie stroniąc przy tym od zalecania dróg wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej – w znacznej mierze na własne życzenie – Unia się znalazła. Prawdopodobnie rozsądni politycy nie ignorują ich analiz i ocen, ale tarapaty, w jakie wpadła Europa w ostatnich latach, wskazują jednak raczej na to, że trzeźwość sądów i chęć słuchania fachowców nie są w europejskiej klasie politycznej częstymi przymiotami. (więcej…)

    Życiorysy arcy-polskie: Agaton Giller

    omp

    7 lutego 2013

    Jakże niezwykły życiorys i zarazem jakże typowy dla wielu polskich patriotów w XIX w.: przypominamy postać Agatona Gillera, działacza niepodległościowego, dziennikarza i historyka, sybiraka i członka Rządu Narodowego w czasie powstania styczniowego, polemisty krakowskich stańczyków. Polecamy także jego tekst “Ogólna charakterystyka powstania w 1863 r.” - http://polskietradycje.pl/article.php?artykul=473. Pisze w nim m.in.: “Wymaganie, ażeby Polacy zapomnieli nie tylko swoich praw historycznych i ludzkich, ale żeby w sobie stłumili instynkt naturalny samoochrony i dobrowolnie przyjęli śmierć, dla umożebnienia fikcji państwa o jednolitej narodowości, jest wymaganiem potwornym. Spełnionym ono być nie może, bo przechodzi zakres woli i możności ludzkiej”. (więcej…)

    Wojciech Jakóbik, “Pandemia w cyberprzestrzeni”

    omp

    5 lutego 2013

    Jest 2014 rok. Izrael przeprowadza intensywne naloty na instalacje nuklearne w irańskim ośrodku Bushehr. Bomby nie mogą jednak przebić pokrywy skalnej osłaniającej obiekty. Jednocześnie nieznany wcześniej robak komputerowy paraliżuje infrastrukturę krytyczną Persów. Nie działa Internet, pojawiają się blackouty. Podczas gdy Teheran próbuje zwalczyć cyberatak, poprzez nieostrożność jednego z Irańczyków za pomocą jego prywatnego laptopa wrogi program przenosi się z systemu zarządzającego siecią energetyczną do Internetu. Robak wymyka się spod kontroli i gasi światło w Waszyngtonie, Moskwie i Londynie. Stoi londyńskie City i metro w Nowym Jorku. Potęgi świata tracą kontrolę nad własną infrastrukturą krytyczną, a świat cofa się do epoki poprzedzającej elektryfikację.

    (więcej…)