Archiwum dla Marzec, 2011

Wpisy :

  Zmierzch UE czy nowy początek? – relacja z dyskusji OMP (23 III 2011)

  omp

  30 marca 2011

  Podczas dyskusji, zorganizowanej przez Ośrodek Myśli Politycznej, zaproszeni eksperci wypowiadali się na temat przyszłości Wspólnoty i możliwych scenariuszy rozwoju sytuacji. Głównymi tematami poruszonymi w trakcie debaty były niepokoje w Afryce Południowej, a szczególnie wydarzenia w Libii, oraz kryzys gospodarczy i drogi wyjścia z niego przyjmowane przez Europę. (więcej…)

  Kryzys w Afryce, kryzys w strefie euro, kryzys w energetyce – a co my na to? Rozmowa z dr Markiem A. Cichockim

  omp

  24 marca 2011

  “Biorąc na pewno pod uwagę ostatnio napięte relacje pomiędzy premierem Tuskiem, a prezydentem Sarkozy’m, może się tak zdarzyć, że sposób, w jaki Donald Tusk zakomunikował dessinteresment Polski względem akcji w Libii, spotka się z jakimś rewanżem ze strony Pałacu Elizejskiego, z jakąś szorstką obojętnością w sprawach, na których będzie Polsce zależeć”. Z dr Markiem A. Cichockim (“Teologia Polityczna”, redaktor naczelny “Nowej Europy”) rozmawia Wojciech Jakóbik. (więcej…)

  Kazimierz Michał Ujazdowski, “Lekcja Konstytucji Marcowej jest wciąż aktualna”

  omp

  23 marca 2011

  Lekcja Konstytucji Marcowej jest wciąż aktualna. Wskazuje na obecny w polskiej kulturze politycznej brak zdolności do ustanowienia silnego państwa i rządnej demokracji. Konstytucja z 1921 roku wzorowana na ustroju III Republiki Francuskiej – uznawanej w tamtej epoce za ideał demokracji – była wyrazem akcesu niepodległej Polski do świata państw respektujących wolność polityczną. Francuski wzorzec skopiowano z przesadą, nie dbając o instytucjonalne przesłanki efektywności władzy wykonawczej. (więcej…)

  My – ci od konserwatywnej rekonkwisty, czyli GW swoje…

  Jacek Kloczkowski

  22 marca 2011

  Ciekawy artykuł pojawił się parę dni temu w Gazecie Wyborczej. Dobry? A skąd! Niedorzeczny, jak większość ich publicystyki. Ale ciekawy, bo symptomatyczny. O IPN, ale i o nas, Ośrodku Myśli Politycznej. A że o nas, to na dowód wystarcza już ten cytat: ”konkurencyjny wobec akademickiego projekt historiograficzny konsekwentnie realizowany był jedynie w Małopolsce, przy ideowym wsparciu wzywających do konserwatywnej rekonkwisty środowisk skupionych wokół “Arcanów” i Ośrodka Myśli Politycznej”. (więcej…)

  Piłsudski, Grabski, Konopczyński i inni klasycy polskiej myśli o Konstytucji Marcowej

  omp

  17 marca 2011

  Dziś mija 90 lat od uchwalenia Konstytucji Marcowej. Dokument ustrojowy z 17 marca 1921 wzbudzał wiele kontrowersji w II RP. Jego krytycy widzieli w nim podstawowe źródło słabości Państwa Polskiego i przejaw błędnych tendencji ideowych, zwolennicy – gwarancję demokracji, przekreśloną zamachem majowym, późniejszą praktyką rządów sanacyjnych i formalnie zakończoną uchwaleniem Konstytucji Marcowej. Prezentujemy kilka opinii wybitnych polityków, publicystów i uczonych z II RP, ukazujących różne oblicza dyskusji o konstytucji z 1921 r. – jej źródłach, kształcie i praktycznych konsekwencjach.

  (więcej…)

  Profesor Marek Kornat o konstytucji marcowej

  omp

  17 marca 2011

  Konstytucja uchwalona 17 marca 1921 r. była pierwszą nowoczesną polską ustawą zasadnicza. Wchodziła w życie w rok później – w piątym roku niepodległości. Poprzedzona piękną preambułą dziękczynną pióra ks. Kazimierza Lutosławskiego (rys.), przyjęta została przez naród jako doniosły akt zamykający pierwszy etap budowy państwa. Nie stała się aktem prawnym, który dał Polsce stabilność ustrojową. Przyniosła ustrój ukształtowany wyraźnie pod znakiem przewagi Sejmu kosztem władzy wykonawczej (czyli rządu). Ordynacja wyborcza – proporcjonalna, bez obowiązujących dzisiaj „progów zaporowych”, służyła rozdrobnieniu politycznemu parlamentu. (więcej…)

  Profesor Tomasz Gąsowski o konstytucji marcowej (17 III 1921)

  omp

  14 marca 2011

  Konstytucja marcowa, pierwsza nowoczesna polska konstytucja, która legła u podstaw II Rzeczpospolitej, nie doczekała się uwiecznienia w patriotycznej pamięci Polaków. Nie pisano o niej poezji, nie śpiewano pieśni jak o tej pierwszej, Trzeciomajowej,  do której odwoływała się  we wstępie. Stosunkowo krótki czas funkcjonowania (w formie pierwotnej tylko 1922 – 1926), krytyczne oceny jej praktycznego stosowania wymuszające poważną korektę po zamachu majowym, a także fakt wykorzystania jej po wojnie przez komunistów dla umacniania władzy „ludowej” nie służyły jej dobremu upamiętnieniu. (więcej…)

  Największa demokracja świata czyli jaka? Rozmowa o polityce indyjskiej

  omp

  8 marca 2011

  Indie z całą pewnością są dzisiaj istotnym podmiotem polityki międzynarodowej”. Z dr Renatą Czekalską (UJ) rozmawia Wojciech Jakóbik. (więcej…)

  Przegląd prasy i Internetu: Paradygmat europejski nie przystaje do USA

  omp

  8 marca 2011

  W swoim eseju na łamach portalu Heritage Foundation Bruce Thornton prezentuje krytykę europejskiego modelu społecznego i podbudowy ideologicznej funkcjonowania Unii Europejskiej. Specjalista amerykańskiego think-tanku jest przekonany, że USA nie powinny naśladować Europy w żadnej dziedzinie. (więcej…)

  Wszystko jest polityczne, czyli o wyższości Oscarów nad Noblami

  Jacek Kloczkowski

  1 marca 2011

  Nie jest to uwaga poparta twardymi danymi statystycznymi, niemniej daje się zauważyć, że procent Nobli literackich przyznawanych autorom marnym, a przynajmniej niewybitnym, ale za to ideologicznie „poprawnym”, jest dużo większy niż „postępowych” Oscarów (mimo że w Hollywood mniej jest J. Wayne’ów czy C. Eastwoodów, a więcej S. Sarandonów i S. Pennów – przynajmniej wśród ludzi filmu otwarcie głoszących swoje poglądy). Co prawda, akurat ostatnie miesiące to dobre werdykty obu Akademii. „Jak zostać królem” jest solidnym filmem, w wyrazie tradycyjnym, nie popadającym w tanie pułapki ideowe typu kpiny z tradycji królewskiej, bądź zanegowanie sensu przywództwa wspólnoty politycznej. Wręcz przeciwnie, jest to swoista, choć nie nachalna, owego przywództwa afirmacja.

  (więcej…)