Archiwum dla Maj, 2015

Wpisy :

  Teatru politycznego UE ciąg dalszy – rozmowa z prof. Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim

  omp

  29 maja 2015

  Mateusz Ciołkowski: Ostatni szczyt w ramach Partnerstwa Wschodniego nie przyniósł przełomu – zgadza się większość komentatorów dodając, że takowego się nawet nie spodziewali. Czy jakaś decyzja, gest lub trend zwróciła Pana szczególną uwagę?

  Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski: Szczerze mówiąc: nic. Sama inicjatywa Partnerstwa Wschodniego zrodziła się przecież w zupełnie odmiennych okolicznościach. Pozornie mogły być one podobne z racji wojny rosyjsko-gruzińskiej, ale była ona stosunkowo krótka, wszyscy udawali, że nie dzieje się nic znaczącego. Dziś już nie można przyjąć takiej taktyki. A ponieważ Partnerstwo Wschodnie nie jest stworzone do radzenia sobie z sytuacją wojenną, ani oczekiwania nie mogły być duże, ani rezultaty. To, co było przedmiotem dyskusji w Rydze bardziej odzwierciedla stan Unii i relacji z sąsiedztwem niż potencjalne możliwości działania. Unia zaś od paru lat jest bardziej teatrem politycznym, niż aktorem. W związku z tym trudno wskazać na jakieś interesujące rzeczy, bo po prostu ich tam nie było. (więcej…)

  Wielka Brytania wyjdzie, a my zostaniemy z problemami?

  omp

  8 maja 2015

  David Cameron górą, czyli zbliża się referendum na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dla Polski lepiej, by w niej została. Po pierwsze, WB w UE zwiększa pole manewru dla każdego polskiego rządu, który uważa, że nie musi ślepo podążać za przewodem Niemiec. W pewnych sprawach oczywiście Brytyjczycy mają zupełnie inne interesy niż Polska, ale są i takie, w których mogą być kluczowym graczem dla powstrzymania różnych niemądrych czy szkodliwych zapędów Brukseli/Berlina/…. Im więcej mamy opcji dla taktycznych choćby porozumień, tym lepiej. (więcej…)