Archiwum dla Październik, 2012

Wpisy :

  Wojciech Jakóbik, “O prymacie USA decyduje system wartości”

  omp

  12 października 2012

  Nie ustają głosy w dyskusji o przyszłym przywództwie globalnym. Podczas gdy część obserwatorów oczekuje nadejścia chińskiego wieku, inni przedstawiają ciekawe argumenty świadczące o czymś przeciwnym – że to obecny lider, Stany Zjednoczone, zachowa przywództwo a wiek XXI będzie kolejnym stuleciem jego dominacji. Czynnikiem decydującym może być aksjologia, tak często pomijana w dyskusjach dotyczących stosunków międzynarodowych. (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “USA szukają strategicznej odpowiedzi na chiński wzrost”

  omp

  2 października 2012

  Siły Zbrojne USA przygotowują się do wdrożenia nowej koncepcji strategicznej. Chodzi o Air Sea Battle Concept, opracowany na potrzeby zwrotu Stanów Zjednoczonych do Azji, ogłoszonego przez administrację ustami Sekretarza Obrony Leona Panetty jeszcze w 2009 roku. Koncepcja zakłada unikanie zaangażowania w duże konflikty, jak np. wojna w Afganistanie. U.S Air Force i U.S. Navy mają połączyć siły i opracować metodykę reagowania na zagrożenia typu anti-access i area denial (A2/D2) na Pacyfiku. Chodzi o rosnące zdolności Państwa Środka do strategicznego powstrzymywania USA od aktywności w tym akwenie. W tym kontekście U.S. Army czuje się pominięta. (więcej…)

  Nie znacie? To znaczy, że macie problem

  Jacek Kloczkowski

  1 października 2012

  Jednym z głównych zarzutów wielu komentatorów i polityków przeciwko kandydaturze na premiera prof. Piotra Glińskiego jest fakt, że jest on “mało znany”. O ile w grę tu wchodzą rozważania, czy tak “mało znany” kandydat ma szanse na uzyskanie poparcia w Sejmie, to można je uznać za uprawnione, choć wiadomo, że to nie “znaność” kandydata będzie decydować o powodzeniu jego misji, a interesy polityczne. Zrozumiałe są też docinki polityczne, mające kontekst czysto partykularny: PiS-owi wypomina się, że nie znalazł nikogo powszechnie znanego, aby dowieść partii Jarosława Kaczyńskiego jej słabość, nieskuteczność itp. Kpiny z prof. Glińskiego mają jednak też inny wymiar – wiele złego mówiący o naszym życiu publicznym. (więcej…)