Archiwum dla Luty, 2011

Wpisy :

  Piotr Bajda, “100 dni do początku polskiej prezydencji w Unii Europejskiej z bączkami w tle”

  omp

  20 lutego 2011

  Już za chwilę Polska przejmie półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Na głównym rządowym portalu http://prezydencjaue.gov.pl/ , na którym zegar odmierza czas do początków prezydencji. Na tej stronie możemy też przeczytać sześć „wstępnych priorytetów” i wziąć udział w sondzie, który z nich uważamy za najważniejszy. Szkoda jednak, że administratorzy portalu nie pozostawili szansy, by zaproponować inne tematy warte podjęcia w II połowie roku.  Bo można odnieść wrażenie, że program naszej prezydencji ma bardzo minimalistyczny charakter. (więcej…)

  Zachód przespał rewolucję – opinie z USA

  omp

  17 lutego 2011

  Świat arabski na dobre pogrążył się w bezkrólewiu, którego finał może zmieść status quo na Bliskim Wschodzie. Zachodni przywódcy patrzą z przerażeniem na wydarzenia w stolicach krajów arabskich, a ich bierność z dnia na dzień zmniejsza szansę na rozwój sytuacji korzystny dla Zachodu.

  (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Świat u progu nowej rywalizacji”

  omp

  9 lutego 2011

  W Chinach rośnie w siłę lobby wojskowe lansujące asertywną politykę zagraniczną tego kraju. Państwo Środka odchodzi od ,,pokojowego wzrostu’’ do walki o dominację w Azji południowo-wschodniej. Stany Zjednoczone nie zamierzają się temu biernie przyglądać. (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Front, którego geopolityka się nie ima”

  omp

  2 lutego 2011

  W debacie publicznej w Stanach Zjednoczonych i rozmowach prowadzonych w gabinetach państw zachodnich coraz więcej uwagi poświęca się dyskusji o roli cyberprzestrzeni na arenie międzynarodowej. W świetle pojawiających się doniesień o nowych zjawiskach w tym obszarze o skali światowej, ustalenie roli tej sfery w polityce państwa staje się kluczowe. (więcej…)