“W społecznościach podległych konstytucjom improwizowanym wszystko musi być poświęcone nabyciu większości głosów mniemanych przedstawicieli narodów; tym sposobem zręczność staje się jedynym warunkiem sprawowania rządów. [...] Rządowi nie może więc chodzić o to, by jego czynność była sprawiedliwa, ale by pozyskała większość głosów. Bo dobro i zło to czcze słowa, tylko większość i mniejszość mają tam rzeczywiste znaczenie”. (więcej…)
Archiwum dla Lipiec, 2010
Wpisy :
Wypisy z klasyków: Henryk Rzewuski o naturze rządów demokratycznych
23 lipca 2010Wypisy z klasyków: Henryk Rzewuski o prawdzie i kompromisach z nią związanych
18 lipca 2010Wiele mówi się ostatnio o granicach kompromisu w polskiej polityce. Analizuje się zwłaszcza chętnie dylemat, czy dla skuteczności politycznej warto poświęcać założenia ideowe, które głosiło się przez długi czas, względnie jak je zhierarchizować, aby niektóre uznać za pryncypia nie do negocjacji, zaś inne potraktować jako przedmiot zwykłej gry, w której stawką bywa władza, a więc możliwość skuteczniejszego chronienia pryncypiów bądź realizacji wynikającego z nich programu działania. (więcej…)
Homoseksualiści wszystkich krajów, łączcie się
16 lipca 2010Szeroka w całym świecie zachodnim akcja przyznawania homoseksualistom uprawnień do małżeństwa i adopcji dzieci trwa już na tyle długo i odbywa się w kontekście tak silnie zaznaczonym moralizmem, że powoli tracimy z oczu jej oczywistą szkodliwość oraz absurdalne założenia, na jakich się opiera. (więcej…)
Specyficzna choć typowa – kilka uwag o polskiej demokracji
15 lipca 2010Jeśli ktoś sądzi, że tylko w Polsce (przynajmniej wśród krajów UE) “do wewnętrznej walki politycznej nieustannie wkrada się czynnik zaciekłości i zapamiętania”, który ma “charakter fundamentalny, podważający zawsze wszystko”, powodujący, że “w jej ferworze zapominamy o najwyższym interesie narodu”, to warto by poznał opinię, jaką w 1946 roku wygłosił Charles De Gaulle. (więcej…)
Wypisy z klasyków: nieświątecznie w święto narodowe Francji
14 lipca 2010Dziś Święto Narodowe Francji. Stosowną formą uczczenia rocznicy zburzenia Bastylii wydaje nam się przypomnienie tekstów myślicieli, którzy byli rewolucji francuskiej… krytykami, choć akurat w prezentowanych fragmentach zajmowali się innymi sprawami. (więcej…)
Zdzisław Krasnodębski, Krajobraz po wyborach – komentarz dla OMP
9 lipca 2010Według usilnie propagowanej tezy jest trzech zwycięzców wyborów prezydenckich– Bronisław Komorowski, bo mimo wszystko został prezydentem, Jarosław Kaczyński, bo udało mu się wyprowadzić PiS z izolacji oraz Grzegorz Napieralski, gdyż uzyskał dobry rezultat. Ale poparcie dla Napieralskiego może być efemeryczne i wcale nie przełożyć się na poparcie dla jego partii. Na Jarosława Kaczyńskiego głosowali w dużej mierze Polacy zastroskani stanem Polski, którym na sercu leży jej suwerenność. Jeszcze raz się okazało, że nie stanowią oni większości. Nie ma też pewności, czy po przegranej się nie rozpierzchną. (więcej…)
Prezydentura czasu wyzwań
6 lipca 2010Nadchodzi czas wyzwań. Dobra koniunktura geopolityczna wyraźnie się kończy. Sytuacja międzynarodowa komplikuje się. W ciągu najbliższych lat polskie elity polityczne i polskie społeczeństwo zostaną skonfrontowane z nowymi wyzwaniami, których zarys wyłania się na horyzoncie. Wówczas okaże się, czy czas dwudziestoletniej koniunktury został dobrze wykorzystany. (więcej…)
Zgoda buduje, czyli razem na Tuska? Scenariusze powyborcze
4 lipca 2010Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich nie zamyka żadnego istotnego etapu w polskiej polityce. Przeciwnie, otwiera ono pole do kolejnych politycznych rozgrywek. Niektóre z nich mogą być bardzo spektakularne i zaskakujące.