Archiwum dla Lipiec, 2010

Wpisy :

  Wypisy z klasyków: Henryk Rzewuski o naturze rządów demokratycznych

  omp

  23 lipca 2010

  “W społecznościach podległych konstytucjom improwizowanym wszystko musi być poświęcone nabyciu większości głosów mniemanych przedstawicieli narodów; tym sposobem zręczność staje się jedynym warunkiem sprawowania rządów. [...] Rządowi nie może więc chodzić o to, by jego czynność była sprawiedliwa, ale by pozyskała większość głosów. Bo dobro i zło to czcze słowa, tylko większość i mniejszość mają tam rzeczywiste znaczenie”. (więcej…)

  Wypisy z klasyków: Henryk Rzewuski o prawdzie i kompromisach z nią związanych

  omp

  18 lipca 2010

  Wiele mówi się ostatnio o granicach kompromisu w polskiej polityce. Analizuje się zwłaszcza chętnie dylemat, czy dla skuteczności politycznej warto poświęcać założenia ideowe, które głosiło się przez długi czas, względnie jak je zhierarchizować, aby niektóre uznać za pryncypia nie do negocjacji, zaś inne potraktować jako przedmiot zwykłej gry, w której stawką bywa władza, a więc możliwość skuteczniejszego chronienia pryncypiów bądź realizacji wynikającego z nich programu działania. (więcej…)

  Homoseksualiści wszystkich krajów, łączcie się

  Ryszard Legutko

  16 lipca 2010

  Szeroka w całym świecie zachodnim akcja przyznawania homoseksualistom uprawnień do małżeństwa i adopcji dzieci trwa już na tyle długo i odbywa się w kontekście tak silnie zaznaczonym moralizmem, że powoli tracimy z oczu jej oczywistą szkodliwość oraz absurdalne założenia, na jakich się opiera. (więcej…)

  Specyficzna choć typowa – kilka uwag o polskiej demokracji

  Jacek Kloczkowski

  15 lipca 2010

  Jeśli ktoś sądzi, że tylko w Polsce (przynajmniej wśród krajów UE) “do wewnętrznej walki politycznej nieustannie wkrada się czynnik zaciekłości i zapamiętania”, który ma “charakter fundamentalny, podważający zawsze wszystko”, powodujący, że “w jej ferworze zapominamy o najwyższym interesie narodu”, to warto by poznał opinię, jaką w 1946 roku wygłosił Charles De Gaulle. (więcej…)

  Wypisy z klasyków: nieświątecznie w święto narodowe Francji

  omp

  14 lipca 2010

  Dziś Święto Narodowe Francji. Stosowną formą uczczenia rocznicy zburzenia Bastylii wydaje nam się przypomnienie tekstów myślicieli, którzy byli rewolucji francuskiej… krytykami, choć akurat w prezentowanych fragmentach zajmowali się innymi sprawami. (więcej…)

  Zdzisław Krasnodębski, Krajobraz po wyborach – komentarz dla OMP

  omp

  9 lipca 2010

  Według usilnie propagowanej tezy  jest trzech zwycięzców wyborów prezydenckich– Bronisław Komorowski, bo mimo wszystko został prezydentem, Jarosław Kaczyński, bo udało mu się  wyprowadzić PiS z izolacji oraz Grzegorz Napieralski, gdyż uzyskał dobry rezultat. Ale poparcie dla Napieralskiego może być efemeryczne i wcale nie przełożyć się na poparcie dla jego partii. Na Jarosława Kaczyńskiego głosowali w dużej mierze Polacy zastroskani stanem Polski, którym na sercu leży jej suwerenność.  Jeszcze raz się okazało, że nie stanowią oni większości. Nie ma też pewności, czy po przegranej się nie rozpierzchną. (więcej…)

  Prezydentura czasu wyzwań

  Arkady Rzegocki

  6 lipca 2010

  Nadchodzi czas wyzwań. Dobra koniunktura geopolityczna wyraźnie się kończy. Sytuacja międzynarodowa komplikuje się. W ciągu najbliższych lat polskie elity polityczne i polskie społeczeństwo zostaną skonfrontowane z nowymi wyzwaniami, których zarys wyłania się na horyzoncie. Wówczas okaże się, czy czas dwudziestoletniej koniunktury został dobrze wykorzystany. (więcej…)

  Zgoda buduje, czyli razem na Tuska? Scenariusze powyborcze

  Jacek Kloczkowski

  4 lipca 2010

  Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich nie zamyka żadnego istotnego etapu w polskiej polityce. Przeciwnie, otwiera ono pole do kolejnych politycznych rozgrywek. Niektóre z nich mogą być bardzo spektakularne i zaskakujące.

  (więcej…)