Archiwum dla Luty, 2012

Wpisy :

  Maciej Zakrzewski, “Czy warto czytać Cata-Mackiewicza?”

  omp

  22 lutego 2012

  Cata-Mackiewicza nie warto czytać w dzisiejszych czasach z jednego powodu – nie jest tutejszy. Zdecydowanie jest tamtejszy. Temperament, rycerska stronniczość, odwaga myśli i brak pokory wobec frazesów czyni go z perspektywy współczesnych awanturnikiem, ekstrawaganckim ziemianinem z gestem, na którego spogląda się jak na okaz zoologiczny bądź fantastę, którego nie należy słuchać. (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Czekając znowu na barbarzyńców”

  omp

  15 lutego 2012

  W Pekinie rozpoczął się szczyt UE-Chiny. Tymczasem w Europie trwa dramatyczna walka o odsunięcie widma zapaści gospodarczej. Uwaga ekspertów skupia się na Grecji. Można powiedzieć, że Grecy nie mają już wpływu na własną politykę gospodarczą. Już widać pierwsze efekty wprowadzenia pod presją Unii Europejskiej na czele z jej mecenasem finansowym – Berlinem trudnych reform budżetowych. Grecja niweluje państwo opiekuńcze i próbuje zwrócić pieniądze drukowane przez lata na jego utrzymywanie. Według specjalistów greckie załamanie trwa znacznie dłużej niż typowe kryzysy budżetowe, jak np. kryzys w Argentynie (2001) czy na Łotwie (2008). W nadziei na dalszą pomoc finansową Grecy będą zmuszeni wprowadzać kolejne cięcia. Dotychczasowe działania spowodowały w tym roku spadek greckiego PKB o 6,8 procent i wzrost bezrobocia do poziomu 20 procent. Tak upada mit o utrzymywalności welfare state. (więcej…)

  Internet nie wystarczy do zmiany

  Jacek Kloczkowski

  6 lutego 2012

  W piątek odbyła się w Krakowie ciekawa konferencja o konstytucjonalizmie węgierskim i polskim. Jej uczestnicy kompetentnie analizowali różne zagadnienia związane z filozofią polityki, prawem, ale i bieżącą polityką (jak choćby to, jak UE i różni wrogowie Orbana próbowali i próbują wymusić na nim odstąpienie od niektórych jego zamierzeń). Temat jest na czasie – bo wiadomo, Węgry – i jakże zdawałoby się przykuwający uwagę. Przybyli goście z Budapesztu – zatem można się było wiele dowiedzieć u źródła. Tymczasem, choć informacje o konferencji wędrowały tymi samymi kanałami, które w 90% przypadków dają dobry efekt, tym razem frekwencja okazała się wyjątkowo niska. (więcej…)