Archiwum dla Maj, 2012

Wpisy :

  Polskie perypetie naokoło piłkarskie (w tym i polityczne)

  Jacek Kloczkowski

  31 maja 2012

  Jak na tle tzw. Europy wypada w sprawach piłkarskich Polska? Pytanie bardzo na czasie u progu Mistrzostw, które ponoć – jak twierdzi choćby premier – mają przejść do polskiej historii jako wyjątkowo chlubna jej karta i są m.in. przez rządzących zapowiadane z rosnącą egzaltacją. Nie trzeba być jednak „zawodowym malkontentem” z koszmarów Donalda Tuska, by stwierdzić, że z rodzimą piłką jest źle.

  (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Rozkład NATO a polskie interesy”

  omp

  24 maja 2012

  W Chicago zakończył się szczyt NATO. Spotkanie było nietypowe, nie tylko ze względu na środki dyskrecji zastosowane specjalnie na jego okoliczność. Odbywało się ono w atmosferze przewlekłego kryzysu ekonomicznego, a przez to tożsamościowego, po obu stronach Atlantyku. Szczyt odbył się bez rady NATO-Rosja, NATO-Gruzja i nie łączył się, jak to wcześniej planowano, ze szczytem G-8. To celowy zabieg mający ograniczyć przepływ informacji na temat rozmów w ramach Sojuszu, na którego powierzchni pojawiają się coraz głębsze pęknięcia. Ich ekspozycja nie jest na rękę żadnemu z członków.

  (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Nowy ład nie oznacza końca Pax Americana”

  omp

  7 maja 2012

  Otoczenie międzynarodowe rzeczywiście się zmienia a ład stworzony po drugiej wojnie światowej jest nie do utrzymania. Nie oznacza to jednak zmierzchu amerykańskiego imperium. To zwiastun końca pokoju globalnego. Profesor Christopher Layne – którego artykuł z The National Interest jest streszczony na stronie www.usa-ue.pl* – jest przekonany, że nowy porządek oznacza zmierzch Pax Americana. Ma on nastąpić przez pojawianie się nowych potęg geopolitycznych, jak Chiny, które zepchną USA z roli hegemona w stosunkach międzynarodowych. Layne twierdzi, że „światowy porządek, który nastąpił wraz z końcem drugiej wojny światowej i trwał przez blisko 70 lat „znika ze sceny” a w przyszłości w jego miejsce pojawi się nowy ład, który jest obecnie w trakcie procesu kształtowania się”. (więcej…)