Archiwum dla Listopad, 2010

Wpisy :

  Moralizowanie (?) o rozłamie

  Jacek Kloczkowski

  23 listopada 2010

  Przy okazji różnych – domniemanych i faktycznie dokonujących się – rozłamów partyjnych, jako koronny argument, że jacyś posłowie (zwykle z tzw. tylnych rzędów) przejdą do nowego ugrupowania, pada często: “skalkulują to sobie i stwierdzą, że większe szanse na wybór do nowego sejmu będą mieć z nowej partii”. Pragmatyczne, owszem. Ale co ideami, co z programem, co ze zwykle deklarowaną – i to jakże chętnie – przy okazji rozłamów nową jakością w polityce?

  (więcej…)

  Nowa Europa Środkowa? – sprawozdanie z konferencji OMP

  omp

  23 listopada 2010

  17 listopada 2010 r. w Krakowie odbyła się konferencja poświęcona problematyce regionu środkowo-wschodniej Europy i szczególnej w nim roli Polski. Zaproszeni na konferencję eksperci starali się odpowiedzieć na pytanie, czy obecna sytuacja geopolityczna pozwala naszemu państwu stanąć na czele państw tego regionu. (więcej…)

  Po szczycie NATO, fragment tekstu Marka A. Cichockiego, dla stonowania optymizmu

  omp

  21 listopada 2010

  Ton oficjalnych wypowiedzi po szczycie NATO wskazuje na dobre samopoczucie jego głównych aktorów. Można by odnieść wrażenie, że wszyscy osiągnęli co zakładali – administracja Obamy, Rosja, najbardziej wpływowe w Sojuszu państwa “starej Europy”. Równie zadowoleni wydają się przedstawiciele polskiego rządu i prezydent Bronisław Komorowski. Czy rzeczywiście z punktu widzenia interesów Polski sytuacja jest tak korzystna, jak to jest przedstawiane? Jest to kwestia przynajmniej dyskusyjna, a o jednym z budzących wątpliwości jej aspektów wiele mówi fragment tekstu Marka A. Cichockiego “Waszyngton i Berlin a bezpieczeństwo Europy”. (więcej…)

  Już wkrótce nowa książka OMP o polskiej polityce zagranicznej

  omp

  20 listopada 2010

  Szykujemy książkę “Polska w grze międzynarodowej. Geopolityka i sprawy wewnętrzne”. To praca zbiorowa z tekstami m.in. prof. Andrzeja Nowaka, dr Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego i prof. Włodzimierza Marciniaka. Przedstawiamy spis treści, okładkę i fragmenty trzech tekstów. Premiera tomu jest planowana na drugą połowę grudnia. (więcej…)

  Piotr Bajda, Premier Iveta Radičová – czy nowa perspektywa współpracy w Europie Środkowej

  omp

  17 listopada 2010

  10 sierpnia słowacka Rada Narodowa udzieliła wotum zaufania nowemu rządowi kierowanemu po raz pierwszy w historii Słowacji przez kobietę – Ivetę Radičovą. Za programem rządu głosowało 79 posłów, 66 było przeciw. Warto poświęcić chwilę uwagi expose pani premier, gdyż szczególnie w części poświęconej polityce zagranicznej można było dostrzec nowe elementy, nieobecne u poprzedników.  Radičová prezentując program swojego rządu dużo uwagi poświęciła współpracy regionalnej z najbliższymi sąsiadami. (więcej…)

  Piotr Bajda, Europa Środkowa widziana z Waszyngtonu – coraz bardziej oddalający się ląd

  omp

  6 listopada 2010

  Ostatnie dziesięć dni września miałem okazję spędzić w Waszyngtonie i spotkać się z przedstawicielami amerykańskich think tanków oraz naukowcami zajmującymi się problematyką międzynarodową na tamtejszych uniwersytetach. Wszystkim napotkanym zadawałem to samo pytanie: jakie jest aktualne miejsce Europy Środkowej w polityce zagranicznej administracji prezydenta Obamy? Praktycznie każdy z moich rozmówców odpowiadał w ten sam sposób, niestety niezbyt optymistyczny z naszej perspektywy. (więcej…)