Archiwum dla Listopad, 2012

Wpisy :

  Maciej Kowalski, “Adolf Bocheński – konserwatysta, którego trzeba pamiętać”

  omp

  27 listopada 2012

  Cechą wielkich myślicieli politycznych jest to, że ich twórczość wytrzymuje próbę czasu i jest aktualna nawet dla kolejnych pokoleń. Ostatnie przypomnienie dzieł wybitnego konserwatywnego publicysty Stanisława Cata-Mackiewicza przez wydawnictwo Universitas pokazało, że dorobek pisarza tworzącego nawet ponad siedemdziesiąt lat temu nie traci na ważności. W okresie międzywojennym mieliśmy jednak w Polsce również innego wybitnego myśliciela konserwatywnego, dziś wciąż jeszcze nieco zapomnianego. Chodzi o Adolfa Marię Bocheńskiego, kontynuatora krakowskiej szkoły historycznej „stańczyków” i przedstawiciela grupy polskich młodych konserwatystów skupionych wokół „Buntu Młodych”, a później „Polityki”. (więcej…)

  Wojciech Jakóbik, “Obama a Polska: wartości i interesy”

  omp

  7 listopada 2012

  Z punktu widzenia aksjologicznego zwycięstwo Baracka Obamy w wyborach prezydenckich to klęska konserwatystów i kolejny sukces środowisk postępowych. Patrząc z punktu widzenia geopolitycznego nie należy spodziewać się szoku w postaci „drugiej Jałty”. Źródła zmiany geopolitycznej sięgają dalej, niż do początku prezydentury pierwszego czarnoskórego mieszkańca Białego Domu. (więcej…)

  Wybory w USA: Media nie zadecydują, ale pomogą

  omp

  5 listopada 2012

  Trwa zażarta walka o głosy wyborców w USA – głównie tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się, na kogo głosować, bądź też mają już upatrzonego kandydata, ale nie są pewni, że pójdą na głosowanie. Ważną rolę odgrywają w tym media. Interesujące są ich decyzje, kogo oficjalnie poprzeć w wyborach – zwłaszcza w kontekście tego, kogo wsparły 4 lata temu i skąd się wywodzą, a więc do jakich wyborców głównie docierają. Wydaje się, że pod tym ostatnim względem nieco więcej powodów do zadowolenia może mieć ostatnio Mitt Romney, choć jak wiele aspektów tegorocznych wyborów w USA jest to dość względna sprawa. (więcej…)

  Standardy nie dla wszystkich? – przyczynek do dyskusji o jakości mediów

  omp

  5 listopada 2012

  Parę dni temu “New York Times” entuzjastycznie wsparł Baracka Obamę w wyścigu do Białego Domu. Nikogo to nie dziwi. Liberalna (w amerykańskim znaczeniu) gazeta popiera liberalnego kandydata. Co jednak robi NYT gdy jego dziennikarze zebrali materiały świadczące, że administracja Obamy (a zwłaszcza Pentagon) popełniła błędy, głównie zaniechania, w Afryce Północnej, za sprawą których zabrakło należytej ochrony dla pracujących w Libii dyplomatów amerykańskich, co obnażył atak na Konsulat USA w Bengazi, w którym zginął ambasador J. Christopher Stevens i trzech innych Amerykanów? (więcej…)

  Rafał Łatka, “Myśli nowoczesnego endeka – manifest realnego myślenia?”

  omp

  3 listopada 2012

  Najnowsza książka Rafała Ziemkiewicza odwołuje się do klasycznego dzieła Romana Dmowskiego na wiele różnych sposobów. Nie jest to tylko chęć prostego nawiązania do Myśli nowoczesnego Polaka, ale zabieg w świetle treści książki jak najbardziej uprawniony. Recepcja myśli lidera polskich narodowców nie jest oczywiście niczym nowym. W okresie komunistycznego zniewolenia odwoływały się do niego nie tylko środowiska określające się jako spadkobiercy jego dorobku (RMP), ale nawet osoby o wydawałoby się skrajnie odmiennej orientacji ideowej. Przykładem może być Adam Michnik, który w myśli Dmowskiego znajdował wiele inspirujących przemyśleń (choć rzecz jasna inne pozostawały dla niego nie do przyjęcia). (więcej…)